Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Zaproszenie zakończenie projektów Seniorstars 2017 i Senior Bezpieczny 2017 [zdjęcia]

2017-12-27 11:15:38 (ost. akt: 2017-12-27 11:17:11)

Autor zdjęcia: archiuwm Roberta Szaja

28 grudnia o godz. 12.00 w Klubie Seniora w Dębieniu (gmina Rybno) odbędzie się zakończenie projektów realizowanych przez Polską Fundację Paraolimpijską „Senior Bezpieczny 2017” oraz Fundację Nicolaus Copernicus „Seniorstars 2017”.

Projekty współfinansowane były w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - Edycja 2017
W spotkaniu udział zapowiedzieli: Minister Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Bogusława Orzechowska, Senator RP i Zastępca Przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko – Mazurski, prof. Maciej Mikołajewski, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Spotkanie poprowadzi pomysłodawca projektów Robert Szaj.
„Senior Bezpieczny 2017”. W związku z realizacją projektu ok. 100 seniorów udział w zajęciach z Tai Chi i zajęciach z samoobrony. Wsłuchali również teoretycznych wykładów dotyczących ogólnie pojętego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ekonomicznego oraz fizycznego. Projekt realizowany jest w związku z coraz większym zapotrzebowaniem seniorów na tego typu zajęcia oraz coraz częstszymi przypadkami oszustw, których ofiarami padają osoby starsze.
Dlatego w ramach projektu zrealizowano również kampanię społeczną. — Kampania ma przestrzec seniorów przed niebezpieczeństwami oraz zachęcić młodsze pokolenie, dzieci i wnuków do wspierania osób starszych w przypadkach zagrożenia — mówi pomysłodawca kampanii i projektu „Senior Bezpieczny 2017” Robert Szaj.

Kampania realizowana jest na ogólnopolskiej antenie TVP 3. Powstały dwa minutowe spoty informacyjne, przestrzegające przed niebezpieczeństwami czyhającymi na seniorów. W humorystycznym wydaniu zaprezentowano potencjalne zagrożenia, z którymi mogą spotkać się osoby starsze. W kampanii wzięli udział m.in. Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą oraz aktorka Irena Telesz.

„Seniorstars 2017”. Podczas zajęć uczestnicy poznali najnowsze odkrycia dotyczące Kosmosu, planety i gwiazdy, nauczyli się posługiwać mapami nieba oraz teleskopami.
Pod naturalnym niebem oraz pod sztucznym niebem planetarium uczyli się również orientacji na niebie.

Wykłady oraz naukę obserwacji nieba prowadzili m.in. naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Masaryka w Brnie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

— Część naszych zajęć była prowadzone w sposób prosty i nieskomplikowany. Dla zaawansowanej grupy, która udział w zajęciach bierze od kilku lat, na wyraźną ich prośbę, przygotowaliśmy cykl wykładów z bardziej zaawansowaną matematyką i fizyką. Wykłady dla grup niezaawansowanych były zrozumiałe i przystępne dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy wykonywanego zawodu.
Zajęcia skierowane były do wszystkich, którzy ukończyli 60 rok życia, niezależnie od wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Każdy z uczestników zajęć bezpłatnie otrzymał roczną prenumeratę pisma Urania – Postępy Astronomii oraz mapy nieba. Najaktywniejsi nasi studenci na zakończenie zajęć otrzymują również sprzęt obserwacyjny - lornetki — mówi pomysłodawca projektu - Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus.

Uczestnicy oprócz typowych „akademickich” zajęć wzięli udział w wyciecze do Fromborka. Uczestniczyli również w premierze fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Tajemnice de Revolutionibus”.

Oba projekty realizowane były w Rybnie, Kurzętniku, Nowym Mieście Lubawskim, Lubawie, Działdowie i Truszczynach.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages