III Ogólnopolski Turniej koszykówki dziewcząt i chłopców „PUCHAR WIOSNY 2017” [zdjęcia, filmy]

2017-05-09 18:07:21(ost. akt: 2017-05-09 18:19:58)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W Hali im. Polskich Olimpijczyków przy Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie odbył się III Ogólnopolski Turniej koszykówki dziewcząt i chłopców „PUCHAR WIOSNY 2017”. W zawodach udział wzięło 11 zespołów (6 żeńskich i 5 męskich).
Turniej został rozegrany w dniach 28-30 kwietnia.
Zmagania rozpoczęły się od derbowego meczu dwóch drużyn dziewcząt z Dwójki – rocznik 2001 kontra rocznik 2002. Przez większą część spotkani prowadziły młodsze koszykarki, ale w czwartej kwarcie do głosu doszły starsze zawodniczki i odskoczyły na 6 punktów. W ostatniej minucie młodsze koszykarki zniwelowały stratę do 1 punktu i ostatecznie przegrały 59 – 58. W drugim meczu rozpoczęli zmagania chłopcy. Koszykarze Dwójki zmierzyli się z drużyną Dream Team, która występowała poza konkursem. Mecz ten od początku przebiegał pod dyktando zawodników Dwójki i to oni wygrali pewnie 63 – 34, trafiając siedmiokrotnie za trzy punkty.

Po południu drużyna chłopców Dwójki Działdowo zmierzyła się z zawodnikami z Łomży. Drużyna z Podlasia przewyższała naszych zawodników pod względem fizycznym, ale to działdowscy koszykarze wyszli zwycięsko z tego pojedynku, pokonując rywali 71 – 49. I tym razem mocną stroną podopiecznych Kamila Chrzanowskiego były rzuty za trzy punkty, które 5 razy znalazły drogę do kosza rywali. Po tym spotkaniu swój drugi piątkowy mecz rozegrały zawodniczki Dwójki rocznik 2001. Podopieczne Kamil Chrzanowskiego mierzyły się z UKS Siódemka Sopot. Mecz ten od początku kontrolowany był przez działdowianki, które ostatecznie zwyciężyły 56 – 35. Po pierwszym dniu zmagań zawodniczki Dwójki z rocznika 2001 miały bilans 2-0, te z rocznika 2002 0-1, natomiast chłopcy 2-0.
Sobota dla działdowskich zespołów zapowiadała się pracowicie, gdyż koszykarki z rocznika 2002 miały do rozegrania aż trzy spotkania, te z rocznika 2001 dwa mecze, a chłopcy jeden, ale za to z bardzo wymagającym rywalem UKS 7 Trefl Sopot. Zmagania rozpoczęły się ponownie od meczu derbowego. Dziewczęta 2001 rywalizowały z koszykarkami Jedynki Działdowo. Pierwsza połowa to dominacja zawodniczek Kamila Chrzanowskiego, które do przerwy prowadziły 30 – 7.
W drugiej odsłonie do głosu doszły zawodniczki Sylwii Raczyło lecz ostatecznie przegrały 9 punktami 44 – 35.

O godzinie 11.00 swoje pierwsze spotkanie rozpoczęły koszykarki Dwójki 2002. Ich rywalkami były dziewczęta z Zespołu Szkół nr 1 w Nidzicy. Mecz ten przebiegał pod dyktando działdowianek i to one wyszły zwycięsko z tego pojedynku 50 – 43. Po tym spotkaniu rozpoczął się mecz starszych dziewcząt z Gimnazjum nr 2. Ich przeciwniczkami były koszykarki MGUKS Kozienice. Po niezłym meczu rano przeciwko Jedynce, z Kozienicami koszykarki Dwójki zagrały słabiej – szczególnie w pierwszej połowie. Przewaga rywalek wynosiła nawet już 11 punktów. Druga połowa to jednak powrót na właściwe tory i zwycięstwo 38 – 11 w dwóch ostatnich kwartach. Ostatecznie działdowianki pokonały kozieniczanki różnicą 21 punktów (60 – 39). Kolejnym spotkaniem koszykarek Dwójki była rywalizacja dziewcząt z rocznika 2002 z Jedynką Działdowo. Mecz ten był wyrównany, jednak potem podopieczne Majki Szczypińskiej odskoczyły na kilka oczek i nie oddały prowadzenia do końca meczu, zwyciężając ostatecznie 50- 43. Kilka godzin później rozpoczął się mecz dziewcząt 2002 z Kozienicami. Mecz zdominowały zawodniczki z Działdowa i wygrały pewnie 58 – 42.

Ostatnim sobotnim meczem było spotkanie chłopców: UKS Dwójka Działdowo vs UKS 7 Trefl Sopot. Mecz ten od początku toczony był w szybkim tempie. Akcje były krótkie, efektowne i efektywne. Każdy, nawet najbardziej wymagający kibic koszykówki, mógł być usatysfakcjonowany tym meczem, jego poziomem. Spotkanie było wyrównane i prowadzenie zmieniało się wielokrotnie. Podopieczni Kamila Chrzanowskiego, pomimo iż grali tylko w 8 byli równorzędnym rywalem dla rewelacyjnych sopocian. Nie zawiodła również najmocniejsza broń naszych koszykarzy, czyli rzuty dystansowe. Działdowianie trafili ich aż 10 (6 razy trafił Hubert Anczewski, 3 razy Szymon Bońkowski i raz Mateusz Naworski)!!! Sopocianie uzyskali większą przewagę dopiero w czwartej kwarcie, gdy działdowianie byli już zmęczeni, a z 8 koszykarzy Dwójki aż połowa musiała opuścić parkiet za pięć przewinień i kończyliśmy mecz w czterech. Sopocianie zwyciężyli 95 – 84, ale działdowianie jako jedyni w całym turnieju postawili tak silny opór. Był to zdecydowanie najlepszy mecz jaki można było obejrzeć podczas III Pucharu Wiosny 2017.
Po sobotnich spotkaniach było już wiadome, że wśród dziewcząt I miejsce wywalczyły koszykarki UKS Dwójka Działdowo, podopieczne Kamila Chrzanowskiego!

Ostatni dzień zmagań rozpoczęli ci, którzy kończyli sobotnie mecze, czyli zawodnicy UKS Dwójka Działdowo. Ich rywalami byli koszykarze Astorii Bydgoszcz. Zmęczeni wyczerpującym meczem z Sopotem zawodnicy Gimnazjum nr 2 długo wchodzili w mecz, jednak w drugiej kwarcie uzyskali kilkupunktowe prowadzenie i nie oddali go do końca, pokonując ostatecznie Astorię 51 – 36. Po tym meczu działdowianie legitymowali się bilansem 3 – 1 i o ich ostatecznym miejscu miał zadecydować pojedynek Sopotu z Łomżą. Po meczu chłopców swój ostatni mecz w turnieju rozpoczęły dziewczęta 2002. Ich rywalkami była Siódemka Sopot. Koszykarki z wybrzeża ustawiły się w obronie w strefie co utrudniło grę działdowiankom, które przegrywały już nawet 13 punktami. Rewelacyjna jednak była 3 kwarta w wykonaniu podopiecznych Majki Szczypińskiej i mecz się wyrównał. Przy stanie 54 – 53 dla Sopotu ostatnią akcję miały działdowianki, ale nie powiodła się ona i niestety koszykarki Gim2 musiały uznać wyższość sopocianek.

Po meczu dziewcząt rozpoczął się mecz chłopców Łomża – Sopot. Było to istotne spotkanie dla układu tabeli, gdyż każde zwycięstwo Łomży różnicą nie większą niż 34 punkty, dawało I miejsce koszykarzom UKS Dwójka Działdowo. Sopocianie także byli zmęczeni sobotnim meczem z Dwójką Działdowo i przegrywali już nawet 19 punktami. Jednak pod koniec II kwarty zabrali się solidnie do pracy i do przerwy przegrywali tylko 4 punktami. Druga połowa to popisowa gra sopocian i pomimo wysokiej straty na początku meczu pokonali oni ostatecznie zawodników z Łomży różnicą prawie 40 punktów…
Po tym spotkaniu jasne było, iż w śród chłopców I miejsce zajął UKS 7 Trefl Sopot, a drugie UKS Dwójka Działdowo.

Po meczu chłopców swój mecz rozegrały koszykarki Jedynki Działdowo i Kozienic. Mecz ten był także bardzo istotny dla układu tabeli dziewcząt. W przypadku zwycięstwa działdowianek wszystkie trzy miejsca na podium padłyby łupem działdowskich drużyn ( I miejsce Dwójka 2001, II Dwójka 2002, III Jedynka). W przypadku zwycięstwa kozieniczanek II miejsce przypadłoby zawodniczkom z Sopotu, a działdowianki (2002) spadłyby na III lokatę, a koszykarki Jedynki aż na miejsce V. Niestety dla Działdowa to zawodniczki z Kozienic zwyciężyły mecz 46 – 41 i spowodowały, że zawodniczki Jedynki nie stanęły na najniższym stopniu podium. W ostatnim meczu turnieju koszykarki Dwójki 2001 pewnie pokonały rówieśniczki z Nidzicy 63 – 21.
Ceremonia zakończenia turnieju rozpoczęła się o godzinie 15.30. Nagrody wręczali Izabela Milewska – przedstawicielka Starostwa Powiatowego oraz Dyrektor Gimnazjum nr 2 – Michał Struzik.

Organizatorzy turnieju chcieliby podziękować wszystkim sponsorom, bez których turniej ten nie odbyłby się: Urząd Miasta Działdowo, Starostwo Powiatowe, PZKosz, Piekarnia „Bułka z masłem”, Caro Ubezpieczenia, British House, Dekorglass, Intermarche, Drukarnia Tinta, PGKiM, R-Gol, Auto Części O.Kej, Heinz Glas, PC, Ubezpieczenia Maxikaz, Pizzeria Od Nowa.

Nagrody indywidualne dziewcząt:
MVP Turnieju: Aleksandra Gorzkiewicz (UKS Dwójka Działdowo 2001)
• UKS Jedynka Działdowo: Joanna Mazurek
Dzięki sponsorom pozostałe zawodniczki z każdej drużyny otrzymały wyróżnienia trenerów w postaci nagród rzeczowych!!!

Nagrody indywidualne chłopców:
MVP Turnieju: Daniel Ziółkowski (UKS 7 Trefl Sopot)
Najlepszy zawodnik w działdowskich drużynach:
• UKS Dwójka Działdowo: Hubert Anczewski
• Dream Team: Kacper Kownacki
• UKS Dwójka Działdowo: Jakub Ezman
• Dream Team: Kacper Dwórznik
Również wśród chłopców wszyscy pozostali zawodnicy z każdej drużyny otrzymali upominki rzeczowe!!!

Skład UKS Dwójka Działdowo 2001: Aleksandra Gorzkiewicz, Zuzanna Kolk, Weronika Komoszyńska, Oliwia Kordowska, Zuzanna Kotulska, Zuzanna Krupa, Natalia Kucka, Oliwia Mackiewicz, Zuzanna Piórek, Dominika Pruszkowska, Zuzanna Przybyszewska, Karina Walencik.
Trener: Kamil Chrzanowski

Skład UKS Dwójka Działdowo 2002: Julia Bartkowska, Katarzyna Cybulska, Gracja Piątkowska, Kornelia Jankowska, Oliwia Dramińska, Monika Leśniewska, Zuzanna Świniarska, Roksana Sobotka, Karolina Przasnyska, Patrycja Piekarska, Karolina Koszewników, Kinga Leman.
Trenerka: Majka Szczypińska

Skład UKS Dwójka Działdowo (chłopcy): Hubert Anczewski, Julian Brzozowski, Szymon Bońkowski, Jakub Ezman, Patryk Kocięba, Jakub Jaroszewski, Mateusz Naworski, Klaudiusz Przybyszewski.