środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Uczcili Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

2018-05-16 16:00:00 (ost. akt: 2018-05-16 13:06:12)
 W naszym mieście nie po raz pierwszy obchodzono Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

W naszym mieście nie po raz pierwszy obchodzono Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

Uroczystości związane z obchodami Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Działdowie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Podwyższenia Św. Krzyża. Następnie wszyscy uczestnicy marszu przeszli ulicami naszego miasta.

Około godziny 10.30 we wtorek 15 maja uczestnicy marszu z okazji obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej ruszyli spod Kościoła Podwyższenia Św. Krzyża pod siedzibę Działdowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Długość przemarszu wyniosła prawie kilometr. Wszyscy, którzy wzięli udział w obchodach z uśmiecham machali kolorowymi wstążkami i flagami, po drodze pozdrawiając mieszkańców Działdowa. Kolumna uczestników przeszła ulicami z Placu Biedrawy na Plac Mickiewicza, ulicą Jagiełły, Boya- Żeleńskiego do samej siedziby PSONI Koło w Działdowie znajdującej się na ul. Marii Curie -Skłodowskiej. Na miejscu odbył się piknik rodzinny, na który nie zabrakło atrakcji.

(szw)


Warto wiedzieć...
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia. W ramach obchodów tego dnia w Polsce organizowany jest Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.

Inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie Aktywni w Białymstoku. Obchodzony jest także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Lokalnie można spotkać inne terminy. Podwójne święto jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier z którymi wciąż się borykają .Warto nadmienić, że tego dnia obchodzony jest zarówno Dzień Europy, jak i celebrowany jest w Radzie Europy Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej.
(ip)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gunner #2502923 | 176.103.*.* 16 maj 2018 17:28

  Święto w dobrym czasie walki o byt w sejmie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Niepełnosprawność #2502917 | 37.248.*.* 16 maj 2018 17:21

  Bardzo ładna inicjatywa i piękne święto. Okupacja sejmu przez dorosłych niepełnosprawnych trwa. Walczcie o swoje na pohybel pisiorom.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages