Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca


Dwie rowerzystki potrącone przez auta trafiły do szpitala [zdjęcia]

2017-08-02 14:17:15 (ost. akt: 2017-08-02 14:21:47)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Policjanci ruchu drogowego wyjaśniali okoliczności dwóch zdarzeń drogowych, w wyniku których dwie rowerzystki trafiły do szpitala. Jedną z nich potrącił samochód podczas cofania, druga została uderzona przez kierowcę mazdy na prostym odcinku drogi, w czasie, gdy zmieniała kierunek jazdy. 


Do wypadku z udziałem rowerzystki i kierowcy mazdy doszło około godziny 19.00, we wtorek 1 sierpnia w Hartowcu. — Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca mazdy w trakcie wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, która skręcała w lewo — informuje oficer prasowy Justyna Nowicka. — W wyniku uderzenia, 13 letnia dziewczynka upadła z roweru na jezdnię, doznając licznych otarć naskórka, urazu czaszkowo-mózgowego, wstrząśnienia mózgu i rany szarpanej lewej nogi. Wezwane na miejsce służby medyczne zabrały poszkodowaną do szpitala w Działdowie, celem przeprowadzenia szczegółowych badań. 
44-leni kierowca był trzeźwy. Mężczyźnie zatrzymano dowód rejestracyjny i prawo jazdy. 
Policjanci wyjaśniają okoliczności oraz przyczyny zdarzenia.
Do potrącenia drugiej rowerzystki doszło w tym samym dniu tuż po godzinie 13.00 na ulicy Gminnej w Działdowie. 
— Wstępne ustalenia policjantów, wykonujących czynności na miejscu zdarzenia, wskazują, że kierowca peugeota, cofając autem, uderzył w jadącą za nim rowerzystkę — dodaje oficer prasowy. — Kobietę przewieziono karetką pogotowia do szpitala w Działdowie na obserwację. Mieszkanka Działdowa uskarżała się na ból głowy i pleców. Oboje uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przez kierujących pojazdami. Niezależnie od panujących warunków na drodze i ładnej pogody należy być czujnym i stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Mimo zaostrzenia przepisów prawnych w stosunku do kierujących pojazdami, którzy w niewłaściwy sposób zachowują się na drodze, statystyki pokazują, że nadal łamane są przepisy w tym zakresie. 

Coraz częściej policjanci interweniują w związku z zaistniałymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. rowerzystów i pieszych. Należy pamiętać, że w sytuacji zderzenia z pojazdem ci uczestnicy ruchu drogowego, narażeni są na doznanie poważnych urazów a nawet ponoszą śmierć.
Należy również pamiętać, że łamanie przepisów drogowych nie tylko prowadzi do zagrożenia utraty zdrowia oraz powstania urazów, ale także rodzi konsekwencje prawne w postaci mandatów i punktów karnych, a także spraw sądowych.

Z uwagi na powyższe, pamiętaj o właściwym zachowaniu na drodze i przestrzeganiu przepisów drogowych. Każdy rowerzysta wyjeżdżając na drogę powinien sprawdzić stan techniczny swojego roweru, czy posiada właściwe oświetlenie i elementy odblaskowe. Należy zadbać, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli jest to możliwe korzystajmy z wyznaczonych ścieżek rowerowych, a gdy ich brak, poruszajmy się prawą stroną jezdni jak najbliżej pobocza. Każdą zmianę kierunku jazdy powinniśmy odpowiednio wcześniej i widocznie sygnalizować, tak aby dać szansę innym uczestnikom ruchu drogowego na właściwą reakcję.

Również kierowcy pojazdów mechanicznych powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego i zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Trzeźwość umysłu, zasada ograniczonego zaufania i umiejętność przewidywania zagrożeń pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kierowcy powinni pamiętać, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie mają żadnych szans w kontakcie z samochodem.

mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. "Bezpieczna" gmina Rybno #2375964 | 95.108.*.* 16 lis 2017 20:19

  Przyjeżdżam na wakacje do gminy Rybno i boję się tu jeździć na rowerze.Rodzina z Rybna ciągle donosi mi o okropnych wypadkach. Wiele razy prosiłam ich o ośietlenie roweru, założenie kasku i jest to lekceważone.A przecież jest powód :kierowcy jeżdżą tak szybko jak chcą, ścieżek rowerowych - brak, rowery jeżdżą po drogach z dziurami...Droga z Hartowca do Dębienia to istny horror dla rowerzysty !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dew #2300766 | 185.170.*.* 3 sie 2017 20:10

  pięknie. rowerzyści to chodzące ideały. połowa z rowerzystów to nie zna znaków drogowych, a jeśli się nie zgadzacie to wyjaśnijcie mi to: ściezka rowerowa ,a rowerzysta środkiem jezdni i dziwi się że chamscy kierowcy trąbią na niego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. działdowianka #2299950 | 46.151.*.* 2 sie 2017 17:03

  Mimo coraz większej ilości ścieżek rowerowych, rowerzyści nie mogą czuć się bezpiecznie jeżdżąc po nich, zwłaszcza przejeżdżając przy rondach, w miejscach do tego przeznaczonych( równolegle do pasów dla pieszych ).Kierowcy przeważnie uważają, że to oni mają pierwszeństwo!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. widz #2299916 | 37.47.*.* 2 sie 2017 16:19

  W Działdowie nigdy nie było kulturalnych kierowców , na obcych blachach i obcokrajowiec się zatrzyma ustąpi i przepuści a na NDZ jest to raczej bardzo mało spotykane. Raczej się zatrzyma po i Cię wyzwie , naubliża i z głową do góry odjedzie. Taka kultura chamska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Michał #2299898 | 91.230.*.* 2 sie 2017 15:48

  Straszne wypadki :( Ta Pani potrącona na Gminnej to jest od nas z Działdowa?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages