Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Remont Zamku w Działdowie. Umowa podpisana prace już ruszają [film]

2017-04-18 11:35:52 (ost. akt: 2017-04-18 12:00:19)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

We wtorek w Urzędzie Miasta w Działdowie została podpisana umowa na remont zamku w Działdowie z wykonawcą przedsięwzięcia - firmą Kamaro z Sopotu. Koszt inwestycji wynosić będzie 10 900 000 zł z czego 6 500 000 zł to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Jest to jedno z najwyższych dofinansowań w tym konkursie, który dotyczył renowacji zabytków.

Zobacz także: Umowa na remont zamku w Działdowie została podpisana [film, zdjęcia] Umowa na remont zamku w Działdowie została podpisana [film, zdjęcia] W czwartek (24 listopada) została podpisana umowa na remont gotyckiej części zamku krzyżackiego w Działdowie. Umowę sali gotyckiej części zamku...

— Inwestycja zgodnie z podpisaną umową ma być wykonana do końca sierpnia 2018 roku. I będzie ona głównie poległa na renowacji gotyckiej części zamku oraz murów kurtynowych, otaczających dzieciniec zamkowy. Jest to trudna inwestycja ponieważ w ramach prac również będzie rozebrany dach z więźba dachową - będzie wykonana nowa więźba dachowa. Natomiast wszystkie pomieszczenia będą adaptowane na cele muzealna — mówił podczas konferencji burmistrz Grzegorz Mrowiński. — Będzie sala wielofunkcyjna, będzie sala do wystaw czasowych, której w Działdowie brakuje. Liczmy także, że ekspozycja z Internetowego Muzeum Państwa Krzyżackiego docelowo z ratusza zostanie przeniesiona na zamek. Ponieważ wielu turystów pyta, jak to się stało, że władza ma swoją siedzibę na zamku a muzeum ma swoją siedzibę w ratuszu. Więc chcemy to w jakiś sposób naprawić. Kondygnacja spichlerzowa w całości będzie przeznaczona na cele edukacyjno-muzealne. Tam będą odbywały się różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, będą pracownie rękodzieła, Będzie również punkt informacji turystycznej. Cała piwnica plus cały parter będzie przeznaczone na ekspozycje, które będą pokazywały nie tylko historię Działdowa, historię działdowszczyzny, ale będą pokazywały historię naszych mieszkańców na tle historii Mazur, Warmii.

— Wykonawcę tego ciekawego przedsięwzięcia będzie firma Kamaro z siedzibą w Sopocie. Mamy bogate doświadczenie w renowacji obiektów zabytkowych. Takim przykładem mogą być prace remontowe wykonane na zamku w Malborku. Prace w Sopocie przy Dworku Sierakowskim czy prace w Kolegiacie w Kartuzach. Działalność firmy opiera się o obiekty zabytkowe. Nie jest to dla nas nic nowego. Ale jak każdy obiekt zabytkowy jest to wyzwanie — powiedział podczas konferencji dyrektor do spraw przygotowania inwestycji Radosław Tomczykowski.

Więcej w relacji wideo.


Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages