Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Nie ufaj obcym, nie daj się oszukać - Bezpieczeństwo Seniorów. Policja przypomina

2017-05-06 13:00:00 (ost. akt: 2017-05-05 11:19:21)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Człowiek to istota społeczna. Zdaniem lekarzy najbardziej niszczącą chorobą jest samotność. Wg opinii psychologów, to właśnie grupa seniorów jest skazana na największą samotność. Oprócz wszystkich dolegliwości fizycznych, doskwierają im przypadłości psychiczne – problemy z pamięcią, koncentracją, racjonalną oceną rzeczywistości i potrzeb, a nade wszystko pragnienie bycia potrzebnym.

Współczesne rodziny wielopokoleniowe nie mieszkają już we wspólnych gospodarstwach domowych. Młode pokolenie dąży do niezależności, a priorytetem jest odrębne mieszkanie, jako symbol niezależności. Osoby starsze, rodzice unikają natomiast ciągłego kontaktowania się z nimi nie chcąc się im narzucać ze swoimi problemami i schorzeniami.

W wieku wczesno emerytalnym seniorzy świetnie sobie radzą. Żyją samotnie, lecz nie są osamotnieni. Mają szerokie kontakty międzyludzkie, często biorą udział w życiu społecznym.

Nieco mniej kolorowo wygląda sytuacja osób w podeszłym już wieku, mieszkających na małych osiedlach lub z dala od gwaru i życia małomiasteczkowej społeczności. Osamotnienie tych osób, które je dotyka, powoduje, że usilnie szukają one kontaktu z innymi ludźmi. Chętnie zawierają znajomości i otwierają drzwi nieznajomym. Zatracają zdroworozsądkowe podejście o zachowaniu rozwagi i bezpieczeństwa na rzecz nawiązania kontaktu z kimkolwiek, podjęcia krótkiej rozmowy. Ich świat, to głównie radio, telewizja, dlatego każdy gest skierowany w ich stronę traktują jak możliwość bycia w społeczeństwie. Ale nade wszystko chcą czuć się potrzebni. Dlatego każda nagła prośba o pomoc skierowana w ich stronę, traktowana jest w ich odczuciu jak obowiązek, który muszą i chcą spełnić. Wpuszczają więc do mieszkania wędrownych przybyszów, wierząc, że spełniają dobry uczynek.

Z danych statystycznych wynika, że największa ilość przestępstw popełnianych na osobach starszych, to głównie oszustwa i kradzieże. Zwykle, pod pretekstem udzielenia nagłej pomocy, sprawcy wykorzystują bezradność i osamotnienie osób starszych.

Znaczna ilość kradzieży to tzw. „domówki”, gdzie pod przykrywką głodu i bezdomności lub po prostu okazyjnej oferty zakupowej, oszuści wpuszczani są do mieszkań.

Liczną grupę zdarzeń popełnianych na osobach starszych stanowią kradzieże, które mają miejsce właśnie podczas takiej nieoczekiwanej wizyty. Brak czujności, dostatecznego kontrolowania własnego mienia, w tym głównie torebek staje się okazją do kradzieży portfeli z zawartością gotówki, kart bankomatowych czy dokumentów.

Nie mniejszy problem stanowią przestępstwa „na wnuczka” i im podobne, gdzie oszuści podszywając się pod osoby bliskie z rodziny, żerują na emocjach osób starszych. Dzwonią podając się za wnuczka lub syna, córkę i proszą o wsparcie finansowe, ponieważ znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i natychmiast potrzebują pomocy. Ulegając prośbie oszusta seniorzy tracą dorobek całego życia, a po przyszywanym „wnuczku” ślad znika.

Podobnego rodzaju przestępstwa dotyczące seniorów związane są z osobami, które pukają do ich domu oferując lepsze warunki świadczonej dotychczas usługi np. dotyczącej gazu.

Scenariusz naciągaczy jest taki: konsumenci – osoby w podeszłym wieku, otrzymują telefon w sprawie wizyty pracownika gazowni, a następnie w ich mieszkaniu zjawia się osoba, która zapewnia, że reprezentuje dotychczasową firmę gazowniczą. Niektórzy zjawiają się bez wcześniejszej zapowiedzi. Pukają do drzwi klienta gazowni, a następnie podając się za przedstawiciela lub pracownika PGNiG informują, że nastąpi zmiana warunków świadczonych usług na lepsze, bardziej korzystne i trzeba podpisać nową umowę. Niczego nieświadomi konsumenci podpisują przedkładane im dokumenty.

Po czasie okazuje się, że osoby te dając się oszukać i naciągnąć, podpisały nową umowę na sprzedaż gazu z inną firmą niż dotychczas. Najczęściej robią to nieświadomie lub pod naciskiem „rzekomego” pracownika gazowni będąc w przekonaniu, że to jedynie zmiana warunków na korzystniejsze u obecnego usługodawcy gazu.

Problem ten znany jest zarówno organom policji jak i pracownikom PGNiG.
Przedsiębiorstwo na swoich stronach informuje o tym procederze i przestrzega:

„Umowy na dostawę gazu ziemnego podpisujemy wyłącznie w placówkach naszej firmy.

Pracownicy PGNiG Obrót Detaliczny nie odwiedzają klientów w domach.

Żadna firma zewnętrzna nie prowadzi sprzedaży w imieniu PGNiG Obrót Detaliczny i nie ma uprawnień do reprezentowania jej interesów.

Zmiany organizacyjne i zmiany jednostek rozliczeniowych nie wymuszają konieczności podpisywania nowych umów i aneksów do umów.”


W przypadku, gdy do podpisania takiej umowy już dojdzie, przypominamy, że w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli np. w domu) konsumentom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

Policja apeluje do osób starszych aby zachowały rozsądek w kontaktach z innymi ludźmi i nie ulegały ich namowom np. zakupienia kompletu garnków po okazyjnej cenie i wpuszczaniem ich do domu. Również osoby bliskie, członkowie rodziny samotnie mieszkającego seniora winny go uczulić i przestrzec przed zagrożeniami, jakie mogą się pojawić w związku z podejmowaniem nowych znajomości.

Pamiętaj!

Nigdy nie wpuszczaj do domu nieznajomych
Nie podpisuj niczego, jeśli nie masz pewności, co do treści dokumentu i tożsamości osoby, która go przekazuje
Zawsze żądaj wydania kopii podpisywanego dokumentu, umowy
Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
Zadzwoń do bliskich i upewnij się, czy faktycznie potrzebują pomocy
O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję


st.sierż. Justyna Nowicka
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages