Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Kierowco uważaj na leśną zwierzynę

2018-10-01 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-01 09:26:10)
Gdy dojdzie już do wypadku ze zwierzyną, to nie pozostawiajmy potrąconego zwierzęcia samemu sobie

Gdy dojdzie już do wypadku ze zwierzyną, to nie pozostawiajmy potrąconego zwierzęcia samemu sobie

Zdarzenia drogowe ze zwierzętami stanowią dość duży problem dla kierujących autem. Często nie wiedzą oni, co zrobić z leżąca na drodze lub poboczu zwierzyną i komu przekazać informację o zaistniałym zdarzeniu.

Każdy kierowca wjeżdżając w teren leśny powinien pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz zwracaniu uwagi na znaki ostrzegawcze o dzikiej zwierzynie, gdyż w każdej chwili może wybiec mu na jezdnię zwierze leśne.
Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Najczęściej do zdarzeń z udziałem leśnej zwierzyny dochodzi w nocy lub po zmroku, zdarza się jednak, że jadąc w ciągu dnia napotkamy na wbiegające na drogę sarnę, lisa czy dzika.
Gdy dojdzie już do wypadku ze zwierzyną, to nie pozostawiajmy potrąconego zwierzęcia samemu sobie. Zabezpieczmy miejsce takiego zdarzenia oraz wezwijmy policję.
Wypadki komunikacyjne skutkujące zabiciem zwierzęcia łownego
W pierwszej kolejności konieczne jest usunięcie martwego zwierzęcia bezpośrednio z drogi, tak aby nie powodowało zagrożenia dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z art. 45 ust. 1pkt 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1260), zabrania się pozostawiania na drodze przedmiotów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu. Jeżeli jednak usunięcie ich nie jest możliwe, należy je oznaczyć w sposób widoczny w dzień i w nocy. O ile uczestnicy zdarzenia nie są w stanie zrobić tego samodzielnie, różne będą podmioty zobowiązane w pierwszej kolejności do zajęcia się taką zwierzyną. Uzależnione jest to od tego, na jakiej drodze publicznej doszło do takiego zdarzenia.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 2a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1440), drogi publiczne dzielą się na drogi krajowe (stanowiące własność Skarbu Państwa), wojewódzkie (stanowiące własność właściwego samorządu województwa), powiatowe (stanowiące własność właściwego samorządu powiatu) i drogi gminne (stanowiące własność właściwego samorządu gminy). Obowiązek działania mającego na celu usunięcie zwierzęcia z drogi spoczywać będzie na służbach zarządcy drogi - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe), zarządu województwa (drogi wojewódzkie), zarządu powiatu (drogi powiatowe) albo wójta, burmistrza, prezydenta miasta (drogi gminne). Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi.
Ponadto, zgodnie z art. 129 ustawy Prawo o ruchu drogowym, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach należą do zadań Policji. Policjant w związku z wykonywaniem tych czynności jest uprawniony do wydawania poleceń osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu, albo osobie odpowiedzialnej za utrzymanie drogi.
Po usunięciu zwierzęcia z drogi dalsze czynności należą do gminy, zobowiązanej do takich działań na swoim terenie na podstawie ustawy o samorządzie gminnym i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wynika to z tego, że gmina jest zobowiązana do zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych lub ich części.

(IP)Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages