Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Naukowcy w Zespole Szkół nr 2 w Działdowie

2017-04-12 10:24:17 (ost. akt: 2017-04-26 19:57:41)

Autor zdjęcia: archiuwm szkoły

W poniedziałek (10 kwietnia) uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 2 gościli pracowników naukowych Wydziału Chemii i Przetwórstwa Surowców Roślinnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: dr inż. Małgorzatę Tańską i dr inż. Sylwestra Czaplickiego.

Naukowcy poprowadzili zajęcia, w ramach współpracy podpisanej pomiędzy dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 im Jana Pawła II w Działdowie Wiesławem Smereczyńskim a władzami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

— Tym razem temat zajęć dotyczył metody rozdziału składników żywności. Uczniowie poznali m.in. chromatograficzne metody rozdziału, mogli samodzielnie rozdzielić składniki natki pietruszki za pomocą metod chromatografii płytkowej i kolumnowej. Uczniowie po wysłuchaniu krótkiego wykładu samodzielnie wykonywali doświadczenia związane z tematem zajęć — mówi nauczycielka chemii Marta Kowalska.

W zajęciach wzięli udział uczniowie z klasy o kierunku medycznym, w których chemia i biologia nauczana jest na poziomie rozszerzonym.

— Staramy się wzbogacać naszą ofertę o tego typu zajęcia, rozbudzać ciekawość poznawczą uczniów poprzez kontakt z pracownikami uczelni wyższych. Chcemy być pewni, że proces nauczania jest wspierany przez instytucje związane z przyszłym kształceniem naszych uczniów — mówi dyrektor szkoły Wiesław Smereczyński

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z podjętej współpracy — mówi dr inż. Sylwester Czaplicki pracownik UWM. — Zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, zadawali mnóstwo pytań. Myślę, że zajęcia zainspirowały ich do samodzielnego poszukiwania wiedzy w różnego rodzaju źródłach naukowych.

Przyjazd kadry naukowej został uwieńczony rozszerzeniem współpracy o Szkołę Podstawową nr 4 w Zespole Szkół nr 2 im Jana Pawła II w Działdowie. Stosowana umowa zostanie podpisana we wrześniu 2017 roku .

— W trosce o jakość nauczania przedmiotów przyrodniczych w 7 i 8 klasie chcemy umożliwić młodszym uczniom udział w tego typu przedsięwzięciach. Im wcześniej uczniowie zostaną zarażeni pasją poznawania świata od strony naukowej, tym większe przyniesie to sukcesy w ich dalszym kształceniu — dodaje dyrektor szkoły.

— Pragniemy serdecznie podziękować dr inż. Agnieszce Tańskiej i dr inż. Sylwestrowi Czaplickiemu za wspaniałe zajęcia przeprowadzone dla naszych uczniów. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wizytę naszych zaprzyjaźnionych naukowców — podsumowuje Marta Kowalska.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages