Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

My mawa, my dawa, my powiat Lubawa...

2018-04-21 13:30:12 (ost. akt: 2018-04-21 13:34:46)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tym razem, po raz pierwszy, Festiwal Gwary Lubawskiej zawitał do wsi Rumian na terenie gminy Rybno. Najlepiej, zdaniem jury, wypadła prezentacja gospodarzy — uczniów ze szkoły w Rumianie.

Do tegorocznego konkursu, który zorganizowany został po raz czwarty, przystąpiły reprezentacje placówek oświatowych z Nowego Grodziczna, Lipinek, Radomna, Marzęcic oraz Łąkorza, Rybna i Rumiana.

Prezentacje konkursowe poszczególne placówki przygotowały w różnych formach, a wszystko okraszone było gwarą lubawską. Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”, ale udało się wyłonić zwycięzców konkursu.

Najlepszymi okazali się gospodarze konkursu, którzy przedstawili scenkę związaną tematycznie z ich terenem. Drugie miejsce przyznano Szkole Podstawowej w Rybnie, a trzecie Szkole Podstawowej w Radomnie. Wyróżniono zespół „Trąbki” ze Szkoły Podstawowej w Łąkorzu.
Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu i Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Rumianie.

Żałować tylko należy, że na konkursie nie pojawiła się żadna ze szkół gminy Lubawa, a przecież teren ten jest matecznikiem, zarówno gwary jak i tradycji lubawszczyzny.
ul
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. e #2489855 | 2.200.*.* 23 kwi 2018 18:28

    Swietna sprawa, chcialabym to uslyszec...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages