Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Książka Dariusza Piotrowicza - „Ochotnicze Straże Pożarne na Działdowszczyźnie. Zarys dziejów do 1939 r.” [zdjęcia, film]

2017-06-08 15:47:20 (ost. akt: 2017-06-08 13:50:35)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie w środę (7 czerwca) wieczorem odbyła się promocja książki „Ochotnicze Straże Pożarne na Działdowszczyźnie. Zarys dziejów do 1939 r.”


Zobacz także: Nowa, ciekawa pozycja na lokalnym rynku wydawniczym. Ochotnicze Straże Pożarne na Działdowszczyźnie Nowa, ciekawa pozycja na lokalnym rynku wydawniczym. Ochotnicze Straże Pożarne na Działdowszczyźnie Książka autorstwa Dariusza Piotrowicza Ochotnicze Straże Pożarne na Działdowszczyźnie. Zarys dziejów do 1939 r. jest jedną z nielicznych a tym...

Spotkanie rozpoczęła i gości przywitała dyrektor MBP w Działdowie Justyna Lytvyn. Autora książki - Dariusza Piotrowicza zapowiedziała Anna Barbara Czuraj-Struzik. Miłą niespodziankę w postaci piosenki Stinga – Shape of my heart zrobiła swojemu wujkowi Zuzanna Anaczkowska.

Najpierw sam autor opowiedział o tym, jak powstawała książka, a następnie odpowiadał na pytania prowadzącej spotkanie - Anny Barbary Czuraj-Struzik i na pytania gości.

— Miałem wielką przyjemność z panem Dariuszem uczestniczyć w kwerendzie archiwalnej. Ponieważ my od dłuższego czasu razem pracowaliśmy. Staraliśmy się przynajmniej raz na dwa tygodnie pojechać do archiwum. Pan Dariusz miał swój temat i swoje poszukiwania, ja miałem swoje poszukiwania, ale bardzo często się uzupełnialiśmy. Wydaje się, że napisanie książki to jest rzecz prosta, ale ta książka to jest praca naukowa. Praca, która została poprzedzona gruntowną kwerendą archiwalną — mówił na spotkaniu burmistrz Grzegorz Mrowiński.

— Nad tą książką pracowałem kilka lat. Jest wynikiem kwerendy archiwalnej w trzech archiwach. Dziękuję też osobom, które mi pomogły, udzielając bezcennych informacji. Moja książka m.in. wyjaśnia działanie straży pożarnej, można w niej znaleźć liczbę pożarów na działdowszczyźnie, gdzie i jakie były straże, kiedy powstały, ilu miały członków, kto był ich prezesem — powiedział autor książki Dariusz Piotrowicz.

Więcej w relacji filmowej.O autorze:
Dariusz Piotrowicz urodził się w Nidzicy w 1963 roku. Maturę złożył w Ciechanowie, wyższe studia, w zakresie historii, ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach podjął pracę zawodową w dziadowskiej Jedynce i pracuje tu do dnia dzisiejszego.
W życiu prywatnym ma żonę Małgorzatę, która również jest nauczycielem oraz syna Mateusza.
Jego dorobek zawodowy potwierdzony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami dyrektora szkoły, burmistrza miasta, ministra czy kuratora oświaty.
Warto podkreślić, że właśnie praca w charakterze nauczyciela, pozwoliła panu Dariuszowi na czynny rozwój zainteresowań naukowych w formie pracy naukowej i popularnonaukowej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii regionalnej, ruchu ludowego oraz dziejów oświaty.Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nobody #2264337 | 185.170.*.* 12 cze 2017 09:46

  Może ktoś przekaże informację autorowi tekstu (zamiast "minusować" komentarz md), żeby to poprawił. Nie wygląda to ładnie i Pan Dariusz też chyba nie jest z tego zadowolony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kw #2262586 | 89.228.*.* 8 cze 2017 23:30

  Serdecznie gratulacje - z prawdziwą przyjemnością przeczytam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. md #2262386 | 83.6.*.* 8 cze 2017 16:58

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. " Po studiach podjął pracę zawodową w dziadowskiej Jedynce" hahaha

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages