Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Stwórzmy galerię portretu „Mazurzy w XXI wieku”

2018-12-02 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-30 12:51:44)
Uprzejmie prosimy o przysyłanie portretów Mazurów wraz z opisami na adres: oficyna@mojabibliotekamazurska.pl

Uprzejmie prosimy o przysyłanie portretów Mazurów wraz z opisami na adres: oficyna@mojabibliotekamazurska.pl

Marzeniem Waldemara Mierzwy jest stworzenie galerii portretu „Mazurzy w XXI wieku”. Proszę, zrób i przyślij nam zdjęcie! Zobaczmy kim są dzisiaj Mazurzy! Zapraszamy.

Moim marzeniem jest stworzenie galerii portretu Mazurów. Nie jest prawdą, że już prawie nie ma ich wśród nas. Jest ich więcej, niż sobie wyobrażacie.
Moim marzeniem jest, byśmy ich uwiecznili takimi, jakimi są - w środowisku w jakim żyją, w ubraniach, w jakich na co dzień chodzą, przy zajęciach, jakie na co dzień wykonują, w domach lub mieszkaniach, w których mieszkają.
Bohaterami naszej akcji, czyli modelami naszych portretów winny być osoby, których co najmniej jeden z rodziców jest Mazurem. Osoba portretowana może oczywiście mieszkać dzisiaj poza Mazurami!
Moim marzeniem jest, by dzieci zrobiły zdjęcia swoim rodzicom, wnukowie dziadkom, prawnukowie pradziadkom, sąsiedzi sąsiadom, młodzi starszym. Byłoby świetnie, gdyby przy okazji robienia zdjęć udało się Wam porozmawiać z portretowanymi o dawnych Mazurach.
Moim marzeniem jest, abyśmy z tych portretów zrobili wystawę i pokazali ją w kilku mazurskich miastach, a może nawet i w samej stolicy województwa. Najciekawsze zdjęcia ozdobią książkę mojego autorstwa Zrozumieć Mazury, która ukaże się w Oficynie „Retman” na początku 2019 roku. W jej skład wejdą teksty drukowane przeze mnie w latach 2014-2018 w gdańskiej „Pomeranii”. Ich celem było przybliżenie Mazur i Mazurów Kaszubom i wszystkim tym, którzy Mazury kojarzą jedynie z jeziorami.
Aby udało nam się zrobić wystawę i zilustrować książkę musimy zadbać, aby zdjęcia spełniały wspólne warunki: Właściwości portretu: Przedstawienie osoby (a nie tylko samej twarzy) w jej naturalnym środowisku (np. dom, miejsce zamieszkania, praca, hobby, itp.). Ujęcie osoby portretowanej: Pion. Krótki opis zdjęcia wg wzoru: Imię, nazwisko, rok i miejsce urodzenia (jeśli przed 1945 r. nazwa po niemiecku), miejsce zamieszkania, wykonywany obecnie lub dawniej zawód, np.: Janusz Małłek, ur. 1937 Działdowo, zam. Toruń, profesor historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uwaga! Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody osoby portretowanej na wykorzystanie zdjęcia (książka, katalog, wystawa). Prosimy też o podanie danych imienia i nazwiska autora zdjęcia.
Uprzejmie proszę o przysyłanie portretów Mazurów wraz z opisami na adres: oficyna@mojabibliotekamazurska.pl w terminie do 31 grudnia 2018 roku.
Czekam na Wasze lub wykonane przez Was zdjęcia. Stwórzmy razem galerię współczesnego portretu mazurskiego. Przekonamy się, kim są współcześni Mazurzy.
Mazurskie i regionalne portale, ale także każdego czytającego te słowa uprzejmie proszę o upowszechnienie założeń tej akcji. Z góry dziękuję za wsparcie.

(Waldemar Mierzwa)

Czy wiesz, że...Karol Małłek był synem Wilhelma i Henryki Augusty z Mareńskich. Jego bracia (Edward i Robert M. Edward) byli aktywnymi działaczami ruchu mazurskiego.
Żonaty z Wilhelminą A. Piechą, z którą miał trzech synów – historyka, prof. Janusza Małłka, a także ks. ewangelickiego Ryszarda Małłka oraz nauczyciela Leopolda Małłka.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages