Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Zamek nadal bez pozwolenia

2018-10-22 09:00:00 (ost. akt: 2018-10-22 13:05:48)
Schody furty wodnej należy wykonać w sposób harmonizujący z elewacją zamku

Schody furty wodnej należy wykonać w sposób harmonizujący z elewacją zamku

Zamek w Działdowie został uroczyście oddany we wrześniu. Jednak nadal nie ma on pozwolenia na użytkowanie. W informacji otrzymanej z PINB czytamy, że „...dla inwestycji, o której mowa w pytaniach tut. organ nadzoru budowlanego, nie wydawał pozwolenia na użytkowanie”.

Wokół inwestycji pod nazwą „Remont i rewaloryzacja zabytkowego obiektu Zamek Krzyżacki” pojawiło się wiele wątpliwość. W tej sprawie została nawet zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta.
Aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące jednego z najważniejszych dla mieszkańców naszego miasta obiektów zwróciliśmy się z pytaniami do Dariusza Tkaczuka, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Działdowie.
Pytaliśmy:
1) Czy w dniu 07.09.2018 inwestycja pod nazwą Zagospodarowanie gotyckiej części Zamku Krzyżackiego w Działdowie otrzymała w całości dezycję o pozwoleniu na użytkowanie? A co za tym idzie czy teren w tym dniu był placem budowy czy nie?
2) Kiedy dokładnie wpłynęło pismo od inwestora, tj. gminy miasta Działdowo o zakończeniu inwestycji pod nazwą Zagospodarowanie gotyckiej części Zamku Krzyżackiego w Działdowie?
3) Kiedy dokładnie wpłynęło pismo od inwestora, tj. gminy miasta Działdowo, w związku z wycofaniem wniosku przez inwestora?
4) Na jakim etapie jest postępowanie administracyjne (naprawcze) w związku z dokonaniami w trakcie realizacji robót odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego, stanowiącymi naruszenie warunków pozwolenia konserwatorskiego i jak długo potrwa?
5) Dlaczego od dnia 07/09.2018 do chwili obecnej nie można zwiedzać krużganków i murów zamkowych?

Oto informacja przekazana naszej redakcji przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Działdowie: „Odpowiadając na e-maila z dnia 15.10.2018 r., uprzejmie wyjaśniam, że dla inwestycji, o której mowa w pytaniach tut. organ nadzoru budowlanego nie wydawał pozwolenia na użytkowanie.
W dniu 03.09.2018 r. Inwestor złożył w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Działdowie wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, zrealizowanej w ramach tej inwestycji rozbudowy o salę muzealną i krużganki oraz odbudowy baszty wraz z murem obronnym, a następnie w dniu 11.09.2018r. wniosek ten został wycofany a postępowanie zostało umorzone. Stąd wynika brak możliwości zwiedzania części inwestycji objętej wnioskiem.
Przystąpienie do użytkowania istniejącej gotyckiej części zamku w świetle przepisów ustawy Prawo budowlane nie wymagało uprzedniego składania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie ani też zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Prowadzone przez tut. organ postępowanie administracyjne, wszczęte w związku z dokonanymi w trakcie realizacji robót odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego dotyczącymi warunków pozwolenia konserwatorskiego, jest na etapie dokonywania ustaleń faktycznych, a ostateczny czas trwania tego postępowania w tej chwili jest trudny do określenia”.

Z kolei do Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Działdowo w dniu 24 września 2018 roku wpłynęło pismo z zaleceniami pokontrolnymi od warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Oto zalecenia pokontrolne:
1. schody furty wodnej należy wykonać w sposób harmonizujący z elewacją zamku, dopasowując je do walorów estetycznych i wartości historycznej oraz naukowej obiektu;
2. należy kontynuować prace konserwatorskie elewacjo gotyckiego skrzydła zamku krzyżackiego w Działdowie od strony dziedzińca w zakresie usunięcia mikroogranizmów (na podstawie wydanych zaleceń pokontrolnych z dnia 24.04.2018 r.), w oparciu o precyzyjny program prac konserwatorskich, wskazujący konkretne rozwiązania technologiczno-materiałowe, ukierunkowane na wstrzymanie procesów destrukcyjnych,.
Wymienione prace w punkcie 1 należy wykonać do 30.11.2018 roku.


(SZW)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 34 słownie trzydzieści cztery #2607601 | 83.9.*.* 23 paź 2018 19:02

  Bu ha ha ha ha ha ha ha ha

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. . #2607316 | 178.36.*.* 23 paź 2018 14:03

   schody do furty wodnej ważna rzecz bo tamtędy po wodę np. do basenu albo też z napełnionym basenem lub kaczką

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. giermek #2607244 | 83.6.*.* 23 paź 2018 13:13

   Trzeba udać się po specjalne pozwolenie na użytkowanie zamku. Takie pozwolenie wyda Ulrich von Jungingen na zawsze... i po kłopocie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ziomek #2607114 | 80.55.*.* 23 paź 2018 11:20

    hm? zamek bez pozwolenia? no to może basen bez dachu, kino bez foteli.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages