Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Szpital ma nowy sprzęt. Pieniądze dał Powiat Działdowski [zdjęcia]

2018-01-05 08:00:00 (ost. akt: 2018-01-10 08:15:00)

Autor zdjęcia: SPZOZ Działdowo

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie zakupił aparaturę i sprzęt medyczny za kwotę 800 tysięcy złotych, ze środków otrzymanych od Powiatu Działdowskiego.W miesiącach kwietniu i lipcu 2017 roku zostały podpisane dwie umowy pomiędzy Powiatem Działdowskim a Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Działdowie. W ramach zawartych umów Powiat Działdowski przekazał dotację celową w kwocie 309 124,00 złotych na zakup 200 szafek przyłóżkowych oraz 60 łóżek szpitalnych z oprzyrządowaniem i drugą dotację w kwocie 490 876,00 złotych na zakup aparatury i sprzętu medycznego.

Dzięki środkom z Powiatu Działdowskiego SPZOZ w Działdowie odnowił lub zwiększył zasoby sprzętu medycznego. Wysłużony sprzęt, o wysokim stopniu zużycia. został zastąpiony na nowoczesny, spełniający najnowsze wymagania pod względem bezpieczeństwa pracy, standardów medycznych i kosztów eksploatacyjnych. W przypadkach zwiększenia ilości sprzętu medycznego w danej poradni/oddziale uzyskano możliwość zwiększenia ilości wykonywania świadczeń medycznych, co w bezpośredni sposób przeniesie się na zmniejszenie kolejek na dane świadczenie medyczne.

Wymiana łóżek i szafek w salach pacjentów
Nowe łóżka szpitalne i szafki przyłóżkowe trafiły do oddziałów: dziecięcego, wieloprofilowego oddziału chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznego, położniczo-ginekologicznego, neurologicznego, rehabilitacyjnego, szpitalnego oddziału ratunkowego, medycyny paliatywnej i oddziału psychiatrycznego.
W ramach opisywanej inwestycji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie zakupił 9 sztuk specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej.

Komplet sprzętu do badań endoskopowych

W celu skrócenia czasu pomiędzy badaniami w pracowni endoskopowej, a tym samym zmniejszenia kolejek na zabiegi endoskopowe, za pieniądze z dotacji zakupiono kolonoskop diagnostyczny i automatyczną myjnię-dezynfektor do endoskopów. W tym samym celu, ze środków własnych SPZOZ w Działdowie zakupił równocześnie kolejny gastroskop.

Nowy aparat do znieczuleń dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii został wyposażony w nowy aparat do znieczuleń Dräger Primus, służący do podawania wziewnych środków znieczulających, wentylacji i monitorowania pacjenta. Nowy aparat do znieczuleń zastąpił wysłużony sprzęt, zainstalowany w 1998 roku. Aparat Dräger Primus dysponuje pełnym zakresem trybów objętościowych i ciśnieniowych do stosowania w różnych przypadkach klinicznych. Sprzęt umożliwia rozbudowę o dodatkowe tryby wentylacji i zaawansowane monitorowanie, co w przyszłości pozwala rozszerzyć zakres stosowania urządzenia.

Sprzęt dla Oddziału Noworodków i Wcześniaków
Dzięki inwestycji oddział noworodków i wcześniaków wzbogacił się o respirator dla noworodków i wcześniaków oraz dwa stanowiska do fototerapii. Respirator Fabian jest lekkim i kompaktowym aparatem. Posiada niezależne ustawienia dla przepływu wdechowego i wydechowego oraz system automatycznej kompensacji nieszczelności. Respirator spełnia najnowsze wymagania w leczeniu zaburzeń oddychania. Jest to aparat umożliwiający leczenie inwazyjne i nieinwazyjne niedojrzałych i donoszonych noworodków. Daje duże szanse na przyszły, dobry rozwój dziecka. Sprzęt zastąpił wysłużony, respirator, zakupiony w latach 80-tych, zwiększając bezpieczeństwo małych pacjentów i jakość świadczonych usług. Stanowisko do fototerapii Bilitron Sky to sprzęt niezbędny do leczenia żółtaczek. Umożliwia bezpieczne i skuteczne leczenie ciężkich żółtaczek z możliwością pominięcia transfuzji wymiennych, które są metodą bardzo obciążającą organizm dziecka.

Nowe urządzenia w Poradni Okulistycznej
W poradni okulistycznej nowa aparatura zastąpiła sprzęt zakupiony w 1974 roku, czyli w czasie otwarcia szpitala przy ulicy Leśnej. Wysłużony tonometr dotykowy zastąpiono nowym tonometrem bezdotykowym Nidek NT-510. Urządzenie służy do pomiaru ciśnienia śródgałkowego. Tonometr do sprzęt bardzo pomocny przy wykrywaniu jaskry. Za pomocą nowego sprzętu pomiar wykonywany jest automatycznie, bez dotykania oka, co w znacznym stopniu poprawia komfort badania pacjenta. Sprzęt zapewnia wysoką dokładność wszystkich wyników. Drugim urządzeniem, które w ramach inwestycji zastąpiło stary sprzęt w poradni okulistycznej, jest lampa szczelinowa. Lampa szczelinowa to podstawowe narzędzie pracy okulisty. Pozwala ocenić budowę struktur oka t.j. spojówki, twardówki, rogówki, tęczówki, siatkówki oraz postawić diagnozę. Poza diagnostyką lampa szczelinowa jest bardzo pomocna przy usuwaniu ciał obcych z rogówki oka.

Nowa diatermia dla Bloku Operacyjnego
W ramach przedmiotowej inwestycji do bloku operacyjnego zakupiono również diatermię Emed Spectrum – aparat do elektrokoagulacji argonowej, czyli cięć chirurgicznych za pomocą łuku elektrycznego w obszarze plazmy argonowej. Jest to sprzęt nowej generacji zapewniający mniejszą traumatyzację tkanek, gdzie obszar ścinania białek zawężony jest tylko do linii cięcia. Koagulację argonową można bezpiecznie stosować w cienkościennych narządach. Zakupione urzadzenie posiada dodatkowe moduły, np. narzędzie ThermoStapler do zamykania dużych naczyń krwionośnych oraz wiązek tkanek. Zakup nowego aparatu podnosi jakość zabiegów, wykonywanych metodą koagulacji. Powoduje lepsze gojenie się tkanek i zmniejszenie ryzyka potencjalnych powikłań. Zastosowanie nowego aparatu skraca czas trwania zabiegu. Wszystko to składa się na poprawę jakości wykonywanych zabiegów i wzrost bezpieczeństwa pacjenta. Urządzenie zastąpiło wysłużony sprzęt z 1985 roku.

Inwestycja przyczyniła się do podniesienia jakość usług medycznych, świadczonych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Działdowie. Nowy sprzęt służący do badań diagnostycznych zwiększy komfort pacjenta i skróci czas wykonania poszczególnych badań. Wymiana wysłużonej aparatury na nową, zwiększy bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów, minimalizując ryzyko awarii urządzeń.


Sławomir Brzozowski
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DO ~Szczerze?! Konieczne PILNE ZMIANY! #2428341 | 37.47.*.* 29 sty 2018 11:44

  Tak masz rację cała władza rządząca do wymiany bo ijak nie to będziemy stali w miejscu a nawet się uwstecznimy. Cała rada miasta wek Burmistrz wek Starosta wek Wójt wek Wtedy morzę przyjdzie ktoś po szkole i naprawi ten chory system w naszym mieście i gminie.Ci co siedzą teraz już wszystko zaczynają obiecać bo wybory tusz tusz a później będą mieli nas tam gdzie mieli nas do tej pory czyli w d,,,,,,,e. Druga prawda jest taka że te stare pierdziele nic już nie wymyślą nowego , oni tu na siłe chcą siedzieć bo dietki dobre taki dodatek do emeryturki .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Szczerze?! Konieczne PILNE ZMIANY! #2427935 | 94.254.*.* 28 sty 2018 18:27

  Dobre są chociaż te małe kroki ALE przepaść w wyposażeniu ale także w obsadzie i organizacji pracy w porównaniu z innymi dobrymi szpitalami powiatowymi jest OGROMNA! Po prostu inny świat, inni ludzie. Bez zmian personalnych będzie b trudno na skok jakościowy. Wg mnie natychmiast trzy lub cztery szpitale powiatowe - ich organy założycielskie winny kupić wspólnie najnowocześniejszy sprzęt MRI i robić jak najwięcej badań w skojarzonym finansowaniu NFZ + powiaty + gminy + fundacje i osoby prywatne. Konieczne także jest WYSOKIE wyspecjalizowanie (w każdym z najbliższych sobie i współpracujących czterech szpitali powiatowych) po jednym oddziale, tak by np w jednym szpitalu było realizowane np leczenie kardio, w nast. Onko, w nast endokrynologia a w nast np płucne czy neurologia, oczywiście po wcześniejszej wstępnej diagnostyce w macierzystym szpitalu i z zapewnieniem we wszystkich szpitalach pomocy w nagłych przypadkach kardio itp. Życzę mieszkańcom pilnej, skokowej zmiany w jakości leczenia, bym nie słyszał z Rodzinnego miasta narzekań na lokalne lecznictwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Mieszkaniec #2422667 | 188.146.*.* 21 sty 2018 04:57

   Pytam się skoro jest taka poprawa sprzętu w szpitalu, to gdzie jest możliwość wykonania badania rezonansem magnetycznym. Już odpowiadam w Iławie lub Płońsku i to się nazywa dobre zarządzanie szpitalem, to jest mydlenie oczu mieszkańcom powiatu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. I o to chodzi #2414583 | 31.0.*.* 10 sty 2018 14:18

   zamiast lampek na drzewach pod wybory trzeba myśleć o ludziach i ich faktycznych potrzebach. Brawo panie Starosto.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Brawo starostwo #2414283 | 94.254.*.* 10 sty 2018 08:18

   Ludzie na pewno na tym skorzystają. Zdrowie jest najważniejsze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages