środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Graficiarz w rękach policji

2018-11-02 15:00:00 (ost. akt: 2018-11-02 14:08:06)
Autorem napisu okazał się 25-letni mieszkaniec Działdowa

Autorem napisu okazał się 25-letni mieszkaniec Działdowa

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

W marcu tego roku informowaliśmy o skargach mieszkańców osiedla przy ul. Norwida i ul. Nidzickiej na szpecące ich bloki graffiti. Kilka dni temu w ręce działdowskiej policji wpadł na gorącym uczynku graficiarz, który „tworzył” napis na skrzynce z instalacją multimedialną przy ul. Karłowicza.

Mieszkaniec Działdowa przy jednym z budynków na terenie miasta „tworzył” napis na skrzynce z instalacją multimedialną. Został zauważony przez funkcjonariusza miejscowej policji będącego po służbie. Policjant ujął sprawcę i zgłosił zdarzenie dyżurnemu. Podejrzany odpowie za wykroczenie, za co grozi mu kara ograniczenia wolności lub grzywny.
- W poniedziałek 29 października na jednym z osiedli mieszkaniowych na terenie Działdowa [ul. Karłowicza - przyp. red.] policjant z miejscowej komendy policji zauważył młodzieńca, który „tworzył coś” na skrzynce znajdującej się przy ścianie budynku - wyjaśnia Justyna Nowicka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej policji w Działdowie.

Zdarzenie miało miejsce tuż po godz. 22:00, a funkcjonariusz wracał do domu w czasie wolnym od służby. Policjant podszedł do chłopaka i zobaczył, jak ten zamieszcza markerem napis na metalowej skrzynce z instalacją multimedialną. Funkcjonariusz zgłosił sprawę oficerowi dyżurnemu swojej jednostki i zaczekał z ujętym mężczyzną do czasu przyjazdu patrolu. Policjanci prewencji zabezpieczyli narzędzie, którym posłużył się sprawca graffiti. Autorem napisu okazał się 25-letni mieszkaniec Działdowa. Działdowianin odpowie za popełnienie wykroczenia.
Zgodnie z przepisami prawa, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Przypomnijmy, że niszczenie elewacji poprzez umieszczenie na niej graffiti lub nielegalnych reklam stanowi wykroczenie lub przestępstwo - przesądzi o tym wartość poniesionej szkody. W roku 2017 na terenie działania działdowskiej wpłynęły cztery zawiadomienia w związku zw sprawie zamieszczenia tzw. graffiti. W ciągu dwóch miesięcy tego roku przyjęto kolejne trzy zawiadomienia w związku z graffiti. Jeden wniosek skierowano do sądu o ukaranie.
W związku z kierowaniem patroli do służby w różnych rejonach miasta, patrolowanie ulic Norwida i Nidzickiej odbywa się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Każdorazowo podejmowane są działania policji w tym rejonie w przypadku wpłynięcia zawiadomienia wymagającego natychmiastowej interwencji funkcjonariuszy. Ponadto w każdym tygodniu służbę w tym rejonie pełni również dzielnicowy, pod którego pieczą znajdują się wskazane ulice.
- W przypadku zauważenia osoby nanoszącej graffiti na elewację budynku, przystanku, czy innego obiektu należy skontaktować się z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Działdowie pod numerem telefonu 23 698 02 00 lub numerem alarmowym 112 lub 997 albo udać bezpośrednio do najbliższej jednostki Policji w miejscu zamieszkania. Sprawę można również zgłosić Straży Miejskiej. O ile jest to możliwe, świadek może np. utrwalić zdjęciem wandala rysującego po murach. Takie zachowanie ułatwi ustalenie i ściganie sprawcy - dodaje Justyna Nowicka z działdowskiej komendy policji.
Kara za umieszczanie na budynkach graffiti jest zależna od wysokości strat jakie swoim czynem spowodował sprawca. Jeśli straty te nie przekroczą 1/4 minimalnego wynagrodzenia, to będzie odpowiadał za wykroczenie. Natomiast jeśli wartość strat przekracza ww. granicę, to zostało popełnione przestępstwo.

(SW, JN)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bar #2619025 | 185.170.*.* 7 lis 2018 18:52

  Brawo policja. 25 lat i latać z markerem. Nastolatkowi można wybaczyć, ale staremu koniowi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gh #2615986 | 37.248.*.* 2 lis 2018 22:32

   Buda na zdjęciu jest pomalowana od 30 lat

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. czyściciel #2615924 | 83.6.*.* 2 lis 2018 21:08

    Karać nie za marker tylko za wandalizm i niszczenie mienia. Tak to masz rozumieć. A zwykły obywatel ma prawo zatrzymać takiego oprycha który niszczy mienie społeczne. Powinien dostać karę, a policjant po służbie zrobił dobry uczynek, że zgłosił to do oficera dyżurnego policji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. fazi #2615900 | 178.235.*.* 2 lis 2018 20:42

    mam pytanie czy policjant po służbie nie jest zwykłym obywatelem, i czy może przetrzymywać osoby z tego wiem to jest karalne chyba że się mylę to proszę o wyjaśnienie ???

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Za marker #2615498 | 37.248.*.* 2 lis 2018 15:19

     Karać chłopaka za marker

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages