Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Trwa rekrutacja do 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygada Obrony Terytorialnej

2018-01-02 19:03:48 (ost. akt: 2018-01-02 19:01:55)

Autor zdjęcia: http://olsztyn.wku.wp.mil.pl

W środę 3 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Działdowie w godz. 10.00-13.00 będą przyjmowane wnioski ochotników chcących wstąpić do 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym dniu będzie można porozmawiać z żołnierzami z 4. W-M BOT, dowiedzieć się jak wygląda służba, wypełnić oraz złożyć wniosek.

Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Działdowo udzielają informacji w przedmiotowej sprawie pod numerami telefonów 23 697-04-43, 23 697-04-44 lub 502-496-261. Informacje w powyższej sprawie oraz wniosek można znaleźć również na stronie WKU Ostróda: www.ostroda.wku.mil.pl.

Zastępca burmistrza Andrzej Wiśniewski

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały utworzone
1 stycznia 2017 roku. W szeregach formacji pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady
w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. W tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Docelowo w każdym województwie utworzona zostanie brygada obrony terytorialnej, z wyjątkiem Mazowsza, gdzie powstaną dwie brygady.

Zgodnie z koncepcją utworzenia WOT, województwo warmińsko – mazurskie znajduje się w drugim etapie formowania piątego rodzaju sił zbrojnych. Formalnie etap ten został zapoczątkowany w maju, kiedy to minister obrony narodowej wyznaczył na stanowisko dowódcy 4. Warmińsko.Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Mirosława BRYSIA. Dowództwo brygady ma swoją siedzibę w Olsztynie. W skład struktury organizacyjnej Brygady wchodzi 5 batalionów lekkiej piechoty z przyszłą dyslokacją w Morągu, Braniewie, Ełku, Giżycku i Olsztynie. Zgodnie z przyjętymi założeniami tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, do każdego powiatu będzie przyporządkowana kompania lekkiej piechoty. Obecnie trwa nabór Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) do Batalionów w Morągu, Braniewie, Giżycko i Olsztynie.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do TSW mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień, w tym przypadku do WKU w Ostródzie, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i Elblągu. Do służby w tych batalionach preferowani są mieszkańcy powiatów: ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego, braniewskiego, elbląskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, giżyckiego, mrągowskiego, nidzickiego, olsztyńskiego oraz szczycieńskiego. Jednak już dzisiaj, każda osoba zainteresowana służbą w WOT, może nawiązać kontakt z WKU właściwą terytorialnie dla pobytu stałego lub czasowego powyżej trzech miesięcy, gdzie uzyska informację o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT. Osoby, które nawiążą kontakt z WKU zostaną ujęte w bazach danych osób deklarujących chęć służby w WOT i na bieżąco będą informowane o etapach tworzenia jednostek wojskowych OT w rejonie zainteresowania.

Służba w WOT w jak najmniejszym stopniu ma zakłócać dotychczasowy tryb życia rodzinnego i zawodowego zainteresowanych. Żołnierz TSW, poza korzyściami w wymiarze praktycznym, takimi jak nabywanie doświadczenia i umiejętności, otrzyma również gratyfikację w postaci uposażenie oraz dodatków do uposażenia. Wysokość uposażenia uzależniona będzie od posiadanego stopnia wojskowego i oscylować będzie w granicach 502,40 zł miesięcznie dla żołnierza TSW w stopniu szeregowego oraz 646,40 zł dla żołnierza TSW w stopniu majora. Nowością w stosunku do wcześniej funkcjonujących regulacji prawnych jest przyznawany żołnierzom TSW comiesięczny dodatek do uposażenia zasadniczego za pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej, tzw. „dodatek za gotowość”. Dodatkowo, żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej zamieszkujący poza miejscem służby mają prawo do zwrotu kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby rotacyjnej i z powrotem.

Zgodnie z harmonogramem formowania 4. W–MBOT, pierwsze 16-dniowe szkolenie podstawowe żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku w batalionie w Morągu.
Ogólne informacje nt. szkoleń:
Tzw. „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. W szkoleniu wyrównawczym biorą udział rezerwiści, dlatego jest ono krótsze i trwa 8 dni.
16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. W ciągu trzech lat żołnierze TSW będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmie dodatkowe dni szkoleniowe.
Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich to kobiety.
Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

mjr Daniel WRZYSZCZ
Szef Sekcji Komunikacji Społecznej
4. Warmińsko - Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
kom. 604547517
e-mail: danielwrzyszcz1@gmail.com

Monika JABŁOŃSKA
Rzecznik Prasowy
4. Warmińsko - Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
kom. 727-041-416
e-mail: m.jablonska@ron.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szwej #2697681 | 176.221.*.* 14 mar 2019 16:40

  Artykuł / propaganda z 14.02.2019 r. https://radio5.com.pl/do-elku-wraca- wojsko/ Artykuł z 13.03.2019 r. https://radio5.com.pl/przyszlosc-wot -ow-pod-znakiem-zapytania/ LUDZIE, KTO KOGO ROBI W CH...A?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. E.t 89 #2670392 | 37.47.*.* 27 sty 2019 19:53

  Nie każdy może się dostać bo musi badania przejść,A ćwiczenia są intensywne nie ma zmiłuj tak że dużo gadają ludzie którzy nic nie wiedzą A gadają co ślina przyniesie na język z zazdrości

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Commando Antoniego #2410772 | 94.254.*.* 5 sty 2018 18:37

  Zaszczytna to grupa Antoniego siła. co się z tym krajem porobiło...smutne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. franek #2409765 | 31.0.*.* 4 sty 2018 16:35

  poszedłbym ale nie będe łba nadstawiał za pisiorów, zmieni się rząd to się zgłoszę

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Hyniek #2409634 | 93.232.*.* 4 sty 2018 13:29

   PiSowskie SchützStaffeln nabierają konkretnego wymiaru

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages