Niepełnosprawni są wśród nas [zdjęcia]

2017-12-16 20:20:40(ost. akt: 2017-12-16 09:28:39)

Autor zdjęcia: Agnieszka Kosiorek

W związku z grudniowymi obchodami Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej w Szkole Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie podjęto szereg działań mających zwrócić uwagę społeczności placówki na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z integracji.
Akcję rozpoczęto konkursem plastycznym pod hasłem „Ja i mój niepełnosprawny kolega. Integracja w oczach dziecka”. Nagrodzone i wyróżnione prace w dwóch kategoriach wiekowych złożyły się na szczególną wystawę. Ponadto na holu szkoły wyeksponowano prace uczniów, wykonane na zajęciach rewalidacyjnych.

W czasie dużej przerwy wyświetlano prezentację multimedialną, przedstawiającą sławnych ludzi z szeroko pojętego świata show - biznesu, którym przyszło się zmagać z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Pojawiły się również bajki instruktarzowe z zasadami savoir – vivre’u w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Uczniowie nauczania zintegrowanego obejrzeli bajkę „Biedronka ze złamanym skrzydłem”. Starsi uczniowie z klas 4-7 czytali tymczasem opowiadanie „Hania jest wyjątkowa”, które dawało uczestnikom zajęć możliwość zapoznania się z różnego rodzaju deficytami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na choroby genetyczne. Poruszenie tematyki o niepełnosprawności ruchowej i umysłowej miało na celu pobudzenie empatii i naukę odpowiednich zachowań wobec tej grupy społecznej.
Odbyły się także warsztaty sensoryczne z udziałem gości z Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie. Wychowawcy tej placówki przy aktywnym współudziale psa Paco przeprowadzili zajęcia z dogoterapii. Dzieci niezwykle żywiołowo reagowały na popisy psa - terapeuty. Po warsztatach nadszedł czas na chwile rywalizacji. Podczas konkurencji sensoryczno - sportowych uczniowie klas integracyjnych SP 4 i podopieczni OREW-u nawlekali makaron na sznurki, rozpoznawali produkty po zapachu, odgadywali różne smaki i przedmioty po kształtach. Realizacja zadań pobudzała wszystkie zmysły uczestników, którzy wykorzystując swoje umiejętności łączyli naukę z zabawą.

Szkoła Podstawowa nr 4 była pierwszą placówką, w której powstały w 2003 r. klasy integracyjne. Tematyka niepełnosprawności to codzienność, cząstka nowoczesnej i przyjaznej szkoły, w której zwraca się szczególną uwagę na tolerancję, otwartość i akceptację. Pozytywny wpływ integracji jest widoczny dla obu stron.

Ewa Elbruda


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5