Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Nauki matematyczno-przyrodnicze w II Liceum Ogólnokształcącym

2017-03-29 08:56:12 (ost. akt: 2017-04-26 20:06:39)

Autor zdjęcia: archiuwm szkoły

Nie przeraża Cię biologia i chemia? Swoją przyszłość zawodową widzisz w branży medycznej? W tej grupie znajdziesz zatem na pewno coś odpowiedniego dla siebie, między innymi dietetykę, farmację, pielęgniarstwo, kierunek lekarski, czy weterynarię. Pojawiają się również nowe kierunki studiów, które próbują sprostać współczesnym oczekiwaniom.

Stąd też takie kierunki, jak biologia medyczna, zdrowie publiczne, biotechnologia, biotechnologia medyczna, kosmetologia, i wiele innych. Pochłanianie ogromnej ilości wiedzy na kierunkach medycznych nie dziwi nikogo, gdyż kończąc jeden z nich będziesz pośrednio lub bezpośrednio, odpowiedzialny za czyjeś życie. Żeby móc podjąć to wyzwanie, należy dokonać wszelkich starań, by gruntownie przygotować się do studiów wymagających ogromnej wiedzy.
Matematyka – królowa nauk to z kolei przedmiot, który każdy musi zdawać w zakresie podstawowym na maturze. Jeśli interesują Cię w przyszłości kierunki techniczne na politechnice, architektura czy informatyka – to wybór matematyki na poziomie rozszerzonym jest konieczny.

W II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie biologii możesz się uczyć na poziomie rozszerzonym w klasie medycznej, akademickiej komunikacja społeczna, opieka i pomoc socjalna oraz sportowej z elementami bezpieczeństwa. Rozszerzoną chemię mają uczniowie do wyboru w klasie medycznej, akademickiej, natomiast w oddziale dwujęzycznym mogą się uczyć chemii na poziomie podstawowym w języku angielskim. Matematyka w zakresie rozszerzonym nauczana jest w klasie akademickiej z matematyką i w klasie informatycznej.

Aby ułatwić naukę tych trudnych przedmiotów podejmowanych jest szereg ciekawych działań. Jednym z nich jest udział w cyklicznych zajęciach z biologii w BioCentrum Edukacji w Warszawie. Uczniowie II LO biorą udział w praktycznych zajęciach w świetnie wyposażonych laboratoriach. Temat jednych z ostatnich zajęć brzmiał: „Synergia – wewnętrzne życie komórek”. Wyjazdy na zajęcia organizują nauczycielki biologii Wioletta Kryszkiewicz i Maria Śliwińska.
Bardzo ważną inicjatywą było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 2 a szpitalem w Działdowie. Dzięki tej współpracy uczniowie II LO regularnie zapoznają się z pracą poszczególnych oddziałów szpitala, min. oddziału ratunkowego, chirurgicznego, laboratorium czy pracą pielęgniarek na poszczególnych oddziałach. W ramach współpracy uczniowie biorą udział w programach profilaktycznych i prezentują je pacjentom szpitala. W tym roku uczniowie przygotowali przedstawienie „Sąd nad papierosem”, w którym przestrzegali przed zgubnym wpływem nikotyny na zdrowie człowieka.

Na chemii również wiele się dzieje. Zajęcia tego przedmiotu uatrakcyjniają pracownicy naukowi Katedry Chemii i Surowców Roślinnych UWM w Olsztynie, którzy przynajmniej raz w roku przyjeżdżają na Polną i przeprowadzają warsztaty z uczniami klas uczących się rozszerzonej chemii. Temat ostatnich zajęć to: „Rozdzielanie mieszanin i izolowanie związków chemicznych”. Inicjatorką tych spotkań jest nauczycielka chemii Marta Kowalska. Przeprowadzenie zajęć praktycznych możliwe jest dzięki nowoczesnej pracowni biologiczno – chemicznej, z której uczniowie mogą korzystać od ubiegłego roku.

Wszyscy zainteresowani matematyką mogą brać udział w ciekawych wykładach i warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim. W grudniu uczniowie brali udział w zajęciach organizowanych w ramach popołudniowych spotkań z matematyką pozaszkolną. Zajęcia prowadzili pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego: dr Piotr Chrząstowski-Wachtel oraz dr Przemysław Kiciak. Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy dotyczył liczb zespolonych, natomiast drugi sferostożków. Inicjatorem spotkań na UW jest nauczyciel matematyki i informatyki Leszek Smyk. Nauczyciel prowadzi również dla wszystkich zainteresowanych informatyką zajęcia z grafiki komputerowej.
Z inicjatywy dyrektora szkoły Wiesława Smereczyńskiego i nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych w zeszłym roku został zorganizowany po raz pierwszy Powiatowy Konkurs Przyrodniczo – Matematyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Niebawem druga edycja tego konkursu.

Jeśli chcesz uczyć się biologii, chemii, matematyki i informatyki w ciekawy sposób zapraszamy na Polną, do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie. To szkoła dla Ciebie.


Marzena Żmijewska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages