Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej Polski

2018-11-02 08:00:00 (ost. akt: 2018-11-02 07:42:57)
Szkoła Podstawowa nr 3 w Działdowie otrzymała dąb, który nosi imię Witolda Rylskiego - Ścibora

Szkoła Podstawowa nr 3 w Działdowie otrzymała dąb, który nosi imię Witolda Rylskiego - Ścibora

Autor zdjęcia: Nadesłane

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bronisława Malinowskiego wzięła udział w projekcie współtworzonym przez instytucje: Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.

Patronat honorowy nad akcją objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Celem akcji jest promowanie w społeczeństwie, przede wszystkim jednak wśród młodego pokolenia, sylwetek wybitnych postaci, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalenie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Według organizatorów akcji niezwykle istotne jest, by każdy Polak żył w przeświadczeniu, że spoczywa na nim obowiązek pozostawienia trwałego śladu celebrowania tego wspaniałego jubileuszu, jak również i pielęgnowania pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Ojczyznę. Historycy z olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wytypowali i przygotowali listę - wraz z krótkimi informacjami biograficznymi - stu postaci zasłużonych dla sprawy odzyskania oraz utrwalenia niepodległości.

Jest to lista symboliczna, bowiem tych, co walczyli o Polskę, bronili jej granic i honoru, było nie stu, a miliony. Do każdego dębu została przypisana jedna postać, drzewa będą symbolem pamięci o nich. Zadaniem społeczności szkolnej na terenie placówki oświatowej jest nie tylko posadzenie ich, ale pielęgnowanie roślin, co ma symbolizować zaangażowanie i dbałość o to, co najważniejsze – o niepodległą Polskę. Nasza szkoła otrzymała dąb, który nosi imię Witolda Rylskiego - Ścibora (1871-1926), który był organizatorem i pierwszym dowódcą 6.Pułku Piechoty Legionów Polskich. Do opracowania informacji wykorzystano publikację przygotowaną przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

(IP)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages