środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Na pożegnanie Powiatowych Wieczorów z Poezją – Przemysław Sadowski [filmy, zdjęcia]

2017-08-04 08:00:00 (ost. akt: 2017-08-03 13:42:08)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W pogodny niedzielny wieczór 30 lipca sympatycy żywego słowa mogli posłuchać, jak gość wieczoru – znany i lubiany aktor filmowy i teatralny Przemysław Sadowski interpretuje ze sceny plenerowej w Parku Honorowych Dawców Krwi przy ul. Wolności twórczość literatów z Działdowskiej Kuźni Słowa.

Było to tym razem spotkanie tematyczne, ze sceny przeczytano utwory niemal wszystkich członków stowarzyszenia, a tematem przewodnim wierszy była „Kobieta w poezji”. Na scenie podczas występu artyście towarzyszyła Renata Buczyńska, która prowadziła spotkanie, ale również czytała część utworów.

— Było więc o relacjach damsko-męskich, o miłości - i tej burzliwej i trudnej i romantycznej, ale też o roli matki. Były też wiersze z dowcipem. Każdy z piszących ma własne sposoby na przekazanie w swojej twórczości tego, co myśli i czuje. To właśnie ta różnorodność przekazu wydaje mi się interesująca i chyba publiczność podziela to zdanie — mówi Renata Buczyńska. — Ten projekt pozwala docenić i wydobyć nasze lokalne talenty, a ludzie twórczy – w różnych dziedzinach – to przecież skarb każdej społeczności. Uważam, że kulturę i sztukę, szczególnie tę naszą, bliską należy wspierać i tworzyć dla twórczości lokalnej miejsce w przestrzeni publicznej. Dlatego cieszę się, że radni Powiatu Działdowskiego tę potrzebę rozumieją i od pięciu lat wpisują w kalendarz imprez Powiatowe Wieczory z Poezją.

Oprawę muzyczną podczas występu zapewnił grą na saksofonie Robert Schade. Zaśpiewał też Jakub Krajkowski, zwycięzca licznych konkursów wokalnych, który doskonali śpiew w Pracowni Muzycznej MDK pod opieką Marka Pepłowskiego, a jego talent został wykorzystany m.in. w jednym z przedstawień w Teatrze Muzycznym Buffo. W okolicach sceny rozstawiono sztalugi ze zdjęciami.

— Każda sztaluga to jeden rok Powiatowych Wieczorów z Poezją. Piękna historia. Wyszukaliśmy w swoich archiwach po jednym zdjęciu z każdego z dotychczasowych spotkań. Pokazaliśmy, kto odwiedził nasz powiat i wyjechał stąd z refleksją, że dzieją się tu ciekawe rzeczy. Zdjęcia są głównie autorstwa Darka Buczyńskiego, ale też Jadwigi Smółki i dziennikarza Gazety Działdowskiej Karola Wrombla. Zdjęcia wybraliśmy z naprawdę imponującej ilości zebranych przez te lata materiałów, a wystawę przygotowała Emilia Wołejszo, nasza „kuźniana” plastyczka — kontynuuje Prezes SDKS.

Powiatowe Wieczory z Poezją w tym roku gościły w Działdowie i Lidzbarku. Niedzielne spotkanie w parku zakończyło tegoroczny cykl spotkań.

Projekt rozpoczął się spotkaniem autorskim pt. „Symfonia poematu” autorstwa Wojciecha Kassa w maju 2013 r.
Zanim zaistniały Powiatowe Wieczory z Poezją jako projekt Powiatu Działdowskiego odbyło się kilka spotkań pod hasłem „Poezja ma głos” – pomysł ten realizował we współpracy z MDK w Działdowie Witold Ostrowski, a wspierał go Wojciech Kass – poeta i kustosz Muzeum „Leśniczówka Pranie”. Okazało się, że jest zainteresowanie publiczności tego rodzaju ofertą kulturalną.

Od 2013 r. realizatorem powiatowego projektu Powiatowe Wieczory z Poezją stał się Miejski Dom Kultury, który od początku współpracował ze Stowarzyszeniem Działdowska Kuźnia Słowa zrzeszającym lokalnych poetów. To oni występowali u boku zapraszanych gwiazd i ich twórczość była prezentowana publiczności. Od 2016 roku SDKS podjęło się organizacji kolejnych edycji imprezy, projekt zaistniał też wówczas w innych niż Działdowo miejscowościach powiatu takich jak Lidzbark i Iłowo.

— W każdym z tych miejsc możemy liczyć na pomoc techniczną i organizacyjną lokalnych ośrodków kultury. Współpracujemy w Działdowie z Miejskim Domem Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną a w Lidzbarku z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lidzbarku. W ubiegłym roku pomoc w organizacji zapewnił nam Gminny Ośrodek kultury i Sportu w Iłowie. To bardzo cenna pomoc. My swoją pracę wykonujemy w ramach wolontariatu na rzecz rozwoju stowarzyszenia, które tworzymy, ale nie mamy zaplecza technicznego, a często też takie spotkanie jest okazją do pokazania lokalnych talentów, stąd wystawy towarzyszące występom czy oprawa muzyczno-wokalna. To bardzo cenna współpraca, za którą bardzo dziękujemy i którą doceniamy — dodaje Renata Buczyńska.

Na koniec spotkania Przemysław Sadowski nie odmówił udziału w sesji fotograficznej, o zdjęcie prosiło wiele osób. Wpisał się też do księgi pamiątkowej, którą prowadzi Stowarzyszenie. Natomiast współprowadząca występ wymieniła wszystkie dotychczasowe spotkania w ramach PWzP oraz podziękowała Powiatowi Działdowskiemu za kontynuowanie projektu, publiczności za liczną obecność na spotkaniach, a osoby z literackiej Kuźni zaangażowane w organizację wymieniła z nazwiska.

— W realizację każdego zadania w naszej grupie są zaangażowane konkretne osoby. Inny jest skład, gdy pracujemy nad książką czy przedstawieniem a inny, gdy organizujemy te letnie występy z gwiazdami. I tak na przykład Witold Ostrowski jest odpowiedzialny przede wszystkim za kontakty z aktorami i opiekuje się nimi podczas pobytu u nas. Za wszelkie pozostałe sprawy organizacyjne, finansowe i rozliczeniowe odpowiedzialny jest zarząd, który poza mną tworzy Ewa Sotomska i Jadwiga Smółka, a część tegorocznych zadań przejęli Sylwia Kaczmarczyk, Elżbieta Karlsson, Emilia Wołejszo, Piotr Kozikowski i Paweł Kamiński. Wszystkim im serdecznie dziękuję. Ważny jest także patronat medialny, są to Gazeta Działdowska i portal Moje-Działdowo. Wszystkim zaangażowanym w powodzenie imprezy serdecznie dziękuję i zapraszam do współpracy za rok — kończy Renata Buczyńska.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. piisigma #2300987 | 80.55.*.* 4 sie 2017 08:05

    sama elyta intelygencka ..............

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages