Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Do chorego o każdej porze dnia i nocy. Nowe lądowisko dla śmigłowców ratowniczych przy działdowskim szpitalu

2017-05-24 17:34:12 (ost. akt: 2017-05-24 16:45:05)

Autor zdjęcia: Sławomir Brzozowski

Przy działdowskim szpitalu powstało nowe lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inwestycja została dofinansowana z funduszy europejskich.

Zobacz także: Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek [zdjęcia, film] Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek [zdjęcia, film] Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie zorganizowała spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek m.in. autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.

Projekt "Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze powiatu działdowskiego i województwa warmińsko-mazurskiego poprzez budowę lądowiska przyszpitalnego SPZOZ w Działdowie” otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet IX - Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego. Wartość projektu to 898 739, 35 złotych, a kwota dofinansowania z funduszy europejskich wyniosła 716 880, 95 złotych — mówi rzecznik prasowy działdowskiego SPZOZ Sławomir Brzozowski.

— Do realizacji wybrano najbardziej optymalny wariant inwestycji, zapewniający niskie koszty realizacji projektu, jak również niski koszt funkcjonowania lądowiska. Nowe lądowisko umożliwi operowanie zespołów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego o każdej porze dnia i nocy, zarówno w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w ramach procedur związanych z tzw. transportem międzyszpitalnym — dodaje Sławomir Brzozowski. — Lądowisko składa się ze strefy końcowego podejścia i startu - pole wzlotów (FATO) o wymiarach 25x25 metrów, wewnętrznej strefy przyziemienia i wzlotu (TLOF) o wymiarach 15x15 metrów oraz drogi technicznej zapewniającej dojazd do TLOF dla ambulansów i innych pojazdów służby ratowniczej.

Zobacz także: Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek [zdjęcia, film] Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek [zdjęcia, film] Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie zorganizowała spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek m.in. autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.

Zgodnie z wymogami technicznymi dla tego typu lądowisk, obiekt wyposażono w oświetlenie nawigacyjne, składające się ze świateł krawędziowych strefy przyziemienia i wzlotu TLOF, świateł krawędziowych strefy końcowego podejścia i startu FATO, świateł podejścia oraz podświetlanego wskaźnika wiatru na dachu szpitala. Dodatkowo na dachu szpitala umieszczono latarnię lądowiskową, której zadaniem jest ułatwienie pilotom identyfikację i lokalizację lądowiska.

— Wszystkie obiekty w obszarze lądowiska, stanowiące przeszkodę lotniczą, zostały oznakowane. Budynek szpitala i komin kotłowni znajdujące się w powierzchni ograniczającej bocznej zostały oznakowane pasami czerwonymi i białymi dla pory dziennej oraz światłami przeszkodowymi dla pory nocnej. Latarnie uliczne, wchodzące w płaszczyznę wznoszenia i podejścia, wymieniono na niższe, pomalowane naprzemiennie pasami czerwonymi i białymi — mówi rzecznik prasowy.

10 maja dokonano odbioru robót budowlanych, a termin zakończenia projektu to dzień 30 czerwca 2017 roku.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Beata #2258471 | 85.220.*.* 2 cze 2017 15:40

  Odnośnie artykułu " Pacjent wyskoczył z okna" - szkoda ze komentarze zostały usunięte bo tam przynajmniej ludzie piszą prawdę. A Wasz artykuł o rzekomo popełnionym samobojstwie jest również nie na miejscu. Jak musi czuć się rodzina czytając ten bzdurny artykuł i czemu odrazu pisać i zakładać ze popełnił samobójstwo. Sekcja zwłok tylko utwierdziła w przekonaniu ze był to nieszczęśliwy wypadek, na skutek niedotlenienia mózgu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Komentarze #2252340 | 94.254.*.* 25 maj 2017 09:06

  To jest śmieszne że jak chodzi o burmistrza to komentarze zablokowanie, a jak o starostę to komentarze są dostępne. Pani. redaktorka to pis a olsztyńska to niemiecki koncern, jak Ci nie wstyd pobierać kasę od Niemca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 123456 #2251969 | 195.136.*.* 24 maj 2017 18:40

  BARDZO DOBRZE TO SIĘ CHWALI

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages