Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Formy ochrony przyrody na przykładzie Rezerwatu Jezioro Neliwa. Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej w terenie

2017-06-17 16:20:00 (ost. akt: 2017-06-17 08:41:27)

Autor zdjęcia: archiuwm

Na terenie rezerwatu Jezioro Neliwa w gminie Rybno odbyły się warsztaty ekologiczne dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych z terenu powiatu działdowskiego.

— Warsztaty zorganizowało Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które w swoich celach statutowych zakłada min. upowszechnianie edukacji ekologicznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na najbliższe środowisko — mówi Witold Kuskowski, członek Zarządu DCEE. — Poznanie swojego otoczenia, zależności w nim funkcjonujących to wzrost świadomości dotyczącej dbałości o nie. DCEE chce za pośrednictwem nauczycieli docierać do kolejnych roczników młodego pokolenia i budzić w młodych ludziach aktywność poznawczą.

— Do współpracy przy organizacji warsztatów zaproszono Nadleśnictwo Lidzbark reprezentowane przez leśniczego Tomasza Stepnowskiego oraz nauczycieli przyrodników, którzy przygotowali spotkanie merytorycznie — opowiada pan Witold.

Mirosław Szczepański (ZS w Rybnie) i Witold Kuskowski (Gimnazjum w Burkacie) przedstawili charakterystykę samego rezerwatu oraz lasów usytuowanych wokół niego.

— Sam rezerwat chroni zarastające jezioro Neliwa wraz z przylegającymi do niego torfowiskami, łąkami i lasami — opowiada pan Witold. — Jezioro prawie całkowicie opanowane jest przez roślinność wodną. W strefie przybrzeżnej widoczny jest pas szuwarów, które tworzą rośliny bagienne: pałka szerokolistna, skrzyp bagienny, tatarak zwyczajny i różne gatunki turzyc. Drugi pas roślinności, bardziej wysunięty w głąb jeziora, budują rośliny wodne o liściach wynurzonych lub pływających po powierzchni wody. Do roślin tych należą: grążel żółty, osoka aloesowa, które opanowały znaczną część powierzchni jeziora. Głębsze miejsca jeziora porastają ramienice (glony z gromady zielenic), tworzące piękne podwodne łąki. Dzięki bogatej bazie pokarmowej jezioro jest też miejscem życia licznych przedstawicieli ptaków, które można obserwować z wieży widokowej zbudowanej nad brzegiem jeziora, na skraju lasu przez Welski Park Krajobrazowy.(Szczególną uwagę uczestników zwrócił, znajdujący się w sąsiedztwie rezerwatu, bór bagienny porastający torfowisko wysokie. W drzewostanie rośnie tu sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata i omszona, w niskiej warstwie krzewów – bagno zwyczajne i borówka bagienna, w warstwie zielnej – wełnianka pochwowata, żurawina błotna, natomiast warstwę mszystą tworzą mchy torfowce. Można też spotkać łany chronionego widłaka jałowcowatego. Na torfowisku zachodzi proces torfotwórczy, prowadzący do powstania torfu.

Podsumowania warsztatów przy ognisku dokonała prezes DCEE Urszula Cieślińska i wraz z wiceprezes Magdaleną Anczykowską podziękowały prowadzącym i wszystkim uczestnikom za wkład w organizację spotkania i zaprosiły na następne, może teraz nad Brynicę.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adam #2269819 | 37.47.*.* 20 cze 2017 19:41

  Ulka położyła działdowski Centrum

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Były #2269817 | 37.47.*.* 20 cze 2017 19:38

  Ulka położyła Dzialdowskie Centrum

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Przyrodnik #2268553 | 37.47.*.* 18 cze 2017 22:26

  Słabiutki jak na taka instytucje temat do realizacji. Gdzie podziela sie dawna aktywność centrum, szkoda ze nie zajmuje sie tym edek Radomski?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. puw #2268254 | 185.170.*.* 18 cze 2017 11:05

   Sam chwast i nic więcej. A gdzie się podziały ryby z gatunku lin, węgorz, złoty karaś? Zielona woda i błoto znajduje się prawie w każdym zbiorniku wodnym.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages