Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Miecze Św. Katarzyny przyznane [film, zdjęcia]

2018-02-02 16:30:00 (ost. akt: 2018-02-02 13:28:47)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W styczniu rozstrzygnięto już trzecią edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Miecz Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. W puli nagród było 2200 zł, nagrody rzeczowe i wydanie konkursowych utworów w tomiku poezji.Na konkurs wpłynęło blisko 150 utworów lirycznych. W składzie jury zasiedli: przewodniczący Wojciech Kass (poeta i redaktor Toposu), Anna Barbara Czuraj-Struzik (poetka) i Krzysztof Tabaczka (poeta).

— Konkurs literacki nie może powstać na pustyni. Musi wyrosnąć na pewnym rodzaju podglebia literackiego, ściółki, pewnej ruchliwości literackiej, kultury literackiej miejsca. I nie boję się powiedzieć, że Działdowo, jest takim ośrodkiem, centrum, zagłębiem literackim. Z sąsiadującym z Działdowem Ciechanowem, Przasnyszem, Mławą czy też Żurominem. W każdej z tych miejscowości są liderzy, poeci, autorzy, literaci. I tak się kształtował ruch literacki w Działdowie. Najpierw powstała organizacja - Stowarzyszenie Kuźnia Słowa. To środowisko wydawało tomiki, wydawało almanachy. Właściwie współfinansowane przez samorząd, a to jest ważne, że samorząd działdowski jest takim mecenasem książek, to jest bardzo rzadkie. Na tym tle ruchu literackiego może wyrosnąć dopiero konkurs, jak i inne wydarzenia literackie. W związku z tym, ten konkurs, mógł na takim podglebiu, jakby wyrosnąć — mówił podczas uroczystej gali rozstrzygającej konkurs przewodniczący jury Wojciech Kass.

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajął Mirosław Kowalski z Mysłowic, który otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł. Drugie miejsce jury przyznało Annie Pliszewskiej z Wieliczki i nagrodę w wysokości 700 zł, a trzecie miejsce otrzymała Bożena Kaczorowska z Warszawy oraz nagrodę w wysokości 500 zł.
Dodatkowo jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia i nagrody książkowe, które otrzymali: Kacper Płusa z Łodzi, Agnieszka Marek z Bielska Białej oraz Michał Mayer z Warszawy. Wyróżniono również drukiem, w pokonkursowym zbiorze wierszy, następujących poetów: Krzysztofa Szkurłatowskiego z Wejherowa, Grzegorza Baczewskiego z Warszawy, Adama Bolesława Wierzbickiego z Dłużek koło Lubska, Marka Klamczyńskiego z Sulejówka.
Finałowa gala III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Miecz Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej odbyła się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie.

— Galę poprowadził Elek Cichosz. Uroczystość uświetniły występy dziewcząt z pracowni muzycznej Marka Pepłowskiego - Pauliny Maciejewskiej, Dominiki Czarneckiej oraz Klaudii Gutowskiej, o oprawę muzyczną zadbał Miejski Dom Kultury w Działdowie. Poczęstunek został przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie, którym bardzo dziękujemy — mówi dyrektor biblioteki Justyna Lytvyn. Patronat nad konkursem objął burmistrza Działdowa Grzegorz Mrowiński.


Fundatorami nagród byli:
Grzegorz Mrowiński - burmistrz Działdowa, Działdowska Agencja Rozwoju,
Robert Mendalka - właściciel firmy COLOR-BET Działdowo, Adam Frelczak - prezes firmy TECHMOR Działdowo, Witold Ostrowski - sponsor prywatny, Elżbieta i Gabriel Chojakowie - właściciele Dekorglass Działdowo, ks. kanonik Marian Ofiara - proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

kw
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages