Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Zespół Szkół nr 2 w Działdowie - Szkoła Wierna Dziedzictwu [zdjęcia]

2017-11-20 16:04:21 (ost. akt: 2017-11-21 10:05:33)

Autor zdjęcia: archiuwm szkoły

Dyrektor szkoły Wiesław Smereczyński odebrał w Olsztynie z rąk Kuratora Oświaty i Wojewody Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” na uroczystych, wojewódzkich obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zespół Szkół nr 2 w Działdowie znalazł się w zaszczytnym gronie 83 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego (z 286, które złożyły aplikacje), które otrzymały Certyfikat.

Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie szkół i placówek oświatowych, które: pomagają członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej postawy patriotyczne, zarządzają projektami w sposób sprzyjający uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i społeczności lokalnej oraz długofalowości działań, doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej, dążąc do zwiększenia jej skuteczności, tworzą klimat społeczny sprzyjający rozwojowi, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości.

W Zespole Szkół nr 2 od lat podejmuje się szereg działań propagujących oraz promujących wartości patriotyczne.

Działania, za które Zespół Szkół nr 2 został doceniony to m.in. udział w narodowym czytaniu „Quo vadis”, propagowanie idei bookrossingu, udział w konkursach pielęgnujących piękno języka ojczystego („ Z polszczyzną za pan brat”, „Mistrz Języka Polskiego”, Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. K. K. Baczyńskiego, Konkursie Recytatorskim Poezji ks. Jana Twardowskiego, Powiatowym Konkursie Ortograficznym), organizowanie cyklicznych wyjazdów do Teatru Polskiego na przedstawienia oraz spotkania z aktorami, prowadzenie zajęć kierunkowych z teatru, udział w spotkaniach autorskich z pisarzami (organizowanych we współpracy z Biblioteką Publiczną w Działdowie), projekt historyczno – kulturalny w ramach wymiany polsko – niemieckiej zorganizowany w Gdańsku oraz w Weimarze we współpracy ze szkołą partnerską w Bad Hersfeld, realizacja projektów „Młody Obywatel” i Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, udział w projekcie „Zabajkowani”, dbałość o miejsca pamięci narodowej – cmentarz wojenny przy ul. Grunwaldzkiej, organizacja warsztatów dla gimnazjalistów „Z ziemi włoskiej do Polski”. To przykłady wielu działań, choć oczywiście nie wszystkich, które zostały zrealizowane przez uczniów i nauczycieli. Koordynatorkami projektu były panie: Katarzyna Jakubowska i Wioletta Lech.

Tradycją szkoły jest pamiętanie o ważnych wydarzeniach historycznych oraz pielęgnowanie tradycji. Każdego roku z okazji Święta Odzyskania Niepodległości organizowane są uroczyste apele. Tak było również i w tym roku. Uczniowie liceum przygotowali program, przedstawiający drogę Polski do wolności. W ciekawy sposób wykorzystano utwory Wisławy Szymborskiej oraz fragmenty „Syzyfowych prac”. Nie zabrakło również muzyki – brawurowe wykonanie utworu „Wolność” prze Jakuba Przewodowskiego, czy pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru zapadły wszystkim głęboko w pamięć.

Tradycją od ubiegłego roku stał się udział uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych na Zamku Królewskim w Warszawie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Chór II Liceum był jednym z czternastu, który dostąpił zaszczytu wystąpienia na koncercie i zaprezentowania swoich umiejętności. Możliwość taką stworzył uczniom liceum dyrektor szkoły Wiesław Smereczyński, który całym sercem wspiera wszelkie inicjatywy związane z wychowaniem w duchu wartości patriotycznych.

Naszych uczniów nie zabrakło również na III Działdowskim Biegu Niepodległości, w którym nasi uczniowie odnieśli znaczące sukcesy. Na podium stanęli: Jagoda Went (2. Miejsce w kategorii rocznik 2005 i młodsze), Szymon Banaś (3. Miejsce w kategorii rocznik 2005 i młodsi), Jan Pleńkowski (3. miejsce rocznik 2004 – 2002), w kategorii open 16-29 lat pierwsze miejsce zajął Bartosz Kiersztejna z II Liceum.

Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Niezbędna jest troska o prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę, którą cechować powinien patriotyzm i umiłowanie ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, tradycji i zwyczajów. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej pozwala człowiekowi na własną identyfikację oraz interpretację, przygotowuje do życia w społeczeństwie i kulturze, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, odgrywa szczególną rolę na obszarze wielokulturowym. Nasz świat z jednej strony charakteryzuje się rosnącą współzależnością, tendencją do homogenizacji i uniformizacji, z drugiej natomiast poszukuje korzeni, sposobów wzmocnienia tożsamości lokalnych i regionalnych przy jednoczesnym zachowaniu dystansu do innych. Współczesny człowiek, broniąc się przed globalizacją i uniformizacją, zaczyna poszukiwać tego, co nas odróżnia od innych. Wartości tych poszukuje w regionalizmie, swoich lokalnych korzeniach.

Marzena Żmijewska
dzialdowo@gazetolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Falisty #2378738 | 37.8.*.* 21 lis 2017 08:50

    Dziadowo? Może i potoczna nazwa miejscowości....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages