Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Uczymy otwartości na otaczający świat

2017-04-06 08:26:49 (ost. akt: 2017-04-06 08:34:35)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W dziedzinie przedmiotów humanistycznych II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie ma wiele do zaoferowania.

Wśród kierunków na wyższych uczelniach pośród nauk humanistycznych można znaleźć między innymi archeologię, europeistykę, filozofię, politologię, psychologię, socjologię czy historię sztuki. Czy we współczesnym świecie istnieje nadal zainteresowanie naukami humanistycznymi? Statystyki mówią za siebie: psychologia, socjologia, dziennikarstwo wciąż należą do najpopularniejszych kierunków studiów.

Kierunki humanistyczne kształtują w człowieku specyficzne podejście do siebie i otaczającego świata. Widać to mocno na rynku pracy, gdyż wielu absolwentów - humanistów ma na tyle otwarty umysł i szerokie horyzonty, że bez problemu radzą sobie z przeciwnościami losu.

W II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje klasa komunikacja społeczna, w której uczniowie oprócz rozszerzonego języka polskiego, biologii i języka obcego realizują zajęcia kierunkowe z komunikacji społecznej, medioznawstwa i dziennikarstwa. Zajęcia te w klasie pierwszej prowadzi pan Jacek Karaszewski. W drugiej klasie uczniowie zapoznają się podstawami psychologii na zajęciach prowadzonych przez pana Wojciecha Lipkę – dyrektora Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej. Oprócz tego uczniowie biorą udział w warsztatach organizowanych przez Wyższą Szkołę Mediów z Torunia. Wykładowcy i studenci z tej uczelni podczas warsztatów prezentują różne aspekty pracy dziennikarskiej, np.: funkcjonowanie wozu transmisyjnego, pracę radiowca, operatora czy przygotowywanie notek informacyjnych. Uczniowie mogą spróbować swoich sił jako dziennikarz radiowy czy telewizyjny.

II Liceum Ogólnokształcące rozpoczęło w ubiegłym roku współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie. Dzięki temu mogą regularnie uczestniczyć w przedstawieniach. Dodatkowym bonusem jest z pewnością spotkanie po przedstawieniu z aktorami, możliwość porozmawiania na temat sztuki i teatru. W tym roku szkolnym uczniowie liceum mogli obejrzeć przedstawienie „Quo vadis słowami Sienkiewicza, Elliota, Audena i innych”.

W obszarze filozofii również mamy się czym pochwalić. Uczniowie naszej szkoły od lat z powodzeniem startują w olimpiadach filozoficznych i zajmują wysokie miejsca. Mamy wśród naszych absolwentów finalistów i laureatów etapu centralnego. W tym roku uczennice klas drugich Patrycja Rutkowska i Natalia Radzymińska zakwalifikowały się do etapu regionalnego XXIX Olimpiady Filozoficznej. Opiekunem uczennic jest pan Jacek Karaszewski.

Uczniowie realizujący rozszerzenia z wiedzy o społeczeństwie oraz pasjonujący się historią również znajdą coś dla siebie. W II Liceum Ogólnokształcącym realizowana jest kolejna edycja Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Jest to projekt realizowany od 2012 roku przez Klub Jagielloński we współpracy z Fundacją PKO Banku. Od 2015 roku Akademii patronuje także Minister Edukacji Narodowej. Zajęcia prowadzą koordynatorzy, którzy realizują trzy ścieżki: kulturę pamięci, samorządność i patriotyzm gospodarczy. W II LO zajęcia prowadzi Paweł Żujewski, I przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, inicjator jej powstania. „Moje Miasto” to cykl zajęć, które przewidziane są na obecny rok szkolny. W związku z projektem młodzież naszego liceum spotkała się z wiceburmistrzem miasta: panem Andrzejem Wiśniewskim. To była podstawa do dalszych działań: symulacja rozwoju miasta Działdowa. Dzięki rozbudowanej symulacji widocznej na ekranie multimedialnym, uczniowie mogli śledzić, w jaki sposób ich decyzje wpływają na rozwój miasta. Po każdym roku budżetowym widzieli, w jaki sposób wzrosły/zmalały wydatki bieżące gminy, wpływy z podatków czy zadłużenie. Zobaczyli również, czy ich decyzje spotkały się z przychylnością mieszkańców. Zajęcia prowadzone są w ciekawej, warsztatowej formie i z pewnością nie ma czasu na nudę. Przy okazji uczą właściwych postaw obywatelskich i angażują w życie społeczne. Opiekunką projektu jest pani Iwona Malik.

Jeśli chcesz mieć otwarty umysł i szerokie horyzonty to kształć się w kierunkach humanistycznych. W II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie masz możliwość rozwijania tych zainteresowań.

Marzena Żmijewska
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages