Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Noc Sów w Rybnie za nami

2018-04-04 11:00:00 (ost. akt: 2018-04-04 10:54:43)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Teren gminy Rybno obfituje w różne gatunki ptaków. Jastrzębie, dudki, dzięcioły i wiele innych, zamieszkując nasze tereny dodają im atrakcyjności. Dlatego nie zdziwiło nas tak duże zainteresowanie „Nocą Sów”.

Impreza ta organizowana jest w naszym kraju przez ogólnopolskiego koordynatora Ptaki Polskie.
- My współorganizowaliśmy ją wraz z firmą Regulus Ekspertyzy Przyrodnicze pana Łukasza Głowackiego. Królową wieczoru była Sowa, a właściwie kilka jej gatunków - mówią przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Rybno.
Dzięki fascynującemu wykładowi, ilustrowanemu materiałami multimedialnymi, uczestnicy wieczoru poznali biologię tych ptaków, ich znaczenie w kulturze różnych narodów i zapoznali się z krajowymi gatunkami sów. Przepiękne zdjęcia pozwoliły podziwiać piękno tych ptaków w ich naturalnym środowisku. Przedstawiony film pokazywał ich zachowania w naturalnym środowisku, życie od momentu wyklucia przez cztery pory roku. Po wspólnym poczęstunku, zebrani miłośnicy przyrody wybrali się w teren wabić i nasłuchiwać sowy podczas ich nocnych łowów. Noc była wymarzona do takich eskapad, bezwietrzna, księżycowa i ciepła. Po kilku próbach udało się. Samica puszczyka ochoczo nawoływała samca.
- Słuchaliśmy jej „rozmowy” z nami. Sowy to piękne, dostojne i tajemnicze ptaki. Zachęcamy do wsłuchiwania się w ich pohukiwania. Chrońmy je, bo są cenne przyrodniczo i są przecież symbolem mądrości. Dziękujemy panu Łukaszowi Głowackiemu i wszystkim obecnym. Do zobaczenia za rok - dodają organizatorzy Nocy Sów.


Sowy gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia. Zamieszkują cały świat, prowadząc zasadniczo osiadły tryb życia, lecz niektóre północne populacje koczują lub stały się wędrowne. Sowy słyszą w przedziale 50–21000 Hz. Nie posiadają uszu zewnętrznych, a jedynie otwory słuchowe ukryte pod piórami. „Uszy” widoczne u niektórych sów (np. sowy uszatej) to jedynie pęki piór. Wokół oczu i dzioba sowy mają szlarę, czyli promieniście ułożone pióra, sztywniejsze od innych. Funkcją szlary jest skupianie fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach. Działa ona podobnie jak talerz satelitarny lub ręka przyłożona do ucha. Wprawdzie większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym wzrokiem, dostosowanym do widzenia w słabym oświetleniu. W porównaniu do ptaków dziennych, np. gołębi, oko sowy jest do 100 razy wrażliwsze na światło; w porównaniu do człowieka – do 2,5 raza wrażliwsze.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages