Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Dyskusyjny Klub Książki w Działdowie ma 10 lat

2017-05-19 10:31:55 (ost. akt: 2017-05-19 08:43:35)

Autor zdjęcia: archiuwm DDK

Idea Dyskusyjnych Klubów Książki przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii około 20 lat temu. Wspiera ją Instytut Książki, którego celem, jako narodowej instytucji kultury, jest kształtowanie postaw czytelniczych i popularyzacja książki i czytelnictwa.

Zobacz także: Działdowska "Dwójka" serdecznie zaprasza [zdjęcia] Działdowska "Dwójka" serdecznie zaprasza [zdjęcia] Od września 2017 roku zgodnie z zasadami reformy oświaty Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie stanie się...


Co to jest Dyskusyjny Klub Książki? Definiując najprościej, to grupa ludzi, którzy spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Spotkania tych grup organizowane są przez biblioteki, księgarnie, wydawnictwa.

W województwie warmińsko-mazurskim pierwsze kluby powstały w 2007 roku i było ich 12 (w tym w Działdowie). Obecnie funkcjonuje 75 klubów przy bibliotekach publicznych, a koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Działania działdowskich DKK koordynuje Miejska Biblioteka Publiczna. W naszym mieście możemy pochwalić się funkcjonowaniem klubów młodzieżowych i dziecięcych - przy obu gimnazjach, Szkole Podstawowej nr 3 oraz przy Zespole Szkół w Malinowie, a także klubami dla dorosłych - dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, penitencjariuszy Aresztu Śledczego oraz dla słuchaczy CKU.

Najdłużej działającym jest DKK przy Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, który w maju 2017 roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Gimnazjalnym klubem opiekuje się nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Zakrzewska, a funkcję moderatora ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej pełni Ewa Sotomska. W bieżącym roku szkolnym klub liczy 14 członków, którzy spotykają się raz w miesiącu na czytelniczych dyskusjach. Lektury członków DKK są bardzo różne, od lekkich książek młodzieżowych, po bardziej poważne, przeznaczone dla bardziej wyrafinowanego czytelnika, wymagające refleksji. Młodzi czytelnicy zgodnie twierdzą, że gdyby nie DKK, sami nigdy nie sięgnęliby po niektóre tytuły. Jednak dzięki spotkaniom mają okazję zapoznać się z naprawdę wartościową literaturą.

Członkowie DKK z przyjemnością wspominają lekturę książki T. de Rosnay „Klucz Sary” czy M. Zusaka „Posłaniec”. Na wszystkich duże wrażenie zrobiła „Złodziejka książek” M. Zusaka i książki J. Picoult. Dyskusje podczas spotkań często są bardzo burzliwe, bo lektury wywołują wiele emocji. Spotkania przebiegają w bardzo sympatycznej, ciepłej atmosferze. Zwykle towarzyszy im słodki poczęstunek, o który dbają moderatorki i mamy uczestników spotkań. Dzięki DKK jego członkowie mają możliwość udziału w spotkaniach z autorami książek młodzieżowych. Do tej pory mieli okazję spotkać się m.in. z Joanną Fabicką, Ewą Nowak, Barbarą Kosmowską, Katarzyną Piekarską, Barbarą Ciwoniuk, Martą Fox, Anną Onichimowską czy Agnieszką Olejnik.
Każdego roku do klubu dołączają nowi miłośnicy książek, którzy często nawet jako absolwenci szkoły nadal uczestniczą w spotkaniach.

W tym roku - dziesięciolecie, co będzie w następnych latach? Na pewno znów wiele miłych spotkań z ciekawymi książkami oraz nawiązywanie nowych kontaktów koleżeńskich, czego wszystkim członkom DKK przy Gimnazjum nr 2 oraz ich opiekunom życzymy.

Elżbieta ZakrzewskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages