Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Komendant Bogdan Cywiński przeszedł na emeryturę [filmy, zdjęcia]

2017-11-30 19:36:57 (ost. akt: 2017-11-30 19:16:36)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W czwartek 30 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę dotychczasowego komendanta st. bryg. Bogdana Cywińskiego.

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie działdowskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, udział wzięli m.in. samorządowcy, starosta, burmistrzowie, wójtowie, komendant wojewódzki, właściciele firm, emerytowani strażacy, komendanci straży pożarnych z naszego województwa.

— W życiu zawsze przychodzą takie chwile, gdzie coś się kończy, coś się zaczyna. Dzisiaj doczekaliśmy się takiego spotkania, gdzie kończy się pewien etap w życiu komendanta Bogdana Cywińskiego. Trzeba na to spojrzeć optymistycznie, bo zaczyna się też nowy etap w życiu. Inny, dużo spokojniejszy, bez telefonów bez zmartwień służbonych, czas gdzie można zająć się wreszcie prywatnymi sprawami, czasami odkładanymi na późniejszy okres — mówił Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz. — Komendantowi udało się doprowadzić system ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa w powiedzie działdowskim do bardzo wysokiego poziomu. Komendant zostawia jednostkę w bardzo dobrej kondycji. Szef jest tak dobry, jakich ma ludzi, a to też jest zasługa komendanta, bo tych ludzi trzeba sobie umieć dobierać. Zbudował dobry zespół, strażaków odpowiedzialnych, strażaków dobrze przygotowanych, strażaków czujących misję swojej działalności i to też dzięki panu - panie komendancie i temu zespołowi dzisiaj ochrona przeciwpożarowa w powiecie działdowskim jest bardzo wysoko oceniana przez komendę wojewódzką.
Więcej w relacji wideo zapraszamy do obejrzenia.

Więcej w relacji video— Serdecznie dziękuje komendantowi wojewódzkiemu za skierowane do mnie słowa podziękowania. Zdaje sobie sprawę, że na wszystkie może nie zasługuję, bo nie ja byłem autorem, czy wykonawcą tego wszystkiego, co tu się stało. To dzięki załodze, dzięki współpracy z samorządem - udało się to zrealizować. W czasie mojej służby współdziałałem z 10 komendantami wojewódzkimi, za panowania 15 komendantów głównych — powiedział Bogdan Cywiński. — Dziękuję za współpracę z samorządem powiatu, bo udało się nam zrealizować wiele zadań. Przez wszystkie te kadencje praktycznie na terenie całego powiatu został odnowiony sprzęt, przy udziale i wsparciu środków ze Starostwa Powiatowego. Dziękuję także wójtom wszystkich kadencji, bo w jednostkach OSP też doszło do przemiany sprzętowej i na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że na terenie powiatu straże mają czym działać.— Jest okres kiedy człowiek pracuje zawodowo, jest okres kiedy człowiek przechodzi na zasłużoną emeryturę. Wspólnie z panem komendantem te 20 lat realizowaliśmy zadania w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców. Zmagając się z różnymi problemami, związanymi z wyposażeniem, ze stanem bazy. Nigdy się nie spodziewałem, że stan techniczny, wyposażenie, wyszkolenie strażaków, całego systemu - Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej dojdzie do takiego stanu jak jest obecnie. Są spełnione wszystkie normy sprzętowe, wyszkolenie strażaków jest bardzo wysokie, poziom bezpieczeństwa mieszkańców oceniam na sto procent. Nawet jak się pojawi jakieś zdarzenie, to nasze formacje państwowej, ochotniczej straży pożarnej poradzą sobie i zabezpieczą i zlikwidują to zdarzenie własnymi siłami — mówił podczas uroczystości starosta działdowski Marian Janicki.

Teraz obowiązki komendanta zostały powierzone dotychczasowemu zastępcy brygadierowi Janowi Florkowi.Przebieg służby komendanta st. bryg. Bogdana Cywińskiego przestawił st. specjalista - mł.bryg. Leszek Góralski:
— Komendanta Powiatowy PSP w Działdowie st. bryg. Bogdan Cywiński swoją służbę w straży pożarnej rozpoczął 1 sierpnia 1982 roku jako student podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Służbę rozpoczynał w warunkach, gdy straż pożarna znacząco różniła się od dzisiejszej nowoczesnej formacji, mającej znacznie więcej obowiązków, a jego cała kariera zawodowa wiązała się z tworzeniem tej nowoczesności.
Po ukończeniu szkoły i uzyskaniu stopnia podporucznika pożarnictwa w 1987 roku rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Ciechanowie. Objął początkowo stanowisko dowódcy kompanii, gdzie zajmował się organizacją akcji ratowniczych i szkoleniem. Ukończył w tym okresie kurs pedagogiczny.
Szybko awansował na stanowisko Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Ciechanowie.W 1991 roku po raz pierwszy związał się ze strażą pożarną w Działdowie. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania, przeniesiony został do pracy w Działdowie, gdzie objął stanowisko Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych.
W 1992 roku nastąpiło przeobrażenie straży pożarnych w kraju. Na bazie Zawodowej Straży Pożarnej powstała Państwowa Straż Pożarna. Nastąpiła reorganizacja struktur, w wyniku której zlikwidowano Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Działdowie, a Bogdan Cywiński, wówczas kapitan, został dowódcą Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Działdowie, podległej pod Komendę Rejonową PSP w Mławie. Było to wielkie wyzwanie, gdyż trzeba było tworzyć służbę na miarę nowych potrzeb.

Na przełomie lat 1994 i 1995 pracował na stanowisku starszego oficera w Komendzie Rejonowej PSP w Mławie, a następnie, aż do końca 1998 roku na tym samym stanowisku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Ciechanowie. Pełnił służbę w wydziale operacyjnym, zajmował się między innymi problematyką BHP i obronną. W 1996 roku ukończył kurs funkcjonariuszy PSP zajmujących się problematyką obronną.Rok 1999 zapoczątkował reformę administracyjną kraju, związaną między innymi z likwidacją województwa ciechanowskiego.
Praca Bogdana Cywińskiego dla tego województwa doceniona została w 1998 roku przez wojewodę, który uhonorował go odznaką Za Zasługi dla województwa Ciechanowskiego.

Rozpoczyna się jednocześnie nowy etap w służbie Bogdana Cywińskiego. Wiąże się po raz drugi w swojej karierze z Działdowem, gdyż z początkiem 1999 roku powołany został na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Działdowie, na którym to stanowisku pełnił służbę przez blisko 19 lat.

Tworzenie struktur nowej komendy, organizacja struktur ratownictwa w nowych uwarunkowaniach, poprawa warunków lokalowych i wyposażenia w sprzęt w odniesieniu do wciąż rosnących wymagań, to tylko niektóre z problemów z jakimi zmagał się od początku swojego powołania.

Działania te były ciągle doceniane i zwieńczone chociażby nadaniem st. bryg. Bogdanowi Cywińskiemu, przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

W 2012 roku odznaczony został też Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Aby podążać za nowymi wyzwaniami jakie niosła ze sobą służba ciągle doskonalił swoje umiejętności zawodowe.
W 2004 roku ukończył szkolenie komendantów PSP w zakresie współpracy z mediami.W 2007 roku ukończył studia podyplomowe – Zarządzanie w stanach zagrożenia, a w 2009 roku studia podyplomowe – Bezpieczeństwo i Higiena Pracy.
Ukończył też szkolenie w zakresie współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, w zakresie ochrony danych osobowych, korupcji w administracji publicznej, mobbingu w środowisku pracy.

Przez cały okres swojej służby pamiętał, iż strażacy zawodowi mają jednego wielkiego sojusznika w postaci Ochotniczych Straży Pożarnych. Wspólnie ze strażakami ochotnikami wypracował wysoki poziom bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Za te zasługi odznaczony został: Złotym Znakiem Związku,
Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego,
i Złotym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa.

Działania strażaków przeplatają się w swoim zakresie z działalnością innych służb, z którymi st. bryg. Bogdan Cywiński budował bezpieczeństwo powiatu.
W tej sferze również w 2007 roku odznaczony został brązowym medalem za zasługi dla Policji, a 2008 roku brązową odznaką za zasługi w pracy penitencjarnej.

Współdziałał z wieloma organizacjami pozarządowymi.
W 2000 roku odznaczony został Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa.

Współdziałał ze środowiskiem emerytów i rencistów pożarnictwa. W 2015 roku uhonorowany został Odznaką za zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów RP.

Pomimo wielu obowiązków w służbie ciągle rozwijał własne pasje i zainteresowania, w tym tą najważniejszą za którą w 2013 roku odznaczony został Złotym Medalem Związku Pszczelarzy za wybitne zasługi na rzecz rozwoju Pszczelarstwa Warmii i Mazur.

St. bryg. Bogdan Cywiński przepracował w straży pożarnej ponad 35 lat, w 2012 roku odznaczony został przez Prezydenta RP Złotym Medalem za długoletnią służbę.

Jego działania dla kraju zostały docenione przez Prezydenta RP również poprzez odznaczenie GO w 2016 roku Złotym Krzyżem Zasługi.

Była to fantastyczna służba, która przekładała się na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, służba w oparciu o przekonanie, iż najważniejszy w tej pracy jest człowiek któremu pomagamy i przez cały okres swojej służby starał się utwierdzać w tym przekonaniu swoich podwładnych.
st. bryg. Bogdan Cywiński pozostawi po sobie wspomnienie rzetelnego, wytrwałego i odpowiedzialnego szefa.

Za tych wiele lat czynnej służby, pełnej poświęceń i wielu wyrzeczeń w wypełnianiu powinności zawodowych, w imieniu strażaków i pracowników Komendy Powiatowej PSP w Działdowie, składam najszczersze podziękowania, życząc jednocześnie na tym nowym etapie życia wielu radosnych dni, powodzenia w życiu prywatnym i rozwijaniu swoich pasji.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sxz #2400501 | 31.0.*.* 18 gru 2017 21:32

  takie coś jeżdziło na akcie dziadzia fiedzia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A mrowi #2393045 | 37.47.*.* 7 gru 2017 22:12

  Siwy to tam był?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Księżyc w pełni #2390697 | 94.254.*.* 4 gru 2017 21:35

  I wszystko jasne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do smutne #2390638 | 176.103.*.* 4 gru 2017 20:11

  Słowa piosenki zespołu Perfect-trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny niepokonanym. Każdy kto osiąga swój wiek emerytalny lub emerytura przysługuje mu z faktu wypracowania lat pracy powinien ''zejść''ze sceny na zasłużony odpoczynek.Nie ma ludzi którzy myślą iż są NIEZASTĄPIENI. Komendant odszedł-straż w Działdowie istnieje nadal,wyjeżdża pomagać ludziom,wyjeżdża do wypadków czy pożarów. Przez tyle lat działalności PSP w Działdowie nikt nie mógł awansować na to stanowisko gdyż zostało zablokowane na lata.Droga awansu dla strażaków młodszych stażem została wstrzymana.Młody strażak zostaje Komendantem w Działdowie-droga awansu dalej otwarta np.na stanowiska w Olsztynie. Swoje pasje należy rozwijać będąc człowiekiem na emeryturze,jest wówczas więcej czasu na realizację hobby i zainteresowań. Nie każdy kto rozpoczął pracę przed 1989r jest komuchem.Wręcz odwrotnie.Ustawa dezubekizacyjna zmiejszyła emerytury ludziom,którzy byli trzy miesiące pracy w paszportach a póżniej pracowali 25 lat w demokratycznej Policji,gdzie uznano ich pracę za zbrodniczą. Nikt tu kubłów pomyj nie wylewa,jedynie została wyrażona wątpliwość po co ludzie na stanowiskach tak długo przyspawani są do swoich stołków. Co do kondycji Komendy.Napisz pan/pani w czym wyraża się ''kondycja komendy''? Jeżdżę po ościennych powiatach,widziałem sprzęty jakimi dysponuje straż w Mławie,Nidzicy i uważam,że sprzętowo straż w Działdowie jest uboga.Nie tylko zawodowa ale też wsiowa ochotnicza. Chyba,że świetna kondycja działdowskiej komendy wyraża się w większych zarobkach strażaków niż w innych komendach dzięki Panu Komendantowi a to nie wiedziałem i przepraszam:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Smutne #2390573 | 95.160.*.* 4 gru 2017 18:51

  To jest właśnie wymiar naszych czasów. Każdy kto rozpoczął pracę przed 1989 jest komuchem i dorobił się niezasłużenie. Nie ważne jaka jest prawda i co tak naprawdę zrobił. Każdy ma swoich zwierzchników, jeżeli Komendant miałby odejść na emeryturę wcześniej to właśnie oni powinni zareagować i to oni powinni czuwać nad przebiegiem służby. Ciekawe czy ktoś z komentujących zrezygnował by z pracy, która jest jego pasją w momencie w którym odczuwał, że potrafi rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. A o tym, że obowiązki były wykonywane rzetelnie świadczy kondycja komendy. O wiele lepiej żyłoby się nam wszystkim gdybyśmy wykazywali się większą empatią zamiast wylewać na siebie nawzajem kubły pomyj, często bez zastanowienia czy to o czym mówimy rzeczywiście jest prawdą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages