Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Kontrola targowisk w kierunku ASF – wspólne działania służb i instytucji

2018-01-27 15:47:07 (ost. akt: 2018-01-27 12:27:58)

Autor zdjęcia: policja

Zagrożenie zarażeniem wirusem ASF (afrykański pomór świń) na terenie Polski jest nadal aktualne. Policja, Inspekcja Weterynaryjna, Sanepid, Straż Rybacka a także Straż Leśna prowadzą wspólne działania pod kątem wykrywania i eliminacji nieprawidłowości w zakresie przewozu zwierząt, obrotu i handlu mięsem oraz wyrobami pochodzenia zwierzęcego.

Wirus może bardzo szybko się rozprzestrzeniać między poszczególnymi gospodarstwami przez kontakt bezpośredni z zarażoną zwierzyną jak i pośrednio przez osoby odwiedzające gospodarstwa, przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz karmienie zwierząt odpadami z gospodarstwa domowego. Kontrola miejsc, gdzie dochodzi do sprzedaży i obrotu towarami pochodzenia zwierzęcego stanowi jeden z elementów wspólnych działań policji, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej czy Inspektoratu Weterynarii. W działaniach, które zostały przeprowadzone w dniach 25-26.01.2018r. uczestniczyła również Straż Rybacka.

Na targowiskach miejskich w Lidzbarku i w Działdowie kontrolowano m.in. punkty sprzedaży mięsa, zwierząt oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego pod kątem spełniania przepisów i wymogów prawnych w tym zakresie.

Podczas kontroli wykryto nieprawidłowości zarówno pod kątem wymogów sanitarno-epidemiologicznych, jak i weterynaryjnych. Brak dokumentu potwierdzającego rejestrację działalności na sprzedaż bezpośrednią drobiu, nie okazanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych z aktualnymi badaniami, nie zachowanie właściwych warunków sanitarnych przy sprzedaży bezpośredniej drobiu i produktów pochodzenia zwierzęcego, a także nie okazanie handlowego dokumentu odnośnie pochodzenia wyrobów mięsnych, brak ciepłej, zimnej wody bieżącej i nie zachowanie ciągłości łańcucha chłodniczego to tylko niektóre ze stwierdzonych nieprawidłowości.

Na osoby odpowiedzialne nałożono mandaty karne. Osoby te zostały również poinformowane o dalszej procedurze i wynikających z czynności pokontrolnych konsekwencjach, a także odpowiedzialności za zaistniałe nieprawidłowości. W dwóch przypadkach zastosowano pouczenie wynikające z uchybień pod kątem przepisów dotyczących ustawy o rybactwie śródlądowym i przepisów powiązanych.
Policja przypomina o obowiązkach wynikających z posiadania zwierząt gospodarskich, w tym świń i właściwego ich chowu, jak również odnośnie prowadzenia sprzedaży zwierząt i wyrobów pochodzenia zwierzęcego.

W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone kolejne kontrole w kierunku ASF, na drodze, na targowiskach a także w punktach gastronomicznych z udziałem i przy współpracy poszczególnych służb i instytucji.

st. sierż. Justyna Nowicka


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages