Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Wakacje od pracy i obowiązków służbowych nie oznaczają wakacji za kierownicą

2018-07-19 14:06:35 (ost. akt: 2018-07-19 11:11:16)
Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o rozsądek i odpowiedzialne zachowanie na drodze

Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o rozsądek i odpowiedzialne zachowanie na drodze

Autor zdjęcia: KPP Działdowo

Letnie ciepłe powietrze, dłuższy dzień, późno zachodzące słońce, to warunki, w których kierujący pojazdami niejednokrotnie zapominają o obowiązujących ich przepisach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mimo trwającego okresu urlopowego, należy pamiętać, że za kierownicą nie ma „wakacji” i czasu na chwilowe rozluźnienie. Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o rozsądek i odpowiedzialne zachowanie na drodze.

Kierowco

Zanim wyjedziesz w trasę sprawdź swój samochód. Czy koła są odpowiednio napompowane, czy działają światła i kierunkowskazy i czy hamulec działa właściwie. Sprawdź czy nie brakuje w aucie potrzebnych płynów i czy znajdują się w nim trójkąt, gaśnica i zestaw z podnośnikiem na wypadek potrzeby zmiany koła. Wsiadając za kierownicę powinniśmy być trzeźwi i wypoczęci a nasze samopoczucie nie powinno budzić niczyich obaw. Biorąc leki warto zapoznać się z ulotką i sprawdzić czy ich działanie nie wpływa na układ psychomotoryczny i czy po ich zażyciu możemy prowadzić pojazd. Kierowco, kiedy już zasiądziesz za kierownicą swojego pojazdu zabierz ze sobą rozum i spokój. Pamiętaj o przepisach obowiązujących uczestników ruchu drogowego.

Dla każdego jest miejsce na drodze, jednak wszystkich obowiązują ściśle określone zasady.

Zwracaj uwagę na znaki drogowe, zarówno te pionowe jak i poziome
Stosuj się do ograniczeń prędkości
Pod żadnych pozorem nie wsiadaj za kółko po alkoholu lub innym podobnie działającym środku
Zapinaj pasy
Nie rozmawiaj w czasie jazdy przez telefon (jeśli musisz, skorzystaj z zestawu głośnomówiącego)
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
W czasie długiej podróży rób przerwy na odpoczynek
Patrz i słuchaj
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Podobnie, jak kierujący pojazdami użytkownicy jednośladów powinni przed wyjazdem zadbać o właściwe wyposażenie swojego sprzętu. Czy rower/motorower/motocykl są wyposażone w odpowiednie światła z przodu i z tyłu pojazdu. Czy koła są sprawne a kierownica nie blokuje się. Warto również zaopatrzyć pojazd w urządzenie dźwiękowe, które pozwoli nam odpowiednio szybko zareagować i zasygnalizować z wyprzedzeniem podejmowane manewry na wypadek pojawienia się np. jakiejś przeszkody lub pieszego na trasie naszego przejazdu. Wsiadając na rower należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność na drodze i pozwolą z wyprzedzeniem zareagować innym użytkownikom dróg. Osoby piesze również powinny pamiętać o posiadaniu elementów odblaskowych w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego. Mimo obowiązku posiadania odblasku w porze po zmroku w terenie niezabudowanym, warto wyposażyć się w taki element również w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia czy roku. O bezpieczeństwo należy dbać w każdym czasie i bez względu na panujące warunki pogodowe. Jak mówi przysłowie „Przezorny zawsze ubezpieczony”.

Podczas przechodzenia na pasach na drugą stronę jezdni zatrzymajmy się i dobrze rozejrzyjmy zanim wejdziemy na „zebrę”. Wchodząc na jezdnię, nie zakładajmy słuchawek na uszy i nie „siedźmy” z okiem w telefonie. Piesi nie powinni wchodzić na przejścia dla pieszych wprost pod nadjeżdżające auto czy bezpośrednio zza innego pojazdu czy budynku. Dodatkowo każdy pieszy powinien wbić sobie do głowy, że w przypadku zderzenia z pojazdem nie ma on szans ryzykując utratę życia.

Ostrożność i cierpliwość wskazane są w każdej sytuacji, dotyczy to zarówno mobilnych użytkowników dróg, jak i osoby piesze. Bądźmy dla siebie milsi na drodze i sami zadbajmy o poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich.

Mimo wielu działań prowadzonych przez policjantów na drogach całego kraju, nie są oni w stanie być w każdym miejscu i o każdej porze. Nie zawsze policjant stojący na drodze i dokonujący kontroli ma wpływ na zachowanie wszystkich użytkowników dróg.

Kierowco, pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza, kiedy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Piesi natomiast powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż pod nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię zza przeszkody. Nieocenioną rolę w zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze odgrywają odblaski - nawet w mieście, w świetle latarni pieszy jest zdecydowanie bardziej widoczny z odblaskiem, niż gdyby go nie miał.

(KPP Działdowo)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hhg #2541530 | 31.0.*.* 22 lip 2018 21:52

    Grzyby są, maslaki i kanie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages