Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Nowoczesna jednostka z tradycjami

2018-04-01 10:00:00 (ost. akt: 2018-04-04 12:50:16)
Druhowie z Płośnicy maja bardzo bogatą historię i osiągnięcia

Druhowie z Płośnicy maja bardzo bogatą historię i osiągnięcia

Autor zdjęcia: OSP Płośnica

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Płośnicy jest jedną z najprężniej działających na terenie powiatu działdowskiego. Druhowie działają za pomocą bardzo nowoczesnych metod nie zapinając o swojej bogatej historii i tradycjach.

W 1926 roku kilka energicznych osób zainicjowało tworzenie w Płośnicy Ochotniczej Straży Ogniowej. Jednostka formalnie powstała w 1927 roku. Na początku liczyła 18 członków. Jej prezesem został Franciszek Biernat, a naczelnikiem Maksymilian Pokójski. Głównym powodem powstania straży były częste pożary pustoszące wieś i jej okolice.

Od początku swego istnienia druhowie oprócz gaszenia pożarów brali też udział w szkoleniach bojowych oraz zawodach sprawnościowych. Po wybuchu II wojny światowej okupant rozwiązał jednostkę, zarekwirował sprzęt i mundury, zaś wielu druhów zostało wysłanych na przymusowe roboty i do obozów pracy. Działalność straży została wznowiona po wyzwoleniu w 1945 roku. Wielu z poprzednich druhów brało udział w inicjatywie jej reaktywacji, a zarząd pozostał w składzie jak przed wojną.

Pierwszy samochód jednostka otrzymała w 1959 roku. Był to pojazd marki Dodge. Należy również wspomnieć, że w 1961 roku przy jednostce powstała 15 osobowa Orkiestra Dęta.

W 1979 roku powstała w Płośnicy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, a jej kapelmistrzem zostaje druh Jan Wiśniewski, który prowadzi ją aż do śmierci w 2011 roku. W 1990 roku przy orkiestrze powstaje nowatorski jak na owe czasy zespół czirliderek, tamburmajorek i pomponistek „Gama” pod kierownictwem pani Jadwigi Józefowicz, która prowadzi go do dziś.
W 1995 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. A dwa lata później obchodzona była 70-ta rocznica istnienia straży pożarnej w Płośnicy.

W 2007 roku w wyniku dostosowania do zmian organizacyjnych w ramach OSP w Płośnicy zostaje powołana do życia Jednostka Operacyjno-Techniczna „JOT-III”. Działalność druhów z Płośnicy jest doceniana przez społeczeństwo i władze. Już czterech naszych członków zostało odznaczonych najwyższym odznaczeniem OSP jakim jest Złoty Znak Związku. Są to druhowie: Roman Sikorski, Hipolit Sobiech, Tadeusz Biernat i Jan Wiśniewski. Największa akcja w jakiej jednostka to najprawdopodobniej pożar w Płośnicy, który miał miejsce 27 maja 1968 roku. Spłonęły wówczas 4 stodoły, 2 obory i 1 budynek mieszkalny. W pożarze zginął jeden mieszkaniec Płośnicy, jeden zaś został ranny, jednak nie byli to strażacy.

Obecnie OSP Płośnica liczy 54 członków zwyczajnych, w tym 5 kobiet oraz 13 honorowych. Obecny skład zarządu OSP Płośnica przedstawia się następująco: prezes - Krzysztof Duda, wiceprezes-naczelnik - Andrzej Józefowicz, wiceprezes - Wojciech Podowski, sekretarz - Bernard Szymański, skarbnik - Dariusz Buńkowski, zastępca naczelnika - Piotr Klonowski, gospodarz - Piotr Stempka, członek zarządu - Bartosz Rozentalski i kronikarz - Tadeusz Bierna

Na wyposażeniu druhów są: lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GLBA Peugeot Boxer, średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA Mercedes Atego. Poza działalnością czysto ratowniczą bardzo ważne miejsce w życiu zarówno jednostki, jak i lokalnej społeczności pełni Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Płośnicy oraz zespół mażoretek „GAMA”.

Na swoim koncie druhowie mają wiele tytułów i laurów. OSP prowadzi również działalność prewencyjną i informacyjną m.in.: przekazywanie ostrzeżeń meteo. Zabezpieczają lokalne uroczystości państwowych, kościelnych, wydarzeń kulturalnych, pomoc w organizowaniu tych uroczystości. Organizują uroczystości kulturalne m.in. Przegląd Orkiestr Dętych im. Jana Wiśniewskiego.

Do najbliższych planów druhów z Płośnicy należy utrzymanie działalności statutowej na jeszcze wyższym poziomie, zwłaszcza jeżeli chodzi o sferę kulturalną, jak też ratowniczą.
– Staramy się w każdym czasie być dobrze przygotowanymi tak do działań ratowniczych, jak i innych działań statutowych i będzie nam bardzo miło, jeżeli to na nas zdecydujecie Państwo oddać swój głos w plebiscycie – zachęcają druhowie z Płośnicy

Wybieramy Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną: . Głosowanie potrwa do 1 maja. W każdym powiecie wyłonimy trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajdują się w systemie. Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej i Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Głosowanie polega na wysłaniu sms-a pod przypisany numer, z ustaloną treścią zamieszczoną w cudzysłowie zgodnie z danym powiatem. X to numer porządkowy przypisany konkretnej OSP z listy danego powiatu. Koszt jednego SMS- wynosi 1,23 zł brutto.Szymon Wyrostek
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. osp #2525112 | 178.36.*.* 24 cze 2018 23:23

    W Płośnicy straż została zorganizowana 16 maja 1926 r. W jej szeregi wstąpiło wówczas 20 "dzielnych i niezawodnych obywateli". Zarząd tworzyli: sołtys Radzanowski - prezes, Leon Nowakowski - naczelnik, jego zastępcą był Połomka, a Werner - gospodarzem. Sekretarzem i skarbnikiem Grecinger.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages