Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Zamiast drogi mają dziury i lawinę błota

2018-03-14 13:00:00 (ost. akt: 2018-03-15 08:48:42)

Kolonia Groszki\\\- Panie wójcie czekamy na drogę! Czy tak według pana wyglądają drogi w XXI wieku - pytają rozgoryczeni mieszkańcy wsi Kolonia Groszki. Wójt: Droga będzie zwyczajowo naprawiona, a za trzy tygodnie nikt o tym nie będzie pamiętał.

Najgorzej sytuacja na drodze wygląda wczesną wiosną. Kiedy rozpoczynają się roztopy zamiast przejazdu pojawiają się liczne dziury i lawina błota. Żyjący tu ludzie od kilkunastu lat słyszą tylko puste obietnice, a remontu drogi jak nie było, tak nie ma.

- Jest to jedyna droga, jaka prowadzi na naszych domów – mówi jeden z mieszkańców wsi Kolonia Groszki, gmina Rybno. - Taka sytuacja traw od ponad 15 lat. Ciągle słyszymy tylko puste słowa od naszego wójta, a sytuacja na drodze jest tragiczna.

Odcinek drogi prowadzący od centrum wsi do kilku domów na kolonii to tylko niecałe dwa kilometry. Jednak jest to on bardzo często uczęszczany. Tą drogą przejeżdżają busy, które wożą dzieci do szkoły.

- Nie pozwolę aby moje dzieci chodziły do szkoły dopóki nie będzie normalnej drogi. W zeszłym roku przez trzy tygodnie ze względu na zły stan drogi nie jeździły szkolne autobusy - zapowiada mężczyzna mieszkający Koloni Groszki. - Przez lekceważenie sytuacji i opieszałość wójta prawie 20 osób jest odciętych od świata.

Mam kilkumiesięczne dziecko, które zachorowało, jak mam je zawieść do lekarza, a co w razie nagłej sytuacji, przecież mieszkają tu starsze osoby w wieku 70-80 lat. Jak przez takie błoto przejedzie karetka pogotowia, policja czy ciężki wóz strażacki. Co wtedy powie pan wójt, gdy dojdzie do tragedii. Nadal będzie twierdził, że w nasza gmina jest w świetnej sytuacji finansowej i jest to kraina mlekiem i miodem płynąca, ja widzę tu dziurawą drogę i wielką lawina błota.
Podobnego zdania są inni mieszkańcy wsi Koloni Groszki. W czasie rozmowy naszych dziennikarzy z ludźmi walczącymi od lat o remont drogi można było zauważyć kolejną osobę, która próbowała przedostać się przez błotną drogę.


- O proszę, mój kuzyn właśnie idzie do pracy w gumofilcach, a w rękach niesie normalne buty – powiedział czytelnik, który zadzwonił do naszej redakcji. - Takich sytuacji codzienne jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt.
Z relacji naszych rozmówców wynika, że taka sytuacja trwa już od ponad 15 lat.
W zeszłym roku stan drogi był jeszcze gorszy. Wówczas mieszkańcy z własnych środków finansowych naprawili odcinek o długości 300 metrów.

- Taki remont kosztował na 1300 złotych, gmina dołożyła co prawda drugie tyle, ale 80 ton piasku za wiele nie pomogło – wspomina mieszkaniec wsi. - Gdy ten odcinek był krótszy sami byśmy zapłacili za jego remont, ale za co się płaci podatki.

Nasz rozmówca prowadzi również firmę produkującą meble. Dlatego też połączenie drogowe jest dla niego niezwykle ważne ze względu na transport potrzebnych materiałów i przewóz wykonanych produktów.
- Kiedy powiedziałem jednemu z urzędników, że płacę podatki do gminy, ten roześmiał mi się w twarz i stwierdził, że bardzo niskie podatki – żali się mieszkaniec Kolonii Groszki.

- To jest jawna kpina z nas zwykłych ludzi.
O całą sprawę związaną z drogą w Koloni Groszki zapytaliśmy wójta gminy, Tomasza Węgrzynowskiego.

- Droga w Koloni Groszki będzie zwyczajowo naprawiona jak co roku. Wiadomo, że jest to droga gruntowa i jak przyjdą roztopy i deszcze to pojawia się błoto. Tak jest zawsze na wiosnę. Za dwa, trzy tygodnie droga wyschnie i nikt nie będzie o tym pamiętał. Wszystko zależy od właściwego użytkowania. Jeżeli wjedzie się na taką drogę ciężkim sprzętem to na pewno się niszczy – tłumaczy wójt gminy Rybno, Tomasz Węgrzynowski.

Według włodarza wszystkie inne drogi w gminie są w idealne i nie można mieć do ich jakości żadnych zastrzeżeń. Stan przejazdu do wsi Kolonia Groszki spowodowany jest niewłaściwym użytkowaniem.

- Ta droga prowadzi do dwóch mieszkańców – mówi wójt. - Jej stan nie pasuje tylko jednemu mieszkańcowi. Nikt inny się nie skarżył, a całe zamieszanie ma zupełnie inne podłoże – kończy wójt.Zamieszczony na naszym facebooku filmik o stanie drogi w Kolonii Groszki miał w ciągu 24 godzin: 5389 odsłon i 20 komentarzy. Oto one:

Ewa: Drogi poboczne w każdej gminie to problem, Ja osobiście czekam już drugi rok na drogę i może będzie w końcu....

Szymon: Drogi gruntowe będą coraz gorsze dopóki naprawy nie będą się zaczynały od zrobienia rowów przydrożnych i dobrego odwodnienia. Prawie każda droga gruntowa polna jest poniżej poboczy więc jak ma być dobrze gdy woda nie spływa na pobocze.

Marcin: Dalej wybierajcie dziadostwo

Krysia: Jak dało się to zauważyć to priorytetem każdego nowego włodarza naszej gminy jest doprowadzenie do własnego domu drogi asfaltowej. Tak było za wcześniejszej kadencji i obecnej.

Paulina: W Jamielniku to samo.

Emilka: W Wierzbowie gmina Iłowo-Osada to samo :(

Tomasz: Już nie długo wybory to Wam autostradę uleją, a po wyborach asfalt zwiną hahaha

Justyna: Burkat to samo troszkę zrównano a dziury jak nic Panie Wójcie do dzielą bo od lat to samo a kanalizacji jak nie było tak nie ma do dziś....

Paweł : Jak moja siostra była w gminie o poprawę drogi do naszych rodziców to urzędnik odpowiedział jej tak "To się trzeba wyprowadzić z tego domu i już będzie po kłopocie". Tak ludzi mają głęboko!!!!!

Robert: Po co droga, przecież w Rybnie powstanie piękny park wodny... hahaha. Grunt to priorytety włodarzy ;) lepiej inwestować pieniądze w coś co może być nieużywane ani razu, gdy nie będzie odpowiedniej pogody niż w coś co jest potrzebne dla mieszkańców.

Dawid: No co wy narzekacie przecież zrobili drogę.. A nie to gminie Grodziczno

Mariusz : Wszystko robią. Miał być deptak w koło Zarybinka. i Co!!!nie ma nic.aby szczere chęci

Zuzanna : A to moja droga do domu. Bursz błotem spływa...

Marcin: Brać pieniądze to wiedzą ja ale zrobić nie ma komu chamstwo w państwie

Daniel: Drogi powinny być robione na 1 miejscu...

Aleksandra: Kurki też w opłakanym stanie czekam na telefon kiedy pan Wójt znajdzie czas aby wysłuchać i zobaczyć jak wygląda droga dojazdowa do posesji

Magdalena: ul. Przemysłowa po deszczach w Działdowie

Szymon Wyrostek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ojej co jest #2466468 | 185.170.*.* 19 mar 2018 21:49

  dębieński samarytanin jak jest taki miłosierny niech odda swoją parcelę staroście a nie z publicznych pieniędzy gminy. Znalazł się wielki miłośnik starosty ... Wójt nakichał na zaproszenie faryzeusza :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. putin #2465937 | 83.17.*.* 19 mar 2018 10:28

  Polecam obejrzeć nagranie z zebrania: https://www.youtube.com/wat ch?v=RDu9ypnJ07I&feature=share Wiecie , że droga Truszczyny - Zwiniarz już pęka?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wyborca #2464512 | 37.47.*.* 16 mar 2018 22:49

   Poprzedni wójt sprzedał cały tłuczen z kolei i kasę wziął dla siebie....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. mieszkaniec #2464138 | 178.213.*.* 16 mar 2018 13:44

    Po każdej zimie są roztopy, normalna kolej rzeczy. Różnica jest tak że w tym roku trzeba sprawę nagłośnić, dlatego że jest to ostatnia zima przed jesiennymi wyborami, i trzeba oznajmić wszem i wobec że drogi są fatalne. Dziwne że nikt na sesjach tego problemu nie poruszał. Gdzie wtedy byli sołtysi, radni, mieszkańcy? Czy ktoś wystosował do urzędu czy do rady jakieś pismo w tej sprawie? Nie byłem za rządami poprzedniej jak i obecnej władzy. Z obecnego zarządzania można się chociaż pośmiać i sesje są wesołe. Nawet nie myślałem że mamy takich mądrych radnych w Gminie, jeden próbuje przebić drugiego. Oglądając sesje odnoszę wrażenie, że na tych sesjach chodzi o to żeby tylko mówić byle o czym, byle jak, byle o czym, byle być przy głosie. Wytykać jeden drugiemu co, jak, kiedy, i gdzie. Chodzi o to żeby być jak najbardziej medialną osobą w gminie. Taki Gminny celebryta. A przed wyborami samorządowymi pomysły z rękawa bo "mamy kasy jak lodu". Taki przykład, krzyczeli walczyli że będą rozbudowywać ośrodek zdrowia w Rybnie, otóż okazuje się że najpierw zrobi się termomodernizacje a później zrobi się rozbudowę. Plaża koło Świtezianki, 4 lata i nic nie zrobili, zastawiając się że jakiś tam nie moją pozwoleń. Aż nagle gumowce zamówili i w czerwcu będą oko cieszyły. Mam pytanie kto do tej brudnej zarośniętej wody wejdzie żeby zabawić się na gumowym wynalazku. Z tego pożytek będzie taki że mewy to osrają. Pomieszczenie na bibliotekę kupili za takie pieniądze że nową by pobudowali, ale po co jak można stare dziadostwo zaadoptować. Myślę że spec komisja odebrała budynek użyteczności publicznej. Odbiory były takie jak kortu do tenisa ziemnego. Nawierzchnia asfaltowa, miała być inna, ale czy to ważne? Ważne że jest :). I tak można wyliczać i wyliczać. To kiedy następny odcinek "Sesja Rady Gminy" ? teraz będzie coraz bardziej ciekawie, bo przecież niedługo wybory. A co niektórzy radni jak siedzieli cicho za poprzedniej władzy tak siedzą cicho do tej pory. "brawo Wy" . :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Vvik #2463840 | 31.0.*.* 16 mar 2018 08:55

     Dobra ta klątwa bo już niektórych co chciwili kawałka ziemi, już gniją w niej.

     Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (35)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages