Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Miasto dba o bezdomne zwierzęta

2018-03-29 14:34:00 (ost. akt: 2018-03-29 14:52:20)

Rada Miasta jednogłośnie przyjęła program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i program zapobiegania bezdomności zwierząt. Dodatkowo radny Tesal zaproponował wyjazd do schroniska w Tatarach, gdzie trafiają psy i koty z miasta i gminy.

– Nasze miasto przeznacza na opiekę zwierząt spoko pieniędzy, więc warto było by się wybrać do schroniska i zobaczyć jakie warunki moja psy i koty z terenu naszego miasta – proponował radny Tesal.

W programie przeciwdziałania bezdomności zwierząt musiały nastąpić zmiany zgodnie z zaleceniami przesłanymi przez Zarząd Główny Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Chodziło o zapewnienie przez schronisko bezterminowej opieki do czasu adopcji zwierząt Kolejna zmianą uwzględniona w projekcie uchwały jest podniesienie kwoty dofinansowania w przypadku kastracji i sterylizacji zwierząt oraz usypiania ślepych miotów. Opiekę dla bezdomnych zwierząt mogą świadczyć również organizacje pozarządowe po wcześniejszym zawarciu z gminą – miasto Działdowo stosownego porozumienia.
– Na dzień dzisiejszy w schronisku w Tatarach przebywa 32 psy, stawka dzienna utrzymania jednego czworonoga w schronisku 6,5 – 8 złotych netto za jeden dzień – informował na sesji

Wojciech Fabiański, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i nadzoru właścicielskiego urzędu miasta w Działdowie
Dodatkowym kosztem jaki ponosi miasto i gmina Działdowo jest tzw. pakiet wlotowy który obejmuje szczepienia, odrobaczenia i 2 tygodniową kwarantannę, chipowanie, sterylizacje samic i kastracje samców. Wynosi on 123 złotych brutto. Jest to kwota jednorazowa od każdego psa przywiezionego do schroniska. Z kolei koszty odłowienia i transportu do schroniska czworonoga wynosi 61 złotych brutto plus kilometrówka 2,26 złotych za kilometr brutto.
Roczne przychody budżetu z tytułu opłat od posiadania psów wynoszą średnio 31 tysięcy złotych. Dla porównania koszt utrzymania psów w schronisku w Tatarach za rok ubiegły wyniósł 67, 880 złotych.

– Wysokość stawek z tytułu posiadania psa przedstawia się następująco: w zabudowie wielorodzinnej, bloki i duże budynki mieszkalne 55 złotych za pierwszego psa i 55 złotych za każdego następnego. Natomiast w zabudowie jednorodzinnej stawka z tytułu posiadania psa wynosi to 40złotych, a każdy kolejny to 45,00 złotych – dodał naczelnik, Wojciech Fabiański.
Działdowo podejmuje akcje związane z dbałością o sprzątanie po swoim psie. Na terenie miasta zlokalizowanych jest 12 stacji psich (dwie stacje w Park Jana Pawła II, Centrum miasta dwie stacje pl. Mickiewicza, stacja przy ul. Jagiełły 36, stacja przy ul. Łąkowej przy słupie ogłoszeniowym, Park przy ul. Podkowińskiego – stacja, ul. Pocztowa – stacja , ul. Lenartowicza – dojście o szkoły stacja , dwie Park Honorowych Dawców Krwi i jedna na ul. Kościuszki. W skali roku miasto dokonuje się zakupu ok 10 tysięcy worków na odchody. Kolejne stacje będą montowane w innych miejscach na terenie miasta zgodnie z wnioskami mieszkańców.

Szymon Wyrostek
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. swojak z niego :) #2474101 | 185.170.*.* 29 mar 2018 19:37

  Nikogo nie zna, pisać nie umie, ale wie, gdzie coś skapnie! I o to chodzi! :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. burmistrz dał pokaz chamstwa #2474067 | 37.47.*.* 29 mar 2018 19:11

  Dziś na sesji burmistrz dał pokaz chamstwa opluwając mieszkańców miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zwierzolub #2474056 | 83.6.*.* 29 mar 2018 19:03

   warto byłoby, gdyby Miasto zainwestowało w obowiązkowe czipowanie psów i kotów oraz dopilnowanie, aby czip był zarejestrowany przez lekarza wet w ogólnopolskiej bazie. Wówczas kazdy bezpański pies mógłby zostać rozpoznany do kogo nalezy. Długofalowo pomogłaby bezpłatna sterylizacja psów na terenie miasta i gminy, jednorazowo koszt dość duzy, ale na pezełomie lat znacznie zmiejszyłaby się liczba bezpańskich zwierząt, zwłaszcza brak niechcianych szczeniąt, co po kilku latach pozwoliłoby na zmniejszenie ilości psów oddawanych do schroniska, a tym samym obciążenia miasta i gminy kosztem codziennego utrzymania zwierząt.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. haha #2473834 | 95.240.*.* 29 mar 2018 15:55

   chłopie naucz się nazwisk.. Wszystkie pomylone

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages