środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Szok! Ten zamek to budowlana samowolka

2018-09-07 15:16:41 (ost. akt: 2018-09-07 15:34:57)
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie stwierdził na zamku „samowolkę budowlaną”

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie stwierdził na zamku „samowolkę budowlaną”

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

Burmistrz Grzegorz Mrowiński zapowiadał, że dzisiejsze otwarcie zamku w Działdowie będzie bardzo uroczyste. Niestety, zamek, który czekał na remont 100 lat, nie uzyskał pozytywnej decyzji odbioru remontu od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie stwierdził na nim „samowolkę budowlaną”.

Działdowski zamek od 100 lat czekał na remont. W 2016 roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wydał pozwolenie na remont i rewaloryzację zamku krzyżackiego w Działdowie. Pozwolenie zawierało konkretny zakres prac w tym konkretne rozwiązania technologiczne. W czwartek 2 sierpnia gmina miejska Działdowo zawiadomiła o zakończeniu przedsięwzięcia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Nie wnosząc żadnych innych uwag i nie przekazując żadnych innych informacji.
Burmistrz Grzegorz Mrowiński głośno zapowiadał uroczyste otwarcie zamku na dziś (piątek 7 września na godz. 15.30)

Na stronie internetowej Urzędu Miasta czytamy:
„7 września będziemy świadkami historycznego wydarzenia. Po trwającym ponad sto lat remoncie – działdowski zamek zostanie oddany do użytku i zostanie udostępniony mieszkańcom
— Już dzisiaj zapraszam Państwa na piątek (7 września) od godz. 15.00. Proszę jednocześnie o wyrozumiałość. Wiem, ze w tych pierwszych dniach będziecie chcieli wszyscy zobaczyć, jak wygląda gotycka część zamku po remoncie, dlatego proszę Państwa o to, żeby te wizyty rozłożyć na kilka dni. Jeżeli będzie bardzo dużo ludzi nie będziemy wstanie obsłużyć — mówi burmistrz Grzegorz Mrowiński”

Okazuje się, że dzisiejsze uroczyste otwarcie zamku krzyżackiego stoi pod wielkim znakiem zapytania. Z informacji, które otrzymaliśmy zamek nie uzyskał odbioru remontu od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie stwierdził na nim „samowolkę budowlaną”.
Pp potwierdzenie informacji o tym, że zamek na chwilę obecną jest placem budowy zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Działdowie.
— W kwestii i o jego przebiegach nie możemy informować osób innych niż strony. Mogę tylko powiedzieć, że takie postępowanie w nadzorze budowlanym się toczy i tyle mogę powiedzieć. Natomiast o jego przebiegu i wynikach nie mogę informować — powiedział w rozmowie telefonicznej Dariusz Tkaczuk z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Więcej w tej sprawie miał do powiedzenia Bartłomiej Skrago, kierownik Wydział ds. Inspekcji Zabytków Archeologicznych oraz Rejestru Zabytków, Dokumentacji Zabytków i Informatyki w Olsztynie.
— To jest świeża sprawa (odbiór remontu zamku przez PINB w Działdowie - red] pojawiła się u nas 5 września w środę. W 2016 roku wojewódzki konserwator zabytków wydał pozwolenie na remont i rewaloryzację zamku krzyżackiego w Działdowie. Chodziło o jego gotycką część — wyjaśnia Bartłomiej Skrago.
Pozwolenie było wydane na konkretny zakres prac, a w związku z tym na konkretne rozwiazania materiałowe i technologiczne wykonania remontu i rewitalizacji gotyckiej części zamku.
— W trakcjie całej inwestycji inwestor (miasto Działdowo — red.] nie informował konserwatora zabytków o jakichkolwiek zmianach, jakie miałby nastąpić w zatwierdzonym projekcie budowlano-remontowym - dodaje Bartłomiej Skrago. — W czwartek 2 sierpnia tego roku, czyli ponad miesiąc temu inwestor przekazał informację, że wszelkie prace zostały zakończone. Nie poinformował nas w międzyczasie o tym, że wprowadził jakiekolwiek zmiany w zakresie prac, a ma taki obowiązek.

Kiedy zbliżał się termin głośno zapowiadanego, uroczystego otwarcia zamku, władze miasta przekazały do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie kolejną informację, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie odebrał inwestycji remontu i rewitalizacji zamku.

Fakt ten potwierdza Bartłomiej Skrago, kierownik Wydział ds. Inspekcji Zabytków Archeologicznych
— Piątego września gmina poinformowała nas, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie odbieta im tej inwestycji z uwagi na znaczne rozbieżności wynikajace z pozwolenia, a wykonanymi pracami. Inwestor chciał, abyśmy zalegalizowali ten zakres prac. Jednak problem polega na tym, że konserwator zabytków, działając na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz kodeksu postępowania administracyjnego, takiej możliwości nie ma, aby po zakończonej inwestycji zmienić pozwolenie na tę inwestycję — rozwiewa wszelkie wątpliwość Skrago.

Kierownik Wydział ds. Inspekcji Zabytków Archeologicznych w Olsztynie podkreślił jak ważną sprawą jest fakt, że inwestor w trakcie wykonywania prac na podstawie pozwolenia miał możliwość o wystąpienia o zmiany w projekcie.
— Na takie zmiany są przewidziane rozwiązania prawne, bardzo często jest tak, że życie pisze scenariusze już w trakcie prac i mogą nastąpic okoliczności, które skutkują tym, że należy wprowadzić zmiany w projekcie — wyjaśnia nasz rozmówca.

Zgodnie z prawem w tym czasie inwestor ma obowiązek informować o zmianach i może wystąpić o zmianę pozwolenia.
— Gdyby przedstawiciele miasta Działdowo poinformowali nas o zmianach, to my byśmy tę sprawę poprowadzili zgodnie z prawem i inwestor dziś nie miałby żadnych problemów. Przez cały okres inwestycji nasz urząd (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie - red.) nie miał żadnych zgłoszeń odnośnie tego, że w pracach remontowych na zamku w Działdowie pojawiają się nowe okoliczności, które wymagają zmiany warunków. Zmiany zostały wprowadzone bez naszej wiedzy, więc są określone jako samowola budowlana. Właśnie na tej podstawie inspektorat budowlany ma poważne problemy z odbiorem takich prac, ponieważ są one niezgodne z pozwoleniem - mówi Bartłomiej Skrago.
I dodaje: - Gdyby to się stało przed informacją o zakończeniu robót, w trakcie prac, wówczas istnieje dużo możliwości, aby zmienić decyzję i wprowadzić korekty. W tej sytuacji, gdy sprawa została zamknięta, a inwestor przesłał nam informację o zakończeniu prac, jesteśmy prawnie zablokowani — dodaje.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie planuje kontrolę i na tej podstawie rozważy, co będzie dalej ze sprawą "samowolki budowlanej" na zamku w Działdowie.
— Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ma cały rozdział dotyczący kar za przeprowadzenie prac niezgodnie z pozwoleniem albo wbrew warunkowm pozwolenia — kończy Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.
Do sprawy będziemy wracali.

(SZW)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (116) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szkolne przedstawienie. W rolach głównych moj #2584109 | 77.111.*.* dzisiaj, 21:39

  Akt 1 Romeo Montecchi (wstydliwy Śliczny Romun) i jego wybranka Julia Capuletti (eleonora konarska wspólnie z równie inteligentym mężem) wpadli :) Dosłownie... A dlaczego ? Ponieważ na Orlenie zabrakło środków środków przeciwbólowych. Doustne były, ale zabrakło tych dowcipnych. Podejrzanych było więcej ze względu na często spożywaną śliwowicę w naszym gronie. Ale ostatecznie stanęło, że Romeo jest niewinny. Podejrzenia zostały skierowane na Zawszekandydata, który wyznaje zasadę: "kto wybrzydza ten nie rucha". Akt 2 Ormozoknanamickiewicza jako koleżanka Eleonory ogłasza, że śledztwo w sprawie trwa. Winni będą pociągnięci.... itd. itp. wszyscy w strachu.... Śledztwo trwa, tak nam mówi Ormo. (co to ormo mówi wikipedia) Akt 3 Eleonora skrycie zdradza Ormo swoje upodobania. Ani Romun Przepiękny ani Sławomir Owies. No to kto? do cholery? Akt 4. Wszystko już wiadomo. Sprawcą Jest Henryk IV BASEN VEL ogrodzenienie z CEGIEŁODSąsiadów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do "Ciekawy" #2583571 | 94.254.*.* dzisiaj, 08:03

  Przede wszystkim burmistrz zlikwidował bezrobocie wśród swoich znajomych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ciekawy #2583534 | 94.254.*.* dzisiaj, 07:16

  Mam pytanie co burmistrz zrobił dla przedsiębiorczości ? Gdzie jest obiecany zakład pracy, myślę że to tylko obiecanki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Moja drużyna :) Od Grzesia :) #2583414 | 77.111.*.* wczoraj, 21:53

   Piękny Roman, Brzydki Boguś, Tersaa Ormozmickiewicza, Strażak PISowski, Wojtek Śliwowow, Cebula Małowartościowy, Sławciu, no i Konarzewscy we dwoje razem żeby poziom inteligencji zawyżyć... ) Teraz MY !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. 20 milionów kredytu #2583384 | 77.111.*.* wczoraj, 21:11

    W tym roku nasze miasto zaciąga 8 milionów kredytu na Zamek, Dworek, Komunikację miejską, tylko po to żeby nasz Gir Mraden został wójtem. Na basen zaciągnie 20 milionów kredytu. Brawo MY!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (116)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages