Działdowszczyzna w II Rzeczypospolitej

2018-11-08 12:00:00(ost. akt: 2018-11-07 14:42:50)
Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wystawę

Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wystawę

Kształtowanie postaw patriotycznych, pielęgnowanie tożsamości narodowej i tradycji, poznanie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości to cele, które zostały wpisane do projektu „Wolność, Godność, Niepodległość”.
Wystawa „Działdowszczyzna w okresie II Rzeczypospolitej” w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi jest finansowan ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. W ramach działań projektu, jego opiekun pani Iwona Malik – Wrombel wraz z uczniami zorganizowała wystawę pt. „Działdowszczyzna w okresie II Rzeczypospolitej”, którą można oglądać od 6 do 9 listopada w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał dyrektor szkoły Wiesław Smereczyński. Zgromadzonym gościom oraz uczniom przybliżył ideę projektu „Niepodległa”. Zacytował słowa Jana Pawła II „Wolność nie jest na m dana na zawsze. Jest dla nas trudnym zadaniem.”. Ważne jest, aby każdy z nas oglądając wystawę zadał sobie pytanie „Co to znaczy być patriotą, co to znaczy być Polakiem w XXI wieku?”
Głos zabrał również pan Zbigniew Czajkowski, naczelnik wydziału oświaty, który pogratulował zorganizowania tak ważnej wystawy, pokazującej, że w Działdowie działy się rzeczy wielkie i ważne historycznie. Podkreślił, że Zespół Szkół nr 2 jest jedyną szkołą, której organem prowadzącym jest Urząd Miasta Działdowo, realizującą projekt „Wolność, Godność, Niepodległość” i jako jedyna otrzymała środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację tego projektu.
Otwarcie wystawy zaszczycili również swoją obecnością Patryk Piekarski – radny Rady Miasta Działdowo, przedstawiciel Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”, oraz przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą Jolantą Przasnyską.
Na wystawie można obejrzeć pamiątki pochodzące z prywatnych zbiorów, które udostępnili m.in.: panowie Franciszek Skibicki, Marek Ciesielski, Michał Marona, Andrzej Rutecki, panie: Dorota Chmielewska i Małgorzata Czerwińska, państwo Elżbieta i Zdzisław Rucińscy. Swój wkład we wzbogacenie zbiorów wystawy ma również Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego oraz
Szkoła Podstawowa nr 1.
Pierwsi goście wystawy oprócz pamiątek pochodzących z okresu II Rzeczypospolitej mogli również obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą temu okresowi na Działdowszczyźnie.

(Marzena Żmijewska)


Czy wiesz, że ... II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności (1918) do wycofania uznania międzynarodowego dla rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie (1945), które było konsekwencją wykonania porozumień zawartych na konferencji jałtańskiej (1945) między mocarstwami wielkiej trójki. Nazwa podkreśla ciągłość z I Rzecząpospolitą (1569–1795), zlikwidowaną traktatami rozbiorowymi zawartymi pomiędzy Austrią, Prusami i Rosją w drugiej połowie XVIII wieku (1772–1795). Urzędowym językiem II Rzeczypospolitej był polski, a walutą najpierw marka polska, a dopiero od 1924 złoty polski.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5