Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Uważaj na sadze w kominie

2018-03-01 21:20:00 (ost. akt: 2018-03-01 18:05:34)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W ostatnim czasie doszło do wielu groźnych pożarów sadzy w budynkach mieszkalnych. Jakie są ich przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku?

— Sezon grzewczy nadal trwa. Jak co roku w tym okresie, strażacy otrzymują wiele zgłoszeń, dotyczących pożarów sadzy w przewodach kominowych — mówi mł. bryg. Leszek Góralski, oficer prasowy KP PSP w Działdowie. — Od początku sezonu grzewczego na terenie powiatu działdowskiego gaszono już 22 tego typu pożary, głównie w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Najczęściej pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami w utrzymaniu przewodów kominowych przez ich użytkowników. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania w piecach stałych materiałów palnych i gromadzi się stopniowo na ściankach przewodów dymowych. Palenie w piecu śmieciami czy mokrym drewnem wzmaga jej osadzanie się.
Mł. bryg. Leszek Góralski, oficer prasowy KP PSP w Działdowie
Mł. bryg. Leszek Góralski, oficer prasowy KP PSP w Działdowie

— Przed sezonem grzewczym, jak również w trakcie niego, należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego — dodaje oficer prasowy. — Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy widzimy, że nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu, należy go naprawić.

Minimalną częstotliwość z jaką należy czyścić przewody kominowe określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych opalanych węglem i drewnem należy usuwać co najmniej raz na 3 miesiące, od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na pół roku, a od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu.

Przy okazji należy też pamiętać o usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, co może zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla w pomieszczeniach mieszkalnych.
— Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym — mówi mł. bryg. Leszek Góralski. — Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym.

Podsumowując - przez niesprawny przewód kominowy może dojść do pożaru całego budynku.

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Powstaje z niej dużo pary, co może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Nieprzestrzeganie zasad określonych w wymienionym rozporządzeniu i ustawie jest wykroczeniem za które możemy zostać ukarani np. mandatem. W art. 82. § 1. Kodeksu wykroczeń przewidziano kary między innymi za używanie instalacji, urządzeń i narzędzi nie poddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia oraz za nie dopełnienie obowiązków polegających na zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages