Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Woda nie wybacza pomyłek

2017-08-19 18:00:00 (ost. akt: 2017-08-18 13:26:35)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel


Sezon urlopowy powoli się kończy, ale nadal plaże i ośrodki wypoczynkowe są tłumnie oblegane. Na wodzie żeglarze i wielbiciele aktywnego wypoczynku spędzają miło czas. Nie pozwólmy na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i bliskich.Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci, jednak pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo.Słońce, plaża, odpoczynek. Beztroska?


Wakacje, urlop, wypoczynek, rekreacja, beztroska, swoboda, relaks – to podstawowe skojarzenia jakie przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o najcieplejszej porze roku. Niestety często dopiero w dalszej kolejności myślimy o takich sprawach jak bezpieczeństwo, trzeźwość, rozwaga, odpowiedzialność.
A te skojarzenia powinny występować razem i tworzyć stałe zestawy, takie jak np.: „bezpieczne wakacje”, „odpowiedzialna rekreacja” czy „trzeźwy wypoczynek”.Kręci mnie bezpieczeństwoDlatego policjanci, tak jak co roku, aktywnie uczestniczą w akcja promujących bezpieczne zachowania podczas letniego wypoczynku. W tym roku odbywa się to przede wszystkim pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo” - akcji, którą zainaugurował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Policjanci w czasie trwania wakacji spotykają się z młodzieżą i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa m.in. podczas. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą, czy górskich wycieczek.


Jak co roku w trakcie wakacji warmińsko-mazurscy policjanci pełnią regularną służbę na wodach regionu i na obszarach przywodnych. Zwiększona liczba funkcjonariuszy patroluje także główne miejscowości wypoczynkowe. 
Alkohol + brawura + woda = niebezpieczeństwoW 2017 roku od początku wakacji w akwenach Warmii i Mazur utonęło 16 osób. Jak wskazują policyjne ustalenia, znaczna część ofiar utonięć to osoby, które zanim znalazły się w wodzie piły alkohol. Podejmowane latem przez policjantów działania profilaktyczne i prewencyjne skierowane są przede wszystkim do osób, które aktywnie wypoczywają nad wodą. Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji przypominają o tym, by korzystając z uroków kąpieli w jeziorach, być bezwzględnie trzeźwym. Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała, czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza. Gdy na zewnątrz robi się gorąco, znacznie chętniej sięgamy chociażby po zimne piwo. Trzeba jednak pamiętać, że na to jedno piwo, wypite np. podczas 30 stopniowego upału, nasz organizm może zareagować zupełnie nieprzewidywalnie. Alkohol ogranicza naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni. Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody możemy doznać szoku termicznego (zdarza się to nawet przy temperaturze wody sięgającej 20-22 stopni).Uwaga na dzikie kąpieliska
Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpieczne zabrudzona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.
Informacja: KWP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages