Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość” z wizytą w działdowskim areszcie

2017-04-03 09:26:57 (ost. akt: 2017-04-03 08:42:21)

Autor zdjęcia: archiuwm stowarzyszenia

Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie zorganizowało kolejną prelekcję tym razem dla osadzonych w areszcie działdowskim. Tematem prelekcji byli Żołnierze Wyklęci.

Prezes Stowarzyszenia Zenon Gajewski przedstawił słuchaczom cele i działalność stowarzyszenia oraz dokonał wstępnego wprowadzenia w temat prelekcji. Opowiadając w jakich okolicznościach powstało określenie Żołnierze Wyklęci, o inicjatywie prezydenta sp. Lecha Kaczyńskiego ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych od dnia 1 marca 2011r.

Podkreślił, iż dla tych ludzi słowa Bóg, Honor i Ojczyzna znaczyły więcej niż własne życie.

Prelekcję wraz z prezentacją przestawił Franciszek Płóciennik z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Osadzeni obejrzeli film i zobaczyli ówczesne komunistyczne plakaty zafałszowujące prawdę o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Usłyszeli też o prześladowaniach torturach i mordach na polskich patriotach.

Do biblioteki aresztu trafiły książki podarowane przez Franciszka Płóciennika i noty biograficzne żołnierzy wyklętych np. Rotmistrz Pilecki, Inka, Zapora, które z kolei zostały przekazane przez Stowarzyszenie. Z wielu pytań i rzęsistych braw na zakończenie wynika, że prelekcja była udana, tym bardziej ze zaproponowano stowarzyszeniu stała współpracę.

6 kwietnia, o godz. 1100, w Auli Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Polnej 11A w Działdowie, odbędzie się prelekcja "Zbrodnia katyńska i inne zbrodnie NKWD”. Zebrani będą mieli okazję wysłuchać prelekcji wygłoszonej przez dr Annę Adamus z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość” oraz Publiczne Działdowskie Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Zorganizowana konferencja jest przedsięwzięciem będącym kontynuacją rozpoczętego we wrześniu 2016 roku programu edukacyjnego ,,Z historią na TY”, nad którym patronat honorowy objęła Senator RP Bogusława Orzechowska.

Andrzej Rutecki - Sekretarz Stowarzyszenia

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jak #2223172 | 185.170.*.* 14 kwi 2017 08:55

  się chciało dobrej zmiany, to się ma!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do Witold #2218743 | 185.170.*.* 7 kwi 2017 12:46

  Nie bój się i nie zarażaj strachem innych swoimi demonami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Witold #2217834 | 94.254.*.* 6 kwi 2017 08:09

   Wkrada się do Działdowa średniowiecze. Katociemnota swoimi hasłami próbuje ludziom zafundować pranie umysłów a potem strat w wyborach i do koryta a ludziom środkowy na do widzenia. Zobaczycie moje słowa. Tylko żeby jeszcze nie kazali ludziom na klęczkach do koscioła chodzić i wystawiac rachunki za ofiarę. Ciężkie czasy sprowadzaja na nas.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ja #2217486 | 81.111.*.* 5 kwi 2017 18:39

    Po doniosłej dyskusji w sejmie proponuję Stowarzyszeniu "Pamięć i Tożsamość" poświęcić się rozważaniom o wyższości świąt bożego narodzenie nad świętami wielkiej nocy a skoro już jesteśmy w średniowieczu to walczmy o przywrócenia prawa pierwszej nocy.Paranoja i Skundlenie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Polak #2217046 | 94.254.*.* 5 kwi 2017 07:29

     Grupa ministrantów i ludków bez pomysłu na siebie znaleźl wreszcie medialną tratfę na której będą "patriotycznie" dryfować i budować swój polityczny kapitał na wybory samorządowe. Z byle aktownościa będą biegać do gazety żeby byli widoczni. W życiu bez osiągnięć, nuda i bierność i tacy mówia o ludziach wielkich i boharweach? Chcą ludziom opowiadać o patriotach? Czy wy wogóle rozumiecie słowo patriotyzm?

     Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     Pokaż wszystkie komentarze (40)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages