Arno Kant - czas na ulicę lokalnego bohatera

2017-03-29 17:10:00(ost. akt: 2017-03-29 17:02:17)
Julia Korpusik i Wiktoria Groblewska - licealistki, które ubiegają się o mandat na  XXIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży

Julia Korpusik i Wiktoria Groblewska - licealistki, które ubiegają się o mandat na XXIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Tytuł tegorocznej XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży to Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.
Temat XXIII sesji SDiM nawiązuje do uchwalonej przez Sejm RP w 2016 roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Jako uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Działdowie, chciałybyśmy wyjść z inicjatywą nazwania jednej z ulic w naszym mieście imieniem Arno Kanta.

Arno Kant urodził się w Działdowie i żył tutaj w latach 1900-1939. Był patriotą z ogromnym talentem muzycznym. Zawsze pojawiał się w miejscach, które potrzebowały umuzykalnienia, np. w działdowskim garnizonie. Założył dwa świeckie chóry - „Echo” i „Lutnię”, które stały się szkołą języka, patriotyzmu oraz kultury. Od roku 1920 pracował jako nauczyciel w Szkole Powszechnej im. Króla Władysława Jagiełły, a w 1936 zaczął pracę w Gimnazjum. Nauczał muzyki oraz wychowania sportowego. W sierpniu 1939 roku został aresztowany przez gestapo oraz wywieziony do obozu w Hohenbruch pod Królewcem. Konsekwentnie twierdził iż pomimo niemieckiego nazwiska i perfekcyjnego władania językiem, jest on Polakiem. Arno Kant był torturowany przez Niemców z niezwykłą okrutnością. Zmarł 8 grudnia 1939 roku, ponieważ odmówiono mu wezwania pomocy lekarskiej. 16 czerwca 1974 roku Państwowa Szkoła Muzyczna w Działdowie przyjęła imię Arno Kanta i nosi ją do dziś.


Wiktoria Groblewska i Julia Korpusik


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5