Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Uratowali pieski od pewnej śmierci

2018-03-30 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-30 23:10:53)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Czterech uczniów z Technikum Leśnego w Iłowie-Osadzie w czasie przechadzki znalazło w okolicznym lesie osiem małych szczeniaczków. Dzięki szybkiej reakcji chłopców pieski zostały uratowane i trafiły do schroniska w Tatarach.

Bartosz Kruszewski, Jakub Moszczyński, Patryk Rząs i Sebastian Kaczorowski są uczniami klasy I Technikum Leśnego w Zespole Szkół im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie- Osadzie. W poniedziałek, 26 marca całą czwórką postanowili się wybrać do miejscowych lasów w celu poszukiwania zrzuconych przez zwierzynę płową poroży.

– Poszedłem razem z kolegami z klasy poszukać poroży w lasach, które sąsiadują z Rezerwatem Przyrody „Góra Dębowa”. W chwili kiedy usłyszeliśmy piszczenie, a potem zobaczyliśmy pieski byliśmy już jakieś dwa, trzy kilometry od wsi – wspomina Jakub Moszczyński, uczeń Techniku Leśnego w Iłowie, który na co dzień mieszka w Połciach Starych, powiat nidzicki.
Chłopcy idąc leśną ścieżką uważnie się rozglądali. Nagle prawie jednocześnie usłyszeli dziwny, piskliwy dźwięk.

– Szliśmy sobie po leśnej drodze i nagle usłyszeliśmy skomlenie jakby szczeniaków. Kiedy weszliśmy kilka metrów w głąb lasu zobaczyliśmy ku swojemu zdziwieniu kilka szczeniaczków – kontynuuje historię znalezionych piesków, Bartosz Kruszewski, który pochodzi z miejscowości Chądzyny Krusze, powiat mławski.

Oczom grupki chłopców ukazały się szczeniaczki. Uczniowie iłowskiego technikum zaczęli liczyć małe czworonogi. Okazało się, że na ścieżce leśnej było osiem psich szczeniąt.

- Pieski, które zobaczyliśmy leżały w takim płytkim wygniecionym miejscu pomiędzy drzewami. Policzyliśmy je i było ich osiem – dodaje Patryk Rząs z Kramarzewa, powiat działdowski.

Bez chwili namysłu 17-latkowie postanowili zadzwonić do Urzędu Gminy w Iłowie-Osadzie. Po telefonie zebrali wszystkie psiaki razem i czekali na przyjazd dorosłych osób.

– Od razu zadzwoniliśmy do urzędu gminy. Tylko w taki sposób można było przetransportować szczeniaki do schroniska. Po około 30 minutach przyjechał pan i pani z gminy. Zabrali oni pieski. Wiemy, że mieli odwieźć je w bezpieczne miejsce, którym jest schronisko – wspomina Sebastian Kaczorowski z Iłowa, powiat działdowski.


W czasie kiedy chłopcy czekali na przybycie transportu z urzędu gminy rozglądali się po lesie w nadziei, że znajdą również matkę szczeniąt.
– Szukaliśmy matki szczeniąt jednak nie udało się nam jej odnaleźć. Nie wiemy dlaczego się nie pojawiła w pobliżu – mówią zgodnie uczniowie. - Nie czujemy się jak bohaterzy, na naszym miejscu chyba każdy zachowałby się tak samo.
Według chłopców, jeśli było to porzucenie szczeniąt, to taki czyn jest karygodny i nieludzki.
– Nie wolno traktować zwierząt jak śmieci czy niepotrzebne zabawki – mówi dalej uczniowie z Iłowa-Osady. – Takie postępowanie jest niemoralne i po prostu złe.

Gdyby nie bardzo szybka reakcja i wzorowa postawa uczniów z Technikum Leśnego w Iłowie uczniów tak małe, i bezbronne psiaki z pewnością spotkała by je niechybna śmierć. W chwili obecnej wszystkie szczenięta znajdują się w Schronisku „Podaj Łapę” w Tatarach gdzie czekają na odpowiedzialnych i kochających właścicieli.

Szymon WyrostekPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. eeetam #2475203 | 188.146.*.* 30 mar 2018 23:27

  nie wyglądają na specjalnie zagłodzone , widać że były pod opieką matki która teraz szuka ich po całym lesie

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. minister Szyszko #2474684 | 188.146.*.* 30 mar 2018 13:05

  Zdegradowany bo On jedyny chciał zostawić szczeniaki w lesie,bo wmawiał pozostałym,że to wilki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gmina #2474654 | 176.103.*.* 30 mar 2018 12:36

  Gmina Iłowo teraz ma problem;) Utrzymanie tylu piesków w schronisku to niezły wydatek. Odrobaczenia karmienie opieka sporo kosztują budżet kazdej gminy. Matku piesków nie było bo poszła na zakupy świąteczne fo sklepu w krępie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. hmmmmmm?? #2474623 | 37.47.*.* 30 mar 2018 12:02

  A ten drugi uszaty .Czemu na klapie nie ma dystynkcji ? jakiś zdegradowany ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages