Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Nie chcą uciążliwego sąsiedztwa chlewni

2018-05-18 10:00:00 (ost. akt: 2018-05-17 14:43:53)
Na spotkaniu było obecnych ponad 150 mieszkańców wsi Burkat i okolic

Na spotkaniu było obecnych ponad 150 mieszkańców wsi Burkat i okolic

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

Niedawno przycichła sprawa kurników pod Działdowem. Teraz z niepokojem na budowę chlewni w swojej wsi patrzą mieszkańcy Burkatu i okolic. Na zebraniu, w którym wzięło udział ponad 150 osób, wyrażono sprzeciw wobec hodowli świń.

Spotkanie, na który zebrały się osoby przeciwne powstaniu chlewni świń w Burkacie odbyło się w poniedziałek, 14 maja w miejscowej bibliotece. Pojawiło się na nim ponad 150 osób. Przed jego rozpoczęciem zbierano podpisy do wniosku, który zostanie złożony do do wójta gminy Działdowo, Pawła Cieślińskiego. Według informacji uzyskanych od inicjatorów sprzeciwu podpisy są nadal zbierane. Zebranie poprowadziła Krystyna Wasiak, sołtys wsi Burkat.
Mieszkańcy Burkatu i okolicznych wsi przeciwko planowanej budowie obiektu inwentarskiego: chlewni, przeznaczonej do chowu tuczników w ilości 1967 sztuk w systemie bezściółkowym, rusztowym wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli 4 silosów paszowych, zbiorników bezodpływowych na ścieki bytowe. Mają one być zlokalizowane na działkach nr 98, nr 99 i nr 100 w obrębie miejscowości Burkat w gminie Działdowo.


Budowa chlewni ma znajdować się w niedużej odległości od osiedla domków jednorodzinnych. Jednak argumentów przeciwko uciążliwemu sąsiedztwu jest zdecydowanie więcej. Jednym z najważniejszych argumentów, jak zaznaczył jeden z obecnych na spotkaniu mieszkańców wsi, jest po prostu smród jaki będzie wydobywać się z hodowli trzody chlewnej. Według uczestników spotkania nastąpi pogorszenie się warunków życia okolicznych mieszkańców.
- Będzie czuć uciążliwy odór, a gleba zostanie zanieczyszczona. Nie wspomnę już o wodach gruntowych - argumentował jeden z mieszkańców wsi Burkat.
Jedna z kobiet obecnych na sali zaznaczyła, że sąsiedztwo hodowli świń w bardzo dużym stopniu wpłynie na spadek wartości działek w okolicy.
- Ktoś kupował te grunty za duże pieniądze i to na kredyt. Teraz już nikt nie będzie chciał inwestować w działki, na których nie da się żyć, gdzie będzie tylko czuć smród świń, a gleba będzie zanieczyszczona - wymieniała swoje argumenty jedna z pań.


Na zebraniu w Burkacie obecni byli również mieszkańcy Działdowa i poddziałdowskiej miejscowości Komorniki. Oni również martwią się wpływem hodowli świń na ich miejsce zamieszkania.
- Taka hodowla będzie miała wpływ na utratę walorów terenów rekreacyjnych dla mieszkańców Działdowa - mówi jeden z mieszkańców Komornik.
Zebrani mieszkańcy dodali, że realizacja takiej inwestycji stworzy precedens do powstawania kolejnych, co nieść za sobą kolejne uciążliwości.
- Tak naprawdę poza ochrona swojego interesu inwestor nie był w stanie przedstawić innych argumentów przemawiających za powstaniem inwestycji w tej lokalizacji - podsumowała jedna z pań, która została wytypowana do komitetu, który będzie reprezentować wszystkich popierających protest.
Na poniedziałkowym zebraniu obecny był inwestor, który ma zamiar budować chlewnie w Burkacie. jednak w rozmowie z naszym dziennikarzem stwierdził, że wolałby on uniknąć całego szumu medialnego wokół tej sprawy.

(szw)


WAŻNE:
Taka informacje otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników:
W rejonie planowanej inwestycji (obręb lasów państwowych i gruntów prywatnych), zlokalizowana jest sieć rowów melioracyjnych za pośrednictwem, których w powierzchniową wodę zaopatrywane są zbiorniki wodne (stawy rybne) zlokalizowane w obniżeniu terenu o łącznej powierzchni około 3,5 ha. Wspomniana sieć wodna w swoim dalszym biegu stanowi dopływ pobliskiej rzeki Pierławki. W rejonie tym powstał bogaty ekosystem obfity m.in. w ptactwo (myszołowy, dudka, dzięcioła dużego, kanie, orliki, łyski, czaplę siwą, żurawie, łabędzie, kaczki krzyżówki i.in. w tym także inne gatunki prawem chronione jak m.in. rzekotka drzewna, modliszki, łątka zielona, złotook czy motyle z rodziny modraszkowatych, paziowatych i rusałkowatych i. in.
Rozprowadzana na pola i spływające razem z deszczówką gnojowica w tej strefie spowoduje skażenie środowiska, które w konsekwencji będzie skutkowało całkowitą degradacją wspomnianego ekosystemu. Ponadto zatrute zostaną wody powierzchniowe, a w tym, także stawy rybne stanowiące jednocześnie kąpielisko dla ich właścicieli i innych użytkowników. W tym miejscu należy wskazać, że w programie ochrony środowiska Gminy Działdowo na lata 2013-2016 do roku 2018 stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXXIX/313/13 Rady Gminy Działdowo z dnia 30 grudnia 2013 r. w punkcie 4.4.3 wskazane jest, że „znaczną część zanieczyszczeń trafiających do wód powierzchniowych stanowią zanieczyszczenia obszarowe. Źródłem tych zanieczyszczeń jest przede wszystkim:
- rolnictwo, co wynika głównie z faktu stosowania nawozów sztucznych i naturalnych (np. gnojowica, a także środków ochrony roślin […]
- hodowla zwierząt poprzez niewłaściwe składowanie obornika i gnojowicy oraz ich niewłaściwe , zbyt duże lub zbyt częste stosowanie na polach […].
W punkcie 4.4.3.2 wspomnianej uchwały jest także zapis mówiący, że „Zbiorniki wodne są bardziej podatne na zanieczyszczenia głównie ze względu na położenie w zagłębieniach terenu. Podlegają one wpływom otaczającego obszaru związanym ze spływem wód powierzchniowych zawierających związki biogenne, a substancje zanieczyszczające mogą być trwale kumulowane w osadach dennych. Długotrwały dopływ słabo lub w ogóle nieoczyszczonych ścieków przyczynia się do obniżenia jakości wód […]. Do nadmiernego obciążenia wód związkami azotu i fosforu przyczynia się w dużym stopniu intensywne rolnictwo.
Jak wskazano w wyżej w Programie Ochrony Środowiska Gminy Działdowo w pkt. 4.8.1.4 „w gminie o tak wysokich walorach przyrodniczych preferowane winno być rolnictwo przyjazne środowisku.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do kP #2507189 | 185.170.*.* 24 maj 2018 15:44

  ale czy starczyło twojej mamie inteligencji żeby zastanowić się komu z tej świnki gnojowicę pod okna wylali to już pewnie się nie zastanawiała... bo i po co. Ona bije schabowego i tyle wiedzy jej wystarczy. Byle by jej tylko nikt świńskiego gówna do ogródka nie wlewał. Takie jest właśnie myślenie typowego jamochłona w ludzkiej skórze.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kP #2506765 | 185.170.*.* 23 maj 2018 23:29

  Gdzieś to musi byc zlokalizowane mama jak schabowe ubija to sie nikt nie zastanawia gdzie chodziła świnka tylko je raz albo rzadziej w tygodniu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. to jest przykład właśnie #2505849 | 185.170.*.* 22 maj 2018 08:29

  Jak korzyść jednego człowieka ma mieć większą moc i wpływ na nieszczęście i zdrowie setek. ludzi. Społeczeństwo i region nic na tym nie zyska tylko straci. A kasę do kieszeni sobie będzie napychał jeden człowiek. Inni tylko stracą. Taka sprawiedliwoś szanowni ludzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Roje much z gnoju na żywność #2504952 | 94.254.*.* 20 maj 2018 11:23

  Okna już nie otworzysz bo ci z pól roje much oblepionych gnojem do mieszkania wleci i zostawi zarazki na każdym przedmiocie o żywności nie wspominając. Dzieci zjedzą kanapeczkę z łajnem. A potem do jelit... kur...a i ja pergole dlaczego tacy ludzie pokrętni są na świecie co nie liczą się z innymi udają głupich i jeszcze z innych chcą zrobić matołów. Słoma im z buciorów wyłazi a udają wykształconych inteligentów. Tacy to by dla paru groszy gnojem zatruli całą okolicę dla paru groszu i wma2iali im że wszystko cacy i fiołkami pachnie a na podwórku syf. Co za ludzi. Brak słów na taką hipokryzję i cynizm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. czuje smród #2504906 | 185.170.*.* 20 maj 2018 10:10

  W czasie strajków i blokad rozlewając gnojowicę rolnik wie, że smród od gnoju i gnojowicy przepędzi służby porządkowe i pobliskich mieszkańców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages