środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Graficiarz w rękach policji

2018-11-02 15:00:00 (ost. akt: 2018-11-02 14:08:06)
Autorem napisu okazał się 25-letni mieszkaniec Działdowa

Autorem napisu okazał się 25-letni mieszkaniec Działdowa

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

W marcu tego roku informowaliśmy o skargach mieszkańców osiedla przy ul. Norwida i ul. Nidzickiej na szpecące ich bloki graffiti. Kilka dni temu w ręce działdowskiej policji wpadł na gorącym uczynku graficiarz, który „tworzył” napis na skrzynce z instalacją multimedialną przy ul. Karłowicza.

Mieszkaniec Działdowa przy jednym z budynków na terenie miasta „tworzył” napis na skrzynce z instalacją multimedialną. Został zauważony przez funkcjonariusza miejscowej policji będącego po służbie. Policjant ujął sprawcę i zgłosił zdarzenie dyżurnemu. Podejrzany odpowie za wykroczenie, za co grozi mu kara ograniczenia wolności lub grzywny.
- W poniedziałek 29 października na jednym z osiedli mieszkaniowych na terenie Działdowa [ul. Karłowicza - przyp. red.] policjant z miejscowej komendy policji zauważył młodzieńca, który „tworzył coś” na skrzynce znajdującej się przy ścianie budynku - wyjaśnia Justyna Nowicka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej policji w Działdowie.

Zdarzenie miało miejsce tuż po godz. 22:00, a funkcjonariusz wracał do domu w czasie wolnym od służby. Policjant podszedł do chłopaka i zobaczył, jak ten zamieszcza markerem napis na metalowej skrzynce z instalacją multimedialną. Funkcjonariusz zgłosił sprawę oficerowi dyżurnemu swojej jednostki i zaczekał z ujętym mężczyzną do czasu przyjazdu patrolu. Policjanci prewencji zabezpieczyli narzędzie, którym posłużył się sprawca graffiti. Autorem napisu okazał się 25-letni mieszkaniec Działdowa. Działdowianin odpowie za popełnienie wykroczenia.
Zgodnie z przepisami prawa, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Przypomnijmy, że niszczenie elewacji poprzez umieszczenie na niej graffiti lub nielegalnych reklam stanowi wykroczenie lub przestępstwo - przesądzi o tym wartość poniesionej szkody. W roku 2017 na terenie działania działdowskiej wpłynęły cztery zawiadomienia w związku zw sprawie zamieszczenia tzw. graffiti. W ciągu dwóch miesięcy tego roku przyjęto kolejne trzy zawiadomienia w związku z graffiti. Jeden wniosek skierowano do sądu o ukaranie.
W związku z kierowaniem patroli do służby w różnych rejonach miasta, patrolowanie ulic Norwida i Nidzickiej odbywa się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Każdorazowo podejmowane są działania policji w tym rejonie w przypadku wpłynięcia zawiadomienia wymagającego natychmiastowej interwencji funkcjonariuszy. Ponadto w każdym tygodniu służbę w tym rejonie pełni również dzielnicowy, pod którego pieczą znajdują się wskazane ulice.
- W przypadku zauważenia osoby nanoszącej graffiti na elewację budynku, przystanku, czy innego obiektu należy skontaktować się z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Działdowie pod numerem telefonu 23 698 02 00 lub numerem alarmowym 112 lub 997 albo udać bezpośrednio do najbliższej jednostki Policji w miejscu zamieszkania. Sprawę można również zgłosić Straży Miejskiej. O ile jest to możliwe, świadek może np. utrwalić zdjęciem wandala rysującego po murach. Takie zachowanie ułatwi ustalenie i ściganie sprawcy - dodaje Justyna Nowicka z działdowskiej komendy policji.
Kara za umieszczanie na budynkach graffiti jest zależna od wysokości strat jakie swoim czynem spowodował sprawca. Jeśli straty te nie przekroczą 1/4 minimalnego wynagrodzenia, to będzie odpowiadał za wykroczenie. Natomiast jeśli wartość strat przekracza ww. granicę, to zostało popełnione przestępstwo.

(SW, JN)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. STP hahah #2630499 | 5.173.*.* 24 lis 2018 13:48

  Na to nawet nie można powiedzieć graffiti

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zjeban... STP #2630498 | 5.173.*.* 24 lis 2018 13:48

  Toć dzieci w podstawówce lepiej robią litery.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bar #2619025 | 185.170.*.* 7 lis 2018 18:52

  Brawo policja. 25 lat i latać z markerem. Nastolatkowi można wybaczyć, ale staremu koniowi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gh #2615986 | 37.248.*.* 2 lis 2018 22:32

   Buda na zdjęciu jest pomalowana od 30 lat

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. czyściciel #2615924 | 83.6.*.* 2 lis 2018 21:08

    Karać nie za marker tylko za wandalizm i niszczenie mienia. Tak to masz rozumieć. A zwykły obywatel ma prawo zatrzymać takiego oprycha który niszczy mienie społeczne. Powinien dostać karę, a policjant po służbie zrobił dobry uczynek, że zgłosił to do oficera dyżurnego policji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages