Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Brązowy Dyplom dla chóru Concentus

2017-04-04 12:21:46 (ost. akt: 2017-04-04 12:24:00)

Autor zdjęcia: archiuwm chóru

W sobotę (2 kwietnia) zakończył się, trwający od piątku, VIII Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej. W tym prestiżowym konkursie zmierzyło się ponad 30 zespołów z całej Polski – chórów, grup wokalnych i scholi gregoriańskiej.

Przesłuchania w tym roku odbywały się w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest prof. Mariusz Kończal, a organizatorami byli Federacja Caecilianum Oddział Bydgoszcz, Parafia św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

— Wielki Post to czas zadumy nad zbawczą męką Chrystusa oraz ostatecznymi rzeczami człowieka. Refleksjom tym towarzyszy szczególna oprawa muzyczna. Te, głęboko zakorzenione w tradycji, pieśni pasyjne niezaprzeczalnie silnie oddziaływały na twórczość wielu kompozytorów polskich różnych epok — powiedział dyrektor artystyczny, prof. Mariusz Kończal.

VIII Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej pod patronatem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy zakończyła Eucharystia. Jury, złożone z muzyków, reprezentujących różne uczelnie z całej Polski, pod przewodnictwem prof. Elżbiety Wtorkowskiej przyznało Grand Prix, Złote, Srebrne, Brązowe Dyplomy oraz nagrody specjalne. Grand Prix konkursu zdobył Chór Kameralny Akolada przy Bydgoskiej Szkole Wyższej.

Nasz chór podczas przesłuchania konkursowego zaprezentował trzy utwory: „Jezu Chryste, Panie miły” Henryka Mikołaja Góreckiego, „Postne zapiewy” Michała Warszyckiego oraz „Ubi Caritas” Ola Gjeilo. Jako amatorski zespół zostaliśmy wysoko ocenieni. Zajęte miejsce nie zależało od ilości startujących zespołów, ale od ilości zdobytych punktów. Nasz zespół otrzymał 78 pkt i tym samym Brązowy Dyplom. Cieszymy się, że oprócz wyróżnienia mieliśmy możliwość wzięcia udziału we wspaniałej muzycznej uczcie duchowej.
Aby wspólnie przeżywać czas zadumy Wielkiego Postu zapraszamy słuchaczy do wzięcia udziału w planowanych dwóch czuwaniach wielkopostnych : w sobotę 8 kwietnia po mszy św. o 18.30 w kościele Św. Wojciecha oraz w piątek 14 kwietnia o 22.00 w kościele Św. Katarzyny.

Katarzyna Różycka jest prezesem Stowarzyszenia Chóru Concentus i bibliotekarką w Gimnazjum nr 1 w Działdowie

Katarzyna Różycka
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages