Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Cittaslow, to dobry kierunek rozwoju

2017-12-07 11:15:03 (ost. akt: 2017-12-07 11:32:46)
Festyn Cittaslow w Działdowie

Festyn Cittaslow w Działdowie

W listopadzie 2017 r. minęły dwa lata od momentu przystąpienia Działdowa do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Jakie zmiany dla naszego miasta przyniosła przynależność do grona Miast Dobrego Życia? Czy Cittaslow wpływa na codzienność mieszkańców czy wskazuje miastu kierunek działań, dzięki któremu żyje się w nim lepiej?

W marcu 2015 r. Rada Miasta Działdowo podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia naszej Gminy do Międzynarodowego Stowarzyszenia „Cittaslow – Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia”. Przez kilka miesięcy trwał proces certyfikujący Działdowa, w trakcie którego należało ocenić poziom aktywności Gminy w siedmiu badanych obszarach, zakończony wizytą certyfikacyjną przedstawicieli z miast partnerskich Polskiej Krajowej Sieci. Wizyta certyfikacyjna potwierdziła, iż miasto Działdowo ze swoją bogatą tradycją i kulturą, ale także perspektywami na przyszłość, idealnie wpisuje się w ideę sieci. W listopadzie 2015 r. podjęta została decyzja Międzynarodowego Komitetu Koordynującego o przyjęciu Działdowa do Stowarzyszenia Cittaslow.
Dla władz miasta przystąpienie do sieci Cittaslow stało się deklaracją bezustannej pracy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców miasta dla budowania silnej społeczności. Za cel postawiono sobie działanie w zgodzie z zasadą solidarności z obecnymi i przyszłymi pokoleniami.

Odebranie certyfikatu Cittaslow przez Burmistrza Działdowa
Grzegorza Mrowińskiego
Odebranie certyfikatu Cittaslow przez Burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego
Miasto jest dla mieszkańców
Poprawę jakości życia w mieście oceniać można na podstawie ilości i rodzaju działań realizowanych przez Gminę. Wśród nich najważniejszą rolę pełnią inwestycje ukierunkowane na zabezpieczanie istotnych potrzeb mieszkańców. W trakcie dwóch edycji lokalnego budżetu obywatelskiego zrealizowano 10 projektów, o których zdecydowali mieszkańcy. W roku 2018 wykonanych zostanie kolejnych 5 takich inwestycji.
We wrześniu 2017 r. rozpoczęto termomodernizację przychodni przy ul. Norwida, lecznicy zapewniającej pomoc medyczną pierwszego kontaktu dla największej liczby pacjentów w mieście. Celem głównym tego projektu jest zwiększenie komfortu korzystania z usług medycznych. W zgodzie z oczekiwaniem mieszkańców rozpoczęto również działania umożliwiające wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej.
Dalekosiężne plany tworzone są wielokierunkowo, uwzględniając potrzeby wszystkich grup wiekowych i społecznych. Wśród takich inwestycji należy wymienić: rozbudowy przedszkoli miejskich, darmową opiekę opiekuńczo-wychowawczą w przedszkolach, rewitalizację parku ze stworzeniem strefy edukacyjnej, przebudowę stadionu miejskiego, stworzenie centrum aktywności organizacji pozarządowych oraz wprowadzenie działdowskiej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Z szacunkiem dla przyszłych pokoleń
Miasteczka Cittaslow pragną budować przyszłość czerpiąc ze swojej bogatej tradycji i historii, zachowując tym samym płynące z nich wartości dla przyszłych pokoleń. Przykładami takiego działania w Działdowie są prowadzone właśnie remonty: gotyckiej części Zamku Krzyżackiego, który po jego zakończeniu stanie się najważniejszą atrakcją miasta oraz dworu Bülowa, a także plany rewitalizacji miejskiej starówki oraz stworzenia miejsca pamięci w budynku dawnego obozu koncentracyjnego Soldau. Gmina wspiera i promuje lokalnych artystów, wytwórców, przedsiębiorców. Celem prowadzonej z wieloma partnerami współpracy jest zachowanie jak najdłużej historycznych miejsc i bogactwa naszej kultury, które chcielibyśmy pozostawić swoim następcom.
Właśnie takimi osiągnięciami Działdowo, jako miasto członkowskie Cittaslow, będzie chciało wykazać się podczas procesu recertyfikacyjnego, po pięciu latach funkcjonowania w sieci.

Urząd Miasta Działdowo

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages