środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

76. rocznica śmierci błogosławionych męczenników Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Biskupa Leona Wetmańskiego

2017-06-04 15:28:14 (ost. akt: 2017-06-04 10:58:35)

Autor zdjęcia: Maria Cegiełka

W Działdowie z okazji 76. rocznicy śmierci patronów Miasta, Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Biskupa Leona Wetmańskiego, odbyła się specjalna uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość". Inicjatywa miała na celu uczczenie pamięci o wszystkich pomordowanych w niemieckim obozie Soldau w Działdowe oraz utrwalenie przerażającej i jakże ważnej historii związanej z byłymi koszarami wojskowymi.

Obchody składały się z dwóch części. Pierwsza z nich, patriotyczno-religijna, odbyła się na placu koszarowym przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie z udziałem uczestniczących w wydarzeniu przedstawicielami samorządów, lokalnych instytucji i służb mundurowych, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Następnie odczytany został apel poległych. Na zakończenie pierwszej części wydarzenia, kustosz sanktuarium błogosławionych męczenników, ks. kanonik Marian Ofiara, poprowadził modlitwę za wszystkie ofiary totalitaryzmu.

Drogą część sobotnich obchodów stanowiła konferencja naukowa pt. „Jeśli Ci umilkną kamienie wołać będą. Niemiecki obóz Soldau w Działdowie". W auli Centrum Kształcenia Ustawicznego wystąpili: dr Adam Matyszewski, ks. kanonik Marian Ofiara oraz dr Wlademar Brenda.

Była to druga z rzędu tego typu uroczystość. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Bogusława Orzechowska, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.

Maria Cegiełka, członek stowarzyszenia
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. popek #2259933 | 94.254.*.* 5 cze 2017 07:55

  Ci to się nie nudzą. Zenek na burmistrza bo do gadania to on się nadaje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. T #2259908 | 80.51.*.* 5 cze 2017 07:08

  A może by tak jakaś rocznica znaczącej inwestycji?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. fazi #2259635 | 88.156.*.* 4 cze 2017 18:36

  I znowu PIS-owcy w akcji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages