Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Te wierszyki są do oglądania

2017-10-04 07:59:57 (ost. akt: 2017-10-04 08:05:40)

Autor zdjęcia: archiuwm

Ostatnio wydana książka dla dzieci „Wierszyki do oglądania”, której autorkami są działdowska poetka Renata Buczyńska (teksty) i zdobywająca liczne nagrody w dziedzinie fotografii działdowianka Beata Gołębiewska ilustracje) - odwiedziła już wiele przedszkoli, a w miniony piątek była też prezentowana w Szkole Podstawowej nr 3 z okazji Pasowania na Czytelnika. Autorki otrzymują kolejne zaproszenia do jej prezentacji dzieciom, również na terenie powiatu i poza nim. Skąd taka popularność tej książki?

— Moim zdaniem to zasługa niezwykłych fotografii Beaty Gołębiewskiej, które poprzez dodanie do nich elementów bajkowych są atrakcyjne i interesujące dla dzieci. Rymowanki były napisane do tych konkretnych ilustracji, opisują je z humorem, a że ilustracje pokazują też często znane dzieciom miejsca, udaje się skupić ich uwagę — mówi Renata Buczyńska.

Książka jest prezentowana w sposób dość nietypowy. W przypadku tej publikacji ilustracje są wyświetlane na ekranie za pomocą rzutnika lub telewizora. Teksty zazwyczaj czyta dzieciom autorka prosząc je wcześniej o skupienie się na obrazach. Często mali słuchacze rozpoznając jakieś miejsce z obrazka rozpoczynają dyskusję, do której wciąga ich Beata Gołębiewska i tym samym aktywnie uczestniczą w spotkaniu.

— Od początku byłyśmy zgodne co do tego, że tak należy przedstawiać zawartość książki dzieciom. Nie mając przed sobą egzemplarza trudno byłoby dzieciom zorientować się w treści wiersza i szybko by się znudziły — dodaje autorka tekstów. — Pisząc wierszyki trzymałam się pewnych zasad, każdy wierszyk ma ściśle określoną budowę i rytm i jest żartobliwym rymowanym komentarzem do ilustracji. Dlatego nie ma tam wiele miejsca na dodatkowe wyjaśnienia, gdzie się znajdujemy, czy jakie postaci są tam pokazane. To jest właśnie pozostawienie dzieciom pola do wyobraźni.

Wydawcą książki jest Powiat Działdowski oraz Zakład Produkcji Obuwia Vi-GGa-Mi z Działdowa.

— Pan starosta Marian Janicki bardzo przychylnie odniósł się do zapytania w kwestii współfinansowania wydania tej publikacji — mówi Beata Gołębiewska. — Również Właściciele ZPO Vi-GGa-Mi postanowili wesprzeć finansowo nakład. Obie uważamy, że książki dla dzieci są również warte rozpowszechniania, tym bardziej, że jako autorki „Wierszyków do oglądania” bardzo aktywnie staramy się wspierać osobistym uczestnictwem liczne spotkania z dziećmi, do których jest kierowana. Cieszy nas bardzo popularność tej książki. To ważne dla autora, gdy jego praca się podoba, a wiemy, że ta książka jest czytana dzieciom i przez dzieci.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages