Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Mieszkanka Działdowa dała się oszukać "na wnuczka"

2017-11-28 11:12:31 (ost. akt: 2017-11-28 11:16:08)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: materiały policji

Oszuści działający metodą "na wnuczka”, czy „na policjanta” wciąż próbują wykorzystać dobre serce oraz wrażliwość seniorów. Niestety przekonali się o tym mieszkańcy Działdowa. Jedna z trzech osób, do których zadzwonili przekazała im pieniądze.

— W miniony piątek (24 listopada) około godz. 11.00 trzech mieszkańców Działdowa zgłosiło funkcjonariuszom, że dzwoniła do nich osoba, podająca się za członka rodziny lub policjanta — mówi oficer prasowy Katarzyna Rogozińska. — Scenariusz rozmowy wyglądał bardzo podobnie w każdym z tych przypadków. W dwóch z nich, do potencjalnych ofiar oszustwa dzwoniła kobieta, w jednym mężczyzna. Podczas połączenia informowali swojego rozmówcę, że doszło do wypadku drogowego i bliski członek jego rodziny jest sprawcą tego zdarzenia. W dalszej części rozmowy oszust przedstawiał opis rzekomego wypadku, w którym jeden z uczestników miał doznać poważnych obrażeń ciała i znajdować się w szpitalu, a jedyną szansa uniknięcia odpowiedzialności za spowodowanie tego wypadku jest wpłacenie pieniędzy.
Niestety jedna z trzech osób, do których dodzwonili się oszuści - 75-letnia kobieta - uwierzyła oszustom i przekazała im pieniądze. Seniorka była przekonana, że pomaga rodzinie. Gdy zorientowała się, ze tak nie było, zgłosiła oszustwo na policję.

Przestępcy posługują się różnymi metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. „telefonisty”. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, a następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, córką. Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści wykonują do swoich ofiar bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy. Takie częste telefony mają, także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z członkami rodziny, rzekomo proszącymi o pomoc finansową. Oszuści, to nie tylko mężczyźni.
Pod pozorem nagłego nieszczęścia, najczęściej jest to wypadek samochodowy zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary, po czym podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy. W stosunku do osób nie mających gotówki w domu, nalega aby udały się do banku celem jej wypłacenia. Podczas rozmów płaczą i lamentują, chcąc wzbudzić w ten sposób współczucie i uzyskać natychmiastową pomoc w postaci pieniędzy. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Apelujemy o rozwagę osób w podeszłym wieku i opiekę nad osobami starszymi, samotnymi nie tylko przez członków najbliższej rodziny, ale również przez znajomych i sąsiadów. Niech każdy z Nas ma baczność na kontakty z osobami nieznajomymi, zwłaszcza podającymi się za naszych krewnych, wnuków, synów, córki. Niech nie zwiedzie Nas podobieństwo głosów, nagły splot nieszczęśliwych zdarzeń, jakiekolwiek wątpliwości natychmiast potwierdźmy kontaktując się z najbliższymi bądź zgłaszając sprawę na policję. Nie bójmy się o tym głośno mówić, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uchronić się przed oszustami, którzy chcąc uśpić czujność naszą i naszych bliskich grają na ludzkich uczuciach.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wnuczek #2386693 | 31.0.*.* 30 lis 2017 11:47

  Porazka edukacyjna. Chwalą się w prasie spotkaniami,debatami kawami z senioramu i kicha stolcowa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mm #2386573 | 83.9.*.* 30 lis 2017 10:13

  ksieza zamiast prawic polityke z ambony to powinni przestrzegac przed tego typu oszustami

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jhh #2386539 | 176.103.*.* 30 lis 2017 09:41

  Oszukana staruszka to porażka prewencyjno-informacyjna-propagandowa policji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. waz #2384531 | 185.170.*.* 28 lis 2017 11:33

  Pirat drogowy nie stosuje się do znaków drogowych, palacz nie słucha ostrzeżeń, złodziejowi nie straszne więżenie a babka ma słuchać ostrzeżeń co ma robić z własną fortuną ...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages