Sobota, 6 czerwca 2020. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

I Gminny Sejmik Samorządów Uczniowskich Gminy Działdowo [zdjęcia]

2017-06-13 10:12:26 (ost. akt: 2017-06-13 09:39:40)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W Publicznym Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbył się I Gminny Sejmik Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo pod hasłem „Alarm Smogowy”. Sejmik był zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Działdowo Pawła Cieślińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Mirosława Zielińskiego oraz Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Burkacie.

To wydarzenie stanowi niezmiernie ważny punkt pracy naszej szkoły i Gminy Działdowo.
W toczącej się ogólnopolskiej dyskusji na temat stanu i jakości powietrza nie powinno zabraknąć głosu uczniów, dlatego też bardzo ważne było dla nas i przyszłych pokoleń to spotkanie.

Idee przyświecające realizacji przedsięwzięcia to przede wszystkim:
- integracja samorządów szkolnych ze szkół Gminy Działdowo;
- wymiana doświadczeń w zakresie realizacji działań opartych na demokracji szkolnej;
- rozwijanie postaw demokratycznych, a także aktywizacja młodzieży szkolnej do rzeczywistego oddziaływania na przestrzeń społeczną najbliższego otoczenia.
Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum odpowiedziały samorządy wszystkich szkół Gminy Działdowo.

Na wstępie naszej uroczystości Dyrektor szkoły Małgorzata Lorkowska powitała Wójta Gminy Działdowo Pawła Cieślińskiego, radnych i gości naszego sejmiku oraz dokonała oficjalnego otwarcia. Następnie w imieniu gospodarzy głos zabrały przewodnicząca Sejmiku - uczennica klasy 3b Zuzanna Żmijewska i z-ca przewodniczącej Sejmiku – uczennica klasy 2a Zuzanna Dziąbowska.

Kolejną częścią sejmiku były wykłady i referaty dotyczące smogu. Dla zgromadzonych prelekcję przygotowała grupa uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Witolda Kuskowskiego, a prezentację multimedialna przedstawił uczeń klasy 2b Krzysztof Lasecki.

Następnym prelegentem była Jolanta Puczyńska pielęgniarka pracująca w szkołach Gminy Działdowo, która wygłosiła wykład na temat „ Szkodliwego działania smogu na życie i zdrowie człowieka”. W części wykładów i referatów wystąpiła również Katarzyna Księżopolska - podinspektor ds. ochrony środowiska i ochrony wód, która szczegółowo omówiła działalność Gminy Działdowo w zakresie walki ze smogiem.

Przed obradami uczestnicy mogli wysłuchać piosenek w wykonaniu zespołu szkolnego pod kierunkiem Grzegorza Wadeckiego.

Po tej części nastąpiły obrady I Gminnego Sejmiku Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo. Wszyscy radni sejmiku zostali podzieleni na 5 zespołów samorządowych. Obrady sejmiku rozpoczęły się od powołania członków prezydium w składzie: przewodnicząca Sejmiku Zuzanna Żmijewska, z-ca przewodniczącej Zuzanna Dziąbowska, sekretarz Sejmiku Weronika Łużewicz. Przewodnicząca powołała również komisję skrutacyjną w składzie: Kinga Kobylinska i Amelia Łakatyszewska.

Tematy poruszane podczas obrad sejmikowych oraz zagadnienia analizowane w toku warsztatów odnosiły się do ważnych sfer życia młodych ludzi. Radni naszego Sejmiku obradowali nad postulatami, które dały odpowiedzi na pytania kluczowe tego spotkania, a mianowicie:, „Jakie działania mogę podjąć w rodzinie, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?; „Jakie działania mogę podjąć przy współpracy z samorządem lokalnym, aby ograniczyć smog?”.

Efektem naszej pracy stała się I uchwała I Gminnego Sejmiku Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo, która stanowi zbiór zadań do realizacji w swoich rodzinach, szkołach i miejscach zamieszkania.

Podsumowując obrady, sekretarz Sejmiku Weronika Łużewicz odczytała projekt uchwały. Obecni bez uwag przyjęli treść uchwały i w głosowaniu jednogłośnie zatwierdzili do realizacji.

Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły Małgorzata Lorkowska podziękowała wszystkim za owocną pracę i udział w sejmiku, następnie wspólnie z kierownikiem Referatu Oświaty Kultury i Zdrowia Gminy Działdowo Danutą Smereczyńską, Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Działdowo Teresą Lipowską i Radną Gminy Działdowo Krystyną Wasiak wręczyły opiekunom samorządów szkolnych podziękowania i statuetki sejmiku, a młodym radnym upominki.

Doświadczenia zdobyte podczas tej sesji będą dobrą podstawą do dalszej pracy samorządów szkolnych. Już dziś mamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku, a nasz Sejmik wpisze się na stałe do kalendarza uroczystości gminnych.

Magdalena Przybyszewska, Ewa Chilińska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages