Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Reportaż po sąsiedzku – projekt programu „Młody Obywatel” w Publicznym Gimnazjum im. K. Górskiego

2017-07-12 11:00:08 (ost. akt: 2017-07-12 11:05:09)

Autor zdjęcia: nadesłała Beata Czajkowska

Program Młody Obywatel to ogólnopolski program edukacji obywatelskiej, realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK.

Jego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. K. Górskiego w Burkacie pod opieką nauczycielki Beaty Czajkowskiej już po raz trzeci brali udział w tym programie.
— W poprzednich latach były to projekty „Młodzi architekci” i „Kronika sportowa”. W roku szkolnym 2016/17 uczniowie wybrali ścieżkę tematyczną „Reportaż po sąsiedzku”. Celem projektu było bliższe poznanie sąsiadów: ich historii, pasji, zainteresowań, a następnie przedstawienie zebranych informacji w interesującej formie szerszej publiczności — mówi Beata Czajkowska.

W ramach tego tematu uczniowie zrealizowali projekt „Młodzi – zdolni”. W krótkich reportażach i prezentacjach ukazali sylwetki młodych, zdolnych ludzi pochodzących z Gminy Działdowo, którym udało się osiągnąć sukcesy w różnych dziedzinach.

— Uczniowie odszukali młodych, uzdolnionych mieszkańców gminy. Następnie, wybrali spośród nich osiem osób, które wzbudziły ich największe zainteresowanie. Byli to absolwenci szkoły w Burkacie: Anna Romsicka – wicekonsul w Szanghaju, Michał Keński – właściciel renomowanej restauracji w Sopocie, Nina Patalon – piłkarka i trenerka młodzieżowej, kobiecej kadry piłki nożnej, Przemysław Machul – student skandynawistyki i sinologii w Bergen w Norwegii, Adrian Kostewicz – piłkarz grający w niemieckim klubie, Andżelika Żmijewska – wokalistka Top Girls oraz związani z naszą małą ojczyzną: Daniel Chodyna – aktor, tancerz i wokalista, Grzegorz Książek – sportowiec odnoszący sukcesy w amatorskim triathlonie — opowiada pani Beata.

Uczniowie nawiązali z nimi kontakt, zebrali o nich informacje, przeprowadzili wywiady. Ze zdobytych materiałów wykonali postery-biogramy tych osób oraz zmontowali filmowe reportaże i prezentacje. Wyniki swojej pracy zaprezentowali szerszej publiczności na spotkaniu lokalnej społeczności. Nieocenionej pomocy w zorganizowaniu tej lokalnej imprezy udzielili uczniom pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie, gdzie 9 czerwca odbyła się prezentacja projektu. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, a także rodzice bohaterów projektu, dla których była to okazja do wzruszeń i poczucia dumy. Uczestnicy spotkania z ogromnym wzruszeniem wysłuchali także mini recitalu uzdolnionej uczennicy klasy pierwszej gimnazjum w Burkacie – Julii Liedtke.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages