Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Bezpieczeństwo seniorów podczas wakacji

2018-07-23 10:40:43 (ost. akt: 2018-07-23 10:45:11)
Działdowska policja bardzo często prowadzi akcje propagujące bezpieczeństwo seniorów

Działdowska policja bardzo często prowadzi akcje propagujące bezpieczeństwo seniorów

Osoby starsze, często nieporadne z uwagi na swój wiek a także pogarszający się stan zdrowia wymagają szczególnej uwagi zarówno ze strony rodziny, jak i społeczeństwa. Niezależnie od pory roku narażone są one na niebezpieczeństwo kradzieży, oszustwa czy uszczerbku na zdrowiu. W okresie wakacyjnym bardzo często osoby te narażone są na niebezpieczeństwo ze strony innych osób podczas podróży.

Seniorze wybierasz się w podróż komunikacją PKP, PKS ? Musisz być bardzo uważny, ponieważ możesz dojechać do celu bez pieniędzy, telefonu czy dokumentów. A jest to sytuacja, która potrafi skutecznie zepsuć cały wyjazd. Warto wiedzieć, jak ustrzec się przed złodziejami podczas wakacyjnych wyjazdów i nie dać się oszukać.

Wybieraj połączenia dzienne
Nawet jeśli wiąże się to z dłuższą jazdą. Wyśpij się przed podróżą, by nie zasnąć w przedziale. Śpiący pasażer to idealna ofiara kieszonkowców. Musisz być świadomy, że kradzież portfela wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale również z innymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Złodziej może wykorzystać Twoje dane np. do złożenia wniosku kredytowego. On weźmie z banku dużą sumę pieniędzy, a Ty będziesz spłacać raty.

Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność
Tłok i ścisk to naturalne środowisko działania złodziei. Bagaż miej zawsze przy sobie. Plecaki i torebki trzymaj przed sobą, nadal nie tracąc czujności. Wprawni mistrzowie kradzieży z zegarmistrzowską precyzją przecinają paski lub spody toreb, by cała zawartość niezauważenie wpadła do ich worków. Podczas podróży nigdy nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.

W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie lub pod nogami
Tak by mieć go na widoku. Ważne dokumenty, pieniądze, telefon i inne rzeczy wartościowe trzymaj przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Nigdy nie zostawiaj swego bagażu bez opieki. W miarę możliwości, nawet podczas wizyty w toalecie miej bagaż podręczny ze sobą. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę
Nie trzymaj jej w jednym miejscu, ale umieść w kilku kieszeniach. Nawet gdy już staniesz się celem kieszonkowca, nie stracisz wszystkich pieniędzy.

Jeśli podróżujesz samotnie
Staraj się wybrać przedział, w którym siedzą inne osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Unikaj towarzystwa osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera.

Jeśli jednak staniesz się ofiarą kradzieży
Natychmiast powiadom konduktora lub ochronę, która często patroluje pociągi. Istnieje wtedy duża szansa, że odzyskasz swoje rzeczy, zanim złodziej zdąży opuścić pociąg.

Seniorze, jeśli masz możliwość wybierz się w podróż z inną osobą, we dwoje zawsze łatwiej zadbać o wspólne bezpieczeństwo, a w sytuacji zagrożenia szanse na uzyskanie pomocy również są większe.

Mimo wielu komunikatów i działań edukacyjno-prewencyjnych osoby w podeszłym wieku padają ofiarą nadal aktywnych oszustów metodą na wnuczka, na policjanta czy funkcjonariusza CBŚ.

Seniorze pamiętaj!

Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się
za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące, sprawdź, czy jest to prawdziwy krewny, oddzwoń do niego lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, nie podawaj swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członków rodziny.
Nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ czy innych służb. Policja nigdy nie żąda i nie bierze pieniędzy.
Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy też gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Ciebie skierowany, jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z Twoim sąsiadem mieszkającym obok.
Jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego
w mieszkaniu, najlepiej , aby towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.
Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj
z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, jeżeli to możliwe przed podpisaniem skontaktuj się z kimś z rodziny, jeżeli słabo widzisz poproś o przeczytanie treści dokumentu.
Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania podejrzanej osoby.
Pamiętaj aby o każdych swoich podejrzeniach powiadomić Policję.
Członkowie rodzin osób w podeszłym wieku powinny zwrócić większą uwagę na swoich bliskich, zwłaszcza tych mieszkających osobno, uczulić na zachowanie rozsądku i nie otwieranie drzwi nieznajomym. Oszuści żerują na osobach starszych wykorzystując ich wiek, niedołężność, często problemy ze słuchem czy chodzeniem. A osoby starsze, ufne, spragnione kontaktu z inną osobą, często nieświadomie, chętnie podejmują rozmowy z napotkanymi nieznajomymi nie podejrzewając i nie wyczuwając ich zamiarów i nie zawsze dobrych intencji.

Warto zadbać o bezpieczeństwo naszych seniorów i za każdym razem przypominać im o ich bezpieczeństwie, by nie stali się ofiarami przestępstw na ich szkodę

Justyna Nowicka
KPP Działdowo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janek #2541855 | 46.134.*.* 23 lip 2018 13:15

    A co z wypadkiem w Malinowie? Czy znaleźliście już kierowcę?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages