Nauka zawodu w szkole i przedsiębiorstwie [zdjęcia]

2017-03-22 16:20:00(ost. akt: 2017-03-22 13:16:18)

Autor zdjęcia: RW

Zarząd firmy Heinz Glas w Działdowie Sp. z o.o., Polsko - Niemiecka Izba Przemysłowo – Handlowa (AHK Polska) i Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny, byli gospodarzami spotkania, które odbyło się 21 marca w siedzibie Heinz Glas przy ulicy Jagiełły w Działdowie.
— Spotkanie to dedykowane było utworzeniu od 1 września 2017 r. w Branżowej Szkole I stopnia w Zespole Szkół w Malinowie klasy patronackiej w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego — mówi dyrektor szkoły Piotr Dercz.
W spotkaniu uczestniczyli: starosta działdowski Marian Janicki, wicestarosta Marian Brandt, prezes Heinz Glas Sp. z o.o. Ella Grünefeld, dr Zbigniew Nowak - dyrektor finansowy - Członek Zarządu, inż. Levent Ferah - dyrektor techniczny -Członek Zarządu oraz dyrektorzy i pedagodzy z 12 gimnazjów z powiatów: działdowskiego, nidzickiego i ostródzkiego.

Nauka i doświadczenie
Dyrektor Zespołu Szkół w Malinowie przedstawił ofertę kształcenia dualnego w klasie patronackiej, opartej na modelu niemieckim, który zakłada jednoczesna naukę zawodu w szkołach i przedsiębiorstwach. Zaletą tego systemu jest możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w firmie, w której uczniowie mogą później pracować.

Kształcenie ogólnokształcące oraz zawodowe teoretyczne będzie realizowane w Zespole Szkół im. E. Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie (3 dni w tygodniu). Kształcenie zawodowe praktyczne będzie realizowane w hucie Heinz Glas w Działdowie (2 dni w tygodniu). Uczniowie będą zatem uczyli się od najlepszych fachowców z firmy Heinz Glas i będą otrzymywali wynagrodzenie dla pracowników młodocianych.

Niemiecki egzamin zawodowy
Zgodnie z informacjami podanymi przez prezes Ellę Grünefeld - uczniowie klasy operator urządzeń przemysłu szklarskiego, będą mogli uzyskać świadectwo AHK/DIHK – niemiecki egzamin zawodowy zdawany w języku polskim, dający uprawnienia zawodowe honorowane na rynku UE. Firma stworzy uczniom szansę odbycia stażu/praktyki w Niemczech.
Starosta Marian Janicki i wicestarosta Marian Brandt podkreślili wagę kształcenia zawodowego w przedstawionej przez Zespół Szkół w Malinowie nowoczesnej formule i ogromne znaczenie inicjatywy Heinz Glas w promowaniu kształcenia dualnego.

Ścieżka kariery
— W związku z tym, że firma Heinz Glas jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem, stale zwiększającym swoją produkcję na rynki światowe, wzrasta jej zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę operatorów urządzeń i maszyn produkcyjnych — powiedział dr Zbigniew Nowak.
— Branża szklarska oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego. Zaczynając od stanowiska operatora urządzeń przemysłu szklarskiego, doszedłem do funkcji dyrektora technicznego. Dzięki czemu rozumiem potrzeby i oczekiwania naszych pracowników — mówi Inż. Levent Ferah, dyrektor techniczny, Członek Zarządu, opisując ścieżkę własnej kariery zawodowej.
Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo – Handlowa (AHK Polska) zapewnia wsparcie w trakcie całego procesu kształcenia. Klasy patronackie AHK w Polsce działają między innymi w: Volkswagen Poznań, Solaris, MAN, General Motors, Famot.
Gwarancją jakości kształcenia jest patronat naukowy Katedry Technologii Szkła i Powłok Amorficznych Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5