Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Odeszli od nas na wieczny spoczynek

2018-11-01 09:50:00 (ost. akt: 2018-11-01 10:29:04)

Dziś, Dzień Wszystkich Świętych, jutro Dzień Zaduszny. W tym czasie wspominamy naszych najbliższych, którzy od na odeszli. W 2018 roku pożegnaliśmy wielu znanych, lubianych i zasłużonych mieszkańców naszego powiatu. Cześć ich pamięci.


W październiku zmarł Wiesław Spychalski. Miała 79 lat. Przez wiele lat był jego prezesem. Cześć Jego pamięci. Wiesław Spychalski urodził się 26 października 1939 roku w Turzy Wielkiej. Od 1960 roku był honorowym krwiodawcą, który oddał ponad 100 litrów krwi. Był wielkim propagatorem krwiodawstwa na terenie powiatu działdowskiego i nie tylko. Od 1971 roku był członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Śp. Wiesław Spychalski był w celu oddania krwi do Zabrza, Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Centrum Zdrowia Dziecka. Był również Założycielem Klubów HDK na terenie powiatu działdowskiego i wieloletnim Prezesem Klubu HDK przy PKP.. Był aktywnym propagatorem ideii honorowego krwiodawstwa w szkołach, zakładach pracy i instytucjach. Od 1994 roku do chwili obecnej Przewodniczący Rejonowej Rady Krwiodawców. Za zasługi dla HDK odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznaka Honorową PCK I stopnia szczególnie cenił „Kryształowe Serce” i Działdowska „Katarzynkę” . Zasłużył się w organizacji wielu akcji pod hasłem „na ratunek”.
- Pana Wiesława miałem okazję poznać osobiście w 2007 r., na świetlicy w działdowskim punkcie krwiodawstwa. Dzięki jego bezpośredniości i przyjacielskiego nastawienia do każdego z oczekujących na oddanie krwi, czas oczekiwania płynął naprawdę szybko. Właściwie widywałem go prawie codziennie rano i dlatego jego śmierć była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Należy w tym w tym miejscu przypomnieć, że Wiesław Spychalski Odznaczony m. in. Złotym Krzyżem zasługi (1992), Kryształowym Sercem (1998), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Odznaką „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” (2006), W 2007 r. został wyróżniony działdowską „Katarzynką”, zaś w 2008 r. „Bijącym Sercem”. Pokój Jego Duszy! - tak na swoim facebooku śp. Wiesława Benedykt Perzyński.

W sierpniu zmarł Euzebiusz Kamiński. Miał 89 lat
Był bardzo znanym i lubianym mieszkańcem Lidzbarka.Euzebiusz Kamiński przez wiele lat mieszkał w Gdańsku, gdzie bardzo aktywnie uczestniczył w pracach Krajowej Komisji Związków Zawodowych „Solidarność”. W 1990 roku przeszedł na emeryturę i wraz z żoną Urszulą powrócił do rodzinnego Lidzbarka. W 1993 roku w oparciu o odnalezione dokumenty przywrócił do życia powstałe w 1876 roku Towarzystwo Śpiewu św. Cecylii, którego został prezesem. W latach 1994-1998 był radnym Gminy Lidzbark, gdzie pełnił obowiązki przewodniczącego Komisji Zdrowia Oświaty, Kultury i Rekreacji. W 1998 roku ponownie wybrany do Rady Gminy, gdzie był wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów. Był także przewodniczącym Rady Osiedla Mieszkaniowego Nr 3 i stał na czele Komitetu Społecznego Telefonizacji oraz Komitetu Społecznego budowy Pogotowia Ratunkowego. W ostatnich latach był członkiem Zespołu Doradców Burmistrza Lidzbarka, w którego spotkaniach chętnie i aktywnie uczestniczył. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

W kwietniu zmarł ks. kan. Marek Klugiewicz. Miał 63 lata.
Urodził się 3 stycznia 1956 roku w Chełmnie. Był drugim z czwórki dzieci Józefa i Zofii Klugiewicz (z domu Tomczak). Ojciec księdza Marka był fryzjerem, a matka krawcową. Od najmłodszych lat był związany z kościołem Wniebowzięcia NMP w Chełmnie, gdzie przyjmował wszystkie sakramenty święte. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Chełmnie, a następnie kontynuował ją w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Po maturze, w 1975 roku został przyjęty na studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchowym w Pelplinie. Opiekunem roku kursowego, na który uczęszczał, był ksiądz doktor Stanisław Człapa. Funkcję rektora w tym czasie pełnił Franciszek Znaniecki i Jerzy Buxakowski. Święcenia diakonatu przyjął 19 maja 1980 roku. Natomiast 17 maja 1981 roku przyjął w bazylice katedralnej świecenia kapłańskie. W 1983 roku otrzymał skierowanie do pracy na parafii św. Mikołaja w Gdyni Chyloni. Pracując w gdyńskiej był odpowiedzialny za służbę liturgiczną ołtarza i każdego roku wyruszał z pielgrzymami na Jasna Górę. W latach 1986-1989 był wikariuszem parafii św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim. Kolejną parafią na drodze duszpasterskiej księdza Marka Klugiewicza była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Po śmierci wieloletniego proboszcza parafii św. Barbary w Rumianie, ks. prałata Alfonsa Kowalskiego, ksiądz Marek Klugiewicz został mianowany proboszczem tej parafii. Po reformie struktur diecezji toruńskiej 2 grudnia 2001 roku parafia rumiańska została przyłączona do nowo powstałego dekanatu rybieńskiego. W latach 2001-2008 proboszcz runiański był członkiem Rady Katechetycznej i wizytatorem katechizacji w dekanacie Rybno, a od listopada 2011 roku pełnił funkcję dekanalnego referenta ds. misji.

W kwietniu zmarł również Henryk Karczewski. Miał 66 lat.
Henryk Karczewski urodził się 17czerwca 1952 roku w Jeglii. W sierpniu 1974 r. wziął ślub z Barbarą Łukaszewską. Owocem tego małżeństwa jest 9 dzieci: 4 synów i 5 córek. Kochający Dziadek mający 14 wnucząt, a 15 jest w drodze. Od 1985 roku mieszkaniec wsi Tarczyny. Był rolnikiem pracującym wcześniej w spółdzielni produkcyjnej w Mortęgach oraz kółku rolniczym w Kiełpinach. Pracowity, zawsze pomocny dla dzieci i bliskich nie tylko z rodziny. Uśmiechnięty, rozbawiał żartami każdego kogo spotkał. Łatwo nawiązywał kontakty przez co prawdopodobnie został wybrany w 2015 roku na sołtysa wsi Tarczyny. Podczas jego kadencji za pieniądze przekazane sołectwu została wyposażona kuchnia w świetlicy wiejskiej, która dzięki temu była dostosowana do organizacji pomniejszych uroczystości i udostępniania mieszkańcom wsi. Dopilnował aby chodnik znajdujący się po jednej stronie wsi był doprowadzony do jej granic. Rozpoczął modernizację plaży - został wyrównany grunt i nawieziony piasek, lecz całości planu nie udało mu się wykonać. Aktywnie udzielał się w sprawach mieszkańców wsi podczas zebrań rad w których uczestniczył. Dbał o to aby zimą droga do Tarczyn była przejezdna, nie pozostawiał próśb i uwag mieszkańców bez odzewu. Działał również w radzie parafialnej we wsi Kiełpiny. Reprezentował wieś Tarczyny na biesiadach organizowanych w okolicznych wsiach - Święto ryby w Wąpiersku i święto cebuli we Wlewsku. Pasjonował się i hodował gołębie, które zawsze można było podziwiać na podwórku i szybujące po niebie. Pan Henryk Karczewski– otwarty, uśmiechnięty, pracowity i dumny ze swej rodziny zmarł 1 kwietnia 2018 roku w szpitalu w Działdowie.

Ponad to w 2018 roku odeszli od nad: Piotr Kramkowski - Burmistrz Lidzbarka w latach 2002-2006, Henryk Świątkowski - nauczyciel w ZSZ w Iłowie i ZSZ w Działdowie, Krystyna Iwan - nauczycielka w SP Klęczkowo i SP Księży Dwór, Tadeusz Romsicki - współzałożyciel Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Płośnicy.: Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.


(IP)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages